تفاوت چاپ مستقیم و غیر مستقیم در پرینتر کارت پی وی سی

ویژگی پرینتر کارت های pvc:

به دستگاه هایی که قادر هستند توسط حرارت بر روی سطح کارت پی وی سی چاپ نمایند پرینتر چاپ کارت pvc می گویند.مواد مصرفی که در این پرینترها مورد استفاده قرار می گیرند ریبون گفته می شود و در واقع جوهر چاپگر کارت می باشد. به طور کلی این نوع پرینترها در دو نوع کارت پرینترهای با تکنولوژی مستقیم و کارت پرینترهای با تکنولوژی غیرمستقیم می باشد.

برای کاهش هزینه ی چاپ کاربر می توان هنگامی که بر روی یک طرف کارت چاپ زده شد، کارت ها را به صورت دستی برگرداند و طرف دیگر آن را داخل دستگاه پرینتر قرار دهد که در طرف دیگر کارت نیز چاپ انجام شود. اما این کار برای مواردی که تعداد چاپ زیاد است و هنگامی که در قسمت پشت و روی کارت به صورت همزمان اطلاعات متغییر وجود داشته باشد این روش عملی نیست. در اینگونه مواقع نوعی ماژول به نام ماژول دو رو یا فیلیپر به دستگاه پرینتر اضافه می شود. روش کار این ماژول بدین صورت می باشد که ابتدا چاپ بر روی یک طرف کارت انجام می گیرد. سپس کارت وارد فیلیپر می شود و به صورت خودکار جا به جا می گردد و پس از آن پشت کارت نیز چاپ می شود. لازم به ذکر است که هنوز پرینتری تولید نشده که قادر باشد به صورت همزمان اطلاعات را در قسمت پشت و روی کارت چاپ کند.

 پرینتر چاپ کارت pvc  با تکنولوژی مستقیم:

در این نوع پرینترهای کارت pvc که تکنولوژی چاپ آن ها به صورت مستقیم است، هد دستگاه پرینتر با کارت در تماس مستقیم است و اطلاعات از طریق گرما و حرارت بر روی کارت پی وی سی چاپ می شوند. در این نوع چاپگرها جهت جلوگیری از آسیب دیدن هد دستگاه پرینتر، از لبه های کارت چند میکرون لبه ی سفید می دهد. این لبه ی سفید فقط به علت محافظت از هد چاپگر در فرایند چاپ کارت پی وی سی می باشد. از دیگر مواردی که می تواند از آسیب دیدن هد پرینتر جلوگیری نماید استفاده از کارت های pvc با کیفیت است. کارت پرینترهایی که دارای تکنولوژی چاپ مستقیم هستند در مقایسه با پرینترهای با تکنولوژی غیر مستقیم از قیمت مناسب تری برخوردار هستند. در هنگام قرار دادن کارت در دستگاه چاپ باید دقت نمایید که کارت با دست شما تماسی نداشته باشد زیرا اثر هر نوع لک  و پرز روی کارت ها می تواند موجب کاهش عمر هد چاپگر گردد.

پرینتر چاپ کارت pvc با تکنولوژی غیرمستقیم:

در پرینترهای چاپ کارت پی وی سی  با تکنولوژی چاپ غیرمستقیم هد دستگاه پرینتر هیچ نوع تماسی با کارت ندارد و اطلاعات توسط گرما بر روی فیلم منتقل می شوند و سپس اطلاعات با درجه حرارتی در حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد بر روی کارت چاپ   می شود. در این نوع کارت پرینترها چاپ به صورت لبه به لبه صورت می گیرد و مانند پرینترهای با تکنولوژی مستقیم هیچ نوع حاشیه ی سفیدی در کارت ایجاد نمی شود. کارت هایی که با استفاده از این نوع پرینترها چاپ می شوند از کیفیت و وضوح تصویر بالایی نسبت به سایر پرینترها برخوردار می باشند. به همین علت اغلب مراکز و سازمان ها جهت چاپ کارت پی وی سی از این نوع پرینترها استفاده می کنند.

نکته:در هنگام انتخاب این پرینترها که در انواع و مدل های مختلفی به بازار عرضه    می شوند، باید به این نکته توجه نمایید که چه نوع پرینتری مختص کار و حرفه شما می باشد و نکته دیگر انتخاب ریبون متناسب با نوع پرینترتان می باشد تا هم عمر دستگاهتان افزایش یابد و هم کیفیت کار بالا رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست