تفاوت بارکد خوان یک بعدی و دو بعدی چیست؟

تفاوت بارکد خوان یک بعدی و دو بعدی چیست؟

در حال حاضر دو طرح بر جسته بارکد ، به نام های بارکد های یک بعدی و دو بعدی وجود دارند و در هر کدام هر یک از جوانب مثبت و منفی خود را دارند. بسته به وظیفه این دو نوع بارکد می توانند به نقش های مختلف کمک کنند.

اولین بارکد خوان در سال ۱۹۵۲ توسط مردی به نام جوزف و وذلند اختراع شد. او یک نماد را به شکل یک چشم گاو ایجاد کرد که یک کامپیوتر قادر بود تا به عنوان یک شماره محصول در هنگام اسکن آن را تفسیر کند. در آن زمان تکنولوژی کافی برای حمایت از اختراع و طراحی در مقیاس وسیع وجود نداشت. با این حال در سال ۱۹۷۴ ، جورج لئور وظیفه ساخت بارکد بر عهده گرفت. لئور موفق شد و بارکد اسکنر به عنوان بارکد upc برای استفاده در سراسر جهان شناخته شد.

بار کد خوان های یک بعدی :


بارکد خوان های یک بعدی با اعداد موازی سیاه نشان می شوند و تصور اکثر مردم ازاین بارکد نیز چنین است. کد های upc لاورر معمولا در فروشگاه های خرده فروشی , شایع ترین نوع خود را دارند البته این ها کمترین چیز هایی هستند که می توانید از یک بارکد استخراج کنید بار کد یک بعدی تنها میتواند بین ۲۰ تا ۲۵ کارکتر را در خود نگاه دارد .
مزیت اصلی بارکد های یک بعدی در قیمت آن ها است . بارکد اسکنر ها برای مدل های یک بعدی نیز بسیار ارزان تر از مدل های دو بعدی است . دلیل این است که بارکد های ۲ بعدی جدید تر هستند و بنابرین گران ترند اگر محیط کارتان به مقدار زیادی از اطلاعات در بارکد نیاز ندارد بارکد خوان های یک بعدی برایتان گزینه ی مناسبی است . به طور کلی این بارکد خوان ها    سریع تر هستند و دامنه اسکن طولانی تری را در بر دارند.

حتما بخوانید: بارکد خوان لیزری چیست؟ چگونه کار میکند؟

بارکد خوان های دو بعدی :


بارکد خوان های دو بعدی ، بارکد اسکنر هایی هستند که داده ها را در یک ماتریس ازسلول های متضاد نشان می دهند. شایع ترین آن ها کد QR است که به شدