بارکد خوان لیزری چیست؟ چگونه کار میکند؟

بارکد خوان لیزری از پرتو لیزر به عنوان منبع نور استفاده می‌کند. اسکنر های لیزری معمولاً از آینه‌های نوسانی یا منشورهای چرخان برای اسکن پرتو لیزر به جلو و عقب در سراسر بارکد استفاده می‌کنند. سپس یک فتودیود نور منعکس از بارکد را اندازه گیری می کند. اسکنرهای لیزری عموماً دقیق‌تر هستند و در اکثر برنامه‌ها بارکدها را با سرعت بالاتری اسکن می‌کنند.

بارکد یک الگوی خواندن توسط ماشین است که روی محصولات، بسته ها یا قطعات اعمال می شود. بارکدها حاوی دیتا هایی هستند که برای اهداف اطلاعاتی و بازاریابی و همچنین برای ردیابی محصولات در طول چرخه عمر آنها استفاده می شود. بارکدها توسط یک اسکنر مخصوص (بارکد خوان) با چراغ و لنز خوانده می شوند که دیتاهای موجود در کدها را رمزگشایی کنند. سپس اطلاعات به یک دیتا بیس منتقل می شود که در آنجا می توان آنها را ثبت و ردیابی کرد.

هنگام خرید بارکد خوان لیزری باید به چند فاکتور توجه کنید:

 • فناوری اسکن – لیزر در مقابل تصویربرداری
 • شرایط محیطی و دوام
 • قابلیت اتصال و سازگاری
 • اسکن فاصله و زاویه
 • حجم و سرعت اسکن
 • کل هزینه مالکیت (TCO)

نحوه کار بارکد خوان لیزری

بارکد خوان یا بارکدخوان دستگاهی با چراغ ها، لنزها و حسگر است که اطلاعات موجود در بارکدها را رمزگشایی و ضبط می کند. در روزهای اولیه کدهای 1 بعدی، کدها فقط توسط لیزر قابل خواندن بودند. بارکد خوان لیزری از پرتو لیزر به عنوان منبع نور استفاده می‌کنند و معمولاً از آینه‌های نوسانی یا منشورهای چرخان برای اسکن پرتو لیزر به جلو و عقب در سراسر بارکد استفاده می‌کنند. سپس یک فتودیود نور منعکس از بارکد را اندازه گیری می کند. یک سیگنال آنالوگ از فتودیود ایجاد می شود و سپس به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود.

اولین بارکدها در سراسر جهان بارکدهای یک بعدی (یک بعدی) بودند. این کدهای خطی فقط حاوی دیتاهای الفبایی هستند. هر کاراکتر در کد نشان دهنده چیزی متفاوت در مورد محصول است و یک دیتا بیس اطلاعاتی در مورد معنای هر کاراکتر ارائه می دهد. در بیشتر موارد، بارکدهای 1 بعدی از چپ به راست خوانده می شوند. عرض فضاها و نوارها به یک کاراکتر خاص در بارکد مربوط می شود. یک منطقه ساکت یا حاشیه فضای سفید در سمت چپ و راست بارکد است. این به خواننده کمک می کند تا بارکد را پیدا کند. به عنوان یک قاعده کلی، حاشیه ها باید حداقل هفت تا ده برابر باریک ترین عرض نوار در بارکد باشد.

امروزه هم بارکد های یک بعدی و هم بار کد های دو بعدی توسط بارکد خوان لیزری قابل رمز گشایی است. مانی کارت با ضمانت اصل بودن انواع بارکد خوان های لیزری را به شما ارائه میدهد. مثلا: بارکدخوان لیزری صنعتی MD5250, بارکد خوان نور و لیزر دوبعدی MD6100, بارکد خوان CHAINWAY C2000 و ….برای مشاهده همه بارکد خوان ها از منوی محصولات, بارکد خوان را انتخاب کنید.

طرز کار بارکد خوان لیزری
طرز کار بارکد خوان لیزری

نورپردازی بارکد خوان

نور یکی از حیاتی ترین جنبه های برنامه های بارکدخوان است. عدم روشن کردن صحیح یک هدف می تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات و بهره وری شود. یک تکنیک نورپردازی شامل یک منبع نور و قرار دادن آن با توجه به کد و دوربین است. بارکدخوان های Cognex ترکیب های مختلفی از گزینه های نورپردازی یکپارچه و خارجی را بر اساس محیط و کاربرد ارائه می دهند. هر بارکد خوان لیزری ممکن است با یکی از تکنیک های نور پردازی موجود کار کند.

نورپردازی پشت

نورپردازی پشت, نورپردازی را از پشت هدف نشان می دهد که شبح هدف را برجسته می کند. این نوع نورپردازی برای تشخیص وجود/عدم وجود سوراخ یا شکاف، اندازه‌گیری یا تأیید شکل طرح کلی هدف، و همچنین افزایش ترک‌ها، حباب‌ها و خراش‌ها در قسمت‌های هدف شفاف استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که جزئیات سطح با این نوع نورپردازی از بین می رود.

نور پردازی پشت بارکدخوان

نورپردازی نوار

نورپردازی نوار از نور را بر روی هدف یا در امتداد لبه هدف برای روشنایی یکنواخت در امتداد منطقه موضعی فراهم می کند. می توان آن را با سایر چراغ های نوار ترکیب کرد تا کل هدف را از همه جهات پوشش دهد. بسته به زاویه نور و دوربین، نور میله می تواند انعکاس چشمی را افزایش یا کاهش دهد. برای افزودن کنتراست به سطوح مات مانند کاغذ یا مقوا، مشخص کردن لبه ها یا برجسته کردن ویژگی های سطح استفاده می شود.

نورپردازی نوار بارکد خوان لیزری

نور پردازی میدان تاریک

تکنیک روشنایی میدان تاریک, نوری را با زاویه کم نسبت به هدف فراهم می کند. هر گونه ویژگی سطح – خراش، لبه، اثر، بریدگی – نور را به دوربین منعکس می کند و این ویژگی های سطحی روشن به نظر می رسد، در حالی که بقیه سطح تاریک است. این تکنیک را می توان با هر گزینه نورپردازی جهت دار (میله، حلقه، نقطه) ایجاد کرد که اجازه می دهد نور به سطح قطعه زاویه داشته باشد.

نورپردازی روشنایی میدان تاریک بارکد خوان

روشنایی غیر متمرکز روی محور (هم محوری)

نور غیر متمرکز روی محور که به آن روشنایی هم محور نیز گفته می شود، نور را عمود بر هدف منتقل می کند و از یک آینه برای ارسال پرتوهای نور با زاویه 90 درجه به هدف استفاده می کند. این تکنیک سطوح عمود بر دوربین را برجسته می کند. سطوحی که با دوربین زاویه دارند تاریک خواهند بود.

این تکنیک نورپردازی سایه را کاهش می دهد و تابش بسیار کمی دارد. این امر باعث می شود عیوب روی سطوح براق و صاف، اندازه گیری ها یا بازرسی اشیاء براق یا بازرسی بسته بندی شفاف مفید باشد.

نور پردازی روشنایی پراکنده روی محور بارکد خوان لیزری

نورپردازی حلقه ای غیر متمرکز

تکنیک نورپردازی غیر متمرکز نور را پراکنده می کند تا تابش خیره کننده در قسمت های بازتابنده کاهش یابد. این تکنیک را می توان برای تمام نورهای جهت دار (نوار، گنبد، حلقه) اعمال کرد تا پخش یکنواخت تری از نور را در سراسر هدف فراهم کند. این تکنیک نورپردازی در کاهش نویز نور مانند تابش خیره کننده و نقاط داغ از نورهای جهت دار روی محور مانند چراغ های حلقه مفید است.

