هولوگرام

هولوگرام چیست
هولوگرام مانی کارت
نمونه هلوگرام مانی کارت

هولوگرام چیست؟

به زبان ساده هولوگرام HoloGram ، فناوری یک طرح ریزی سه بعدی است که بدون استفاده از تجهیزات ویژه‌ای مانند دوربین یا عینک قابل مشاهده است. بدین معنا که تصویر را می‌توان از هر زاویه ای دید بنابراین به عنوان یک کاربر در هر نقطه از اطراف صفحه نمایش که قرار بگیرید به راحتی جسم را می‌ توانید ببینید به نحوی که خیلی واقعی بنظر می‌رسد. تصاویر هولوگرافی می‌توانند ایستا باشند مانند تصویر یک محصول یا ممکن است متحرک باشند که توسط بسیاری از افراد از هر جهت قابل تماشا هستند.

حالا اگر بخواهیم تعریفی علمی‌ اما ساده از هولوگرام ارائه دهیم ، می‌توان به این شکل بیان کرد که هولوگرافی یک تکنیک عکاسی است که نور پراکنده شده از یک جسم را ضبط می‌ کند و سپس آن را به روشی ارائه می‌ دهد که به صورت سه بعدی به نظر می‌رسد.

در طی این سال‌ ها انواع مختلفی از هولوگرام HoloGram ساخته شده است. از جمله هولوگرام‌ های انتقال، که اجازه می‌ دهند نور از آنها عبور کرده و از طریق انتقال نور از خود باعث می‌شوند ، تصویر از سمت دیگر آنها دیده شود. دسته‌ای دیگر از هولوگرام‌ ها ، هولوگرام‌ های رنگین کمان هستند که برای اهداف امنیتی استفاده می‌ شوند. برای مثال HoloGram های در کارت‌ های اعتباری و گواهینامه‌ های رانندگی را در نظر بگیرید.

هلوگرام یک تصویر سه بعدی است که حاصل پدیده تداخل امواج تکفام لیزر است. یک تصویر هولوگرافیک را می توان از طریق پرینت هولوگرافیک روشن یا از طریق تاباندن لیزر از میان هولوگرام نمایان ساخت و تصویر را بر روی یک صفحه اجرا نمود. مهمترین ویژگی هلوگرام که باعث شده است به مطمئن ترین برچسب روی کالاها تبدیل شود آن است که این برچسب بعد از تولید به هیچ وجه در هیچ جای دنیا قابل کپی برداری و تکثیر مجدد نمی باشد.

ویژگی های HoloGram :

 • غیر قابل کپی‌ برداری و تکثیر حتی با استفاده از جدید ترین روش های کپی و اسکن از خصوصیات هولوگرام می باشد.
 • غیر قابل جداسازی و انتقال از محلی به محل دیگر
 • قابلیت گنجاندن تصاویر یا کدهای مخفی درون هولوگرام که در زیر نور معمولی غیر قابل رؤیت می‌ باشند و فقط تولید کننده و صاحب هولوگرام از محل آن آگاه است.
 • قابلیت گنجاندن تصاویر یا متون میکرونی در داخل هولوگرام که بسته به اندازه آنها فقط با ذره‌بین یا میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.
 • قابلیت تولید در اندازه ، شکل، تیراژ و رنگ های مختلف

برای تهیه تصویر اولیه هولوگرام احتیاج به تجهیزات خاص اپتیکی می‌باشد که با ترتیب خاصی باید در کنار هم چیده شوند و کوچکترین تغییر در چیدمان این تجهیزات باعث ایجاد تغییر در تصویر می‌گردد. همین امر باعث امنیت بالای هلوگرام و غیر قابل جعل بودن آن میگردد.

هولوگرام برچسبی :

HoloGram از دو بخش Holo به معنای تمام یک شی و Gram به مفهوم نگاشتن تشکیل شده است. هولوگرام همان برچسب امنیتی و فوق امنیتی ، یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود. این برچسب دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌ های مختلف می باشد.