نورپردازی حلقه ای پراکنده بارکدخوان

نورپردازی گنبد

نورپردازی گنبدی نور یکنواختی را از زوایای مختلف فراهم می کند که منجر به عدم تابش خیره کننده، حتی بر روی اجسام آینه می شود. اغلب از آن به عنوان روشنایی “روز ابری” یاد می شود زیرا نور ناهموار (درخشش / سایه ها) را حذف می کند و نور را به طور یکنواخت در سطح قطعه پخش می کند. نور گنبد اغلب برای بازرسی سطوح براق، منحنی یا ناهموار استفاده می شود. برای موثر بودن، نورهای گنبدی نیاز به نزدیکی نزدیک به هدف دارند.

نور پردازی گنبد بارکدخوان لیزری

نورپردازی میدان تاریک با زاویه کم

تکنیک نورپردازی میدان تاریک با زاویه کم نوری را با زاویه بسیار کم عمق (10-15 درجه) نسبت به هدف فراهم می کند. هرگونه ویژگی سطحی از جمله گرد و غبار، خراش ها و حتی اثر انگشت روی سطح آینه ای، نور را به دوربین بازتاب می دهد و این ویژگی های سطحی روشن به نظر می رسد، در حالی که بقیه سطح تاریک است. این تکنیک نورپردازی مخصوصاً برای بازرسی سطح روی اهداف براق و با بازتاب بسیار خوب است. هر گونه اختلاف ارتفاع در سطح برجسته می شود.

نور پردازی نورپردازی میدان تاریک بارکد خوان لیزری

نورپردازی حلقه

تکنیک نورپردازی حلقه ای, دایره یا حلقه ای از نور روشن و شدید است که روشنایی بدون سایه و کنتراست تصویر خوبی را فراهم می کند. نورپردازی حلقه ای یک نوع نورپردازی رایج است که به دلیل تطبیق پذیری آن، طیف وسیعی از کاربردها را پوشش می دهد. توجه داشته باشید که می تواند باعث تابش خیره کننده در قسمت های بازتابنده شود.

نور پردازی حلقه بارکدخوان

نور یکپارچه پرقدرت

نور یکپارچه پرقدرت (HPIL) نور پلاریزه یا غیر قطبی مستقیم را بر روی هدف ارائه می دهد. HPIL برای بارکدخوان‌های بارکد خوان ثابت DataMan برای روشن کردن کدهای علامت قطعه استاندارد مبتنی بر برچسب و مستقیم در دسترس است.

مشعل یکپارچه پرقدرت HPIT

مزایای اسکنر لیزری

 • اسکنرهای لیزری نیازی به پردازشگر تصویر ندارند.
 • بارکد خوان لیزری سریع است و می تواند تا 1300 اسکن در ثانیه انجام دهد.
 • این اسکنر ها از آنجایی با لیزر کار میکنند ( پرتوهای نوری همسو شده که اساساً مهم نیست که نور چقدر از منبع دور می شود) می توانند بارکدهای یک بعدی را از فواصل نسبتاً طولانی توسط اپتیک های ویژه بخوانند.
 • کاهش خطا : خطاهای رونویسی و شناسایی حذف می شوند. برای مثال، ورود دستی از طریق صفحه کلید، ده خطا برای هر هزار ضربه به کلید ایجاد می کند. بارکد خوان لیزری به ازای هر 10000 اسکن تنها یک خطا دارد.
 • بهبود بهره وری: سیستم های بارکد سربار پرسنل و زمان آموزش را کاهش می دهد. آنها اجازه می دهند تا هر گونه تغییر در قیمت در دیتا بیس یک شرکت بلافاصله اعمال شود.
 • مدیریت دارایی: بارکدها قلب هر سیستم مدیریت دارایی قوی و بازدارندگی از سرقت هستند. اگر به درستی اجرا و مدیریت شوند، پایه ای برای بهبود امنیت و ردیابی دارایی در طیف گسترده ای از صنایع هستند.
 • هوش تجاری: داده‌های بارکد فروتن، که به قلمرو سیستم‌های پشتیبانی تصمیم و برنامه‌ریزی وارد می‌شوند، آگاهی بیشتری را در مورد در دسترس بودن محصول و حرکت موجودی مورد نیاز برای تصمیم‌گیری‌های صحیح و برنامه‌ریزی استراتژیک به مدیریت ارائه می‌دهند.

محدودیت های اسکنر لیزری

بارکد خوان لیزری هم محدودیت هایی دارند. از جمله محدودیت‌های مهم بعضی آنها این است که نمی‌توانند کدهای دوبعدی را بخوانند، که به طور فزاینده‌ای رایج‌تر می‌شوند. اسکنرهای لیزری همچنین با بارکدهای 1 بعدی که چاپ ضعیف، کنتراست پایین، آسیب دیده هستند، مشکل دارند. از آنجایی که محیط برای خواندن کد به ندرت کامل است، تعداد نادرست‌خوانی‌ها و خوانده نشدن‌ها معمولاً بسیار زیاد است. ترکیبی از قطعات بسیار بازتابنده و منابع نور اغلب نقاطی را ایجاد می کند که اسکنرهای لیزری را مخدوش می کند.

موقعیت کد برای اسکنرهای لیزری نیز حیاتی است زیرا، به استثنای معدود، کدهای 1 بعدی باید از چپ به راست اسکن شوند. این می‌تواند نیاز به تجهیزات اضافی یا سیستم‌های مکانیکی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که بارکد یک شی به طور مداوم در یک جهت منفرد است. اسکنرهای لیزری همچنین دارای یک آینه نوسانی هستند و قطعات متحرک ممکن است شکسته شوند و در نتیجه هزینه ها و زمان بیشتری برای تعمیر یا تعویض لازم است. در نهایت، به دلیل نگرانی های ایمنی چشم، اسکنرهای لیزری باید برای محافظت از کارگران مجاور محافظت شوند.

دقت کنید: این محدویت ها برای همه بارکد خوان های لیزری نیست, بارکد خوان های جدید توانایی بررسی بارکد های 2 بعدی را دارند و دچار اشتباه کمی می‌شوند.

ایا بارکد خوان لیزری برای من مناسب است؟

انواع مختلفی از اسکنر بارکد موجود است. همه خطوط سیاه و سفید را که شامل یک بارکد است می خوانند. این ترکیب نشان دهنده ویژگی شناسایی منحصر به فرد یک آیتم است که معمولاً ترکیبی از اعداد و حروف است. با دریافت این دیتا, بارکد یا آن را به صورت داخلی رمزگشایی می کند یا به رمزگشای خارجی ارسال می کند. اگرچه انواع مختلفی از بارکد خوان ها وجود دارد، اما همه دیتا را تقریباً به یک روش دریافت و پردازش می کنند. این دستگاه ها یک منبع نور بارکد را قابل خواندن می کند، یک لنز تصویر را می گیرد. سپس یک رسانای نوری تصویر را به دیتا الکترونیکی ترجمه می کند، سپس آن را به درگاه خروجی اسکنر ارسال می کند. بارکد خوان لیزری پرکاربردترین بارکد خوان است.

امروزه انواع مختلفی از اسکنرهای ثابت و متحرک وجود دارد، مواردی که در مورد آنها بحث خواهیم کرد اسکنرهای لیزری، اسکنرهای تصویر، تصویرگرهای ناحیه دوبعدی، اسکنرهای بارکد CCD، و قلم خوان/دستگاه‌های بارکد هستند. راهنمای خرید بارکد اسکنر زیر را بخوانید تا تعیین کنید کدام نوع و فرمت بهترین بارکد اسکنر را برای فروشگاه خرده فروشی یا کار شما می سازد:

1- اسکنرهای لیزری

بارکد خوان لیزری یکی از پیشرفته ترین ابزارها برای رمز گشایی بارکد است. در اسکنرهایی از این نوع، لیزر به عنوان نوری عمل می کند که از طریق یک سری آینه یا منشور که بارکد را می خوانند منعکس می شود.