HoloGram  برچسبی ضد تقلب و سه بعدی است. این برچسب برخلاف تصاویر معمولی دارای طیف رنگ بوده و می توان تمامی رنگ های طیف مرئی را با جلوه های بصری فوق العاده در آن مشاهده نمود و همین مشخصه بارز است که هولوگرام را از تصاویر معمولی تک بعدی که دارای رنگ های ثابت می باشند متمایز می سازد.

 • هولوگرام قادر است همزمان تصاویر متفاوتی را بطور مجزا و در زاویه های مختلف به نمایش گذاشته و حجم زیادی از اطلاعات را در خود جای دهد.
 •  HoloGram  می تواند حاوی اطلاعات و طرح هائی مخفی باشد که در حالت عادی و با نور معمولی قابل رویت نبوده و فقط با نور لیزر می توان آن ها را رویت نمود.
 •   هولوگرام با هیچ یک از ماشین آلات و تجهیزات امروزی قابل چاپ و تکثیر نسیت. هیچ یک از اسناد و اوراق بهادار دارای برچسب هولوگرام را نمی توان حتی با جدید ترین و پیشرفته ترین اسکنرها و ماشین های فتوکپی رنگی تکثیر نمود.
 •  HoloGram محصولی چند منظوره است. علاوه بر کاربرد آن به عنوان برچسب امنیتی و ضد تقلب به عنوان برچسب اطمینان و شناسایی نیز بکار می رود. ضمناً بسیاری از تولید کنند گان از هولوگرام به عنوان برچسب تزئینی نیز استفاده می نمایند چرا که هولوگرام به وسطه دارا بودن رنگهای زیبا و جلوه های بصری ویژه باعث جلب نظر خریداران و مشتریان و در نتیجه موجب افزایش فروش کالا و خدمات می گردد.

چرا از HoloGram استفاده می کنیم ؟

هولوگرام به عنوان نشانه ای غیر قابل تردید از اصالت کالا موجب اطمینان مصرف کننده از کیفیت و اصلی بودن کالا می گردد.

هولوگرام با جلوگیری از ورود کالاهای غیر واقعی و تقلبی به بازار و کوتاه کردن دست متقلبین ، منافع و حقوق صاحبان اصلی صنایع و تولید کنندگان را تضمین نموده و در عین حال از بی اعتمادی و اتلاف وقت مصرف کنندگان نیز جلوگیری می نماید.

امروزه استفاده از هولوگرام بر روی مدارک و اسناد اجتناب ناپذیر است. بی تردید یکی از نشانه های اصالت و صحت مدارک و اسناد ، وجود برچسب هولوگرام بر روی آنان می باشد.

هولوگرام علاوه بر موارد فوق یکی از ابزارهای تبلیغاتی بسیار موثر در افزایش فروش کالا و خدمات می باشد.

موارد استفاده از هولوگرام :

 • کالاها و محصولات مختلف تجاری از قبیل قطعات یدکی اتومبیل ، قطعات کامپیوتر، موبایل و …
 • انواع لوازم برقی و الکترونیکی ، لوازم ورزشی ، لوازم تحریر و انواع اسباب بازی.
 • انواع مواد غذایی ، دارویی ، بهداشتی ، آرایشی و شیمیایی.
 • جهت استفاده بر روی انواع چک های بانکی و مسافرتی ، کارت های اعتباری و شناسایی.
 • لوح های فشرده ، نشریات مختلف ، مجلات ، کتب و سایر محصولات فرهنگی.
 • مواردی که نیاز باشد مشتری در هنگام خرید از نو و دست اول بودن کالای مورد نظر( آکبند بودن ) اطمینان حاصل نماید.
 • زمانی که تولید کننده یا وارد کننده اصلی کالا بخواهد اصالت کالا یا خدمات خود را برای مشتریان ( ازلحاظ اصلی بودن کالا ) تامین کرده و از سوء استفاده از موارد مشابه و تقلبی کالای خود جلوگیری کند.
 • مواردی که کاربر خواستار پلمپ شدن دوسطح یا لبه شود. در این مورد چنانچه لیبل پس از نصب برروی کالا کنده یا دستکاری شود, تغییر حالت داده و مشخص میشود که از محل موردنظر باز شده است. به عنوان مثال برچسب های امنیتی جهت پلمپ پاکت های محرمانه پلمپ دستگاههای الکترونیکی – پلمپ ورودی های مختلف مانند سالن های برگزاری امتحانات –پلمپ انواع جعبه و قطعات کامپوترو لب تاب و … به کار می رود.
 • در بعضی موارد جهت تزئین کالا و اصالت آن استفاده میشود.
 • کلیه اسناد و اوراق مالی ، تجاری ، تحصیلی و غیره

برخی از خصوصیات HoloGram :

 • غیر قابل کپی‌ برداری و تکثیر حتی با استفاده از جدید ترین روش های کپی و اسکن
 • غیر قابل جداسازی و انتقال از محلی به محل دیگر
 • قابلیت گنجاندن تصاویر یا کد های مخفی درون هولوگرام که در زیر نور معمولی غیر قابل رؤیت می‌باشند و فقط تولیدکننده و صاحب هولوگرام از محل آن آگاه است.
 • قابلیت گنجاندن تصاویر یا متون میکرونی در داخل هولوگرام که بسته به اندازه آنها فقط با ذره‌ بین یا میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.
 • قابلیت تولید در اندازه ، شکل ، تیراژ و رنگ های مختلف.
 • غیر قابل انتقال از روی کالایی به کالای دیگر حتی با استفاده از روش هایی همچون حرارت ، بخار و …
 • حساسیت بالا و مخدوش شدن در صورت دستکاری.
 • مقاومت در برابر حرارت برای کالاهایی که در معرض حرارت می‌باشند.
 • غیر قابل کپی برداری و تکثیر مجدد توسط سایر تولید کنندگان.
 • دارا بودن ظاهری بسیار زیبا و شکیل.
 • قابلیت تولید در اندازه‌ ها و طرح های گوناگون.
 • قابلیت استفاده و نصب بر روی انواع کالاها.

چاپ هولوگرام سفارشی در مانی کارت

به طور کلی هلوگرام را می‌ توان بر روی کلیه کالاهای مصرفی ، قطعات و لوازم یدکی ، چک ها و اوراق بهادار ، بلیط های همایش و کنسرت ها ، کارت بیمه ، کارت ضمانت ، اظهارنامه گمرکی ، پاسپورت ، معاینه فنی برچسب یا اوراق گارانتی ، کارت شناسایی ، کارت های اعتباری ، انواع گواهینامه‌ ها و مدارک پایان دوره ، ضمانت نامه‌ های بانکی ، بر روی بسته‌ بندی و همچنین استفاده از هولوگرام‌ به جای مهر بر روی کاغذ برای جلوگیری از کپی‌ سازی از مهر آن سازمان یا نهاد و … به کار برد.

شما میتوانید طراحی و چاپ هولوگرام خودتان را به ما بسپارید. مانی کارت با تجربه زیاد در زمینه چاپ کارت و لیبل های هولوگرام میتواند طرح های دل خواه شما را پیاده سازی کند. تصاویری که در بالا مشاهده کردید نمونه طراحی جذاب هولوگرام مانی کارت است. شما فقط کافی است بودجه و اطلاعات لازم را در اختیار ما بگذارید. دقت کنید زمانی که شخصی سازی میکنید, هیچ کس جز شما به ان برچسب دسترسی ندارد و امکان جعل ان وجود ندارد. پس این نوع شخصی سازی برای امنیت شرکت شما بسیار مفید است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up