اسکنرهای لیزری برای رمز گشایی بارکدهای 1 بعدی خطی طراحی شده اند. می توانند از فاصله 6 اینچی تا دو فوتی بخوانند. به این ترتیب، اسکنرهای لیزری از چندین بخش داخلی شیشه ای یا پلاستیکی تشکیل شده اند که با هر اسکن حرکت می کنند – اسکنر لیزری را نسبت به اسکنر تصویر در برابر شکستگی آسیب پذیرتر می کند. جدا از فاکتور لیزری، بارکد خوان های این نوع به شیوه ای مشابه با قلم خوان ها عمل می کنند.

2- اسکنرهای تصویر

یک اسکنر بارکد مبتنی بر تصویر از یک دوربین دیجیتال کوچک برای گرفتن تصویر بارکد استفاده می کند. سپس تصویر توسط یک سیستم کامپیوتری متصل برای اهداف موجودی اسکن می شود. یک اسکنر تصویر معمولی فقط توانایی خواندن بارکدها را در فواصل چند اینچی دارد، اگرچه مدل‌های جدیدتر مانند هانیول 1300g با اسکنر لیزری معمولی رقابتی‌تر و از نظر مسافت بیشتر شده‌اند. مدل های هانیول یکی از بهترین اسکنرهای بارکد برای مراکز تجاری کوچک و همچنین عملیات بزرگتر در صنایع خدمات صحرایی، انبارداری و تدارکات هستند.

به دلیل ماهیت غیر پیچیده مکانیزم های داخلی مبتنی بر دوربین، اسکنرهای تصویر نسبت به اسکنرهای لیزری کمتر در معرض آسیب ضربه هستند. همانند بارکد خوان لیزری، اسکنرهای تصویر را نیز برای رمز گشایی بارکدهای 1 بعدی در نظر میگیرند.

3- تصویرسازهای منطقه دو بعدی

یک اسکنر تصویر دو بعدی بسیار شبیه اسکنر تصویر معمولی است، به جز این واقعیت که با یک اسکنر دو بعدی، همه انواع بارکد – 1D، 2D و Stacked – قابل اسکن هستند. بارکدها با تصویرگر دو بعدی راحت‌تر خوانده می‌شوند، زیرا بارکد می‌تواند از اسکنر در هر موقعیتی، چه عمودی، افقی، سمت راست به بالا یا وارونه عبور کند.

با لیزر و اسکنرهای تصویر معمولی، یک بارکد تنها زمانی رمز گشایی می‌شود که به صورت افقی در سراسر چشم عکس گرفته شود. بنابراین، آیتم‌ها را می‌توان سریع‌تر و با دردسر کمتری نسبت به تصویرگر دوبعدی اسکن کرد. با برخی از تصاویر دوبعدی، مانند هانیول 1900، بارکد حتی می تواند از روی سطوح غیر برچسب مانند گوشی های هوشمند و صفحه نمایش کامپیوتر رمز گشایی شود. به این ترتیب، تصویرساز دوبعدی به مشاغل مختلف اجازه می دهد تا فرآیندها را سرعت بخشند و دامنه گزینه های بارکد را گسترش دهند.

4- اسکنر بارکد CCD

اسکنرهای بارکد دستگاه های جفت شارژ (CCD) مجهز به یک ردیف سنسور مینیاتوری در جلوی خواننده هستند. اسکنر CCD شکل موج هایی را تولید می کند که با میله ها و فضاهای خاصی مطابقت دارد و این اطلاعات در داخل اسکنر رمزگشایی و سپس به سیستم رایانه ارسال می شود. در حالی که اسکنرهای لیزری و قلمی فرکانس نور منعکس در اسکنر را اندازه گیری می کنند، یک اسکنر CCD نور محیطی را که از بارکد ساطع می شود را اندازه گیری می کند.

5- قلم خوان ها و بارکدها

در یک بارکدخوان خودکار یا عصایی، نوک آن هم به منبع نور و هم به دیود نوری مجهز است. با کشیدن نوک بر روی یک بارکد، شکل موجی بوجود می‌آید که با عرض فضاها و میله‌های خاص همبستگی دارد. سپس این اطلاعات رمزگشایی و وارد سیستم کامپیوتری می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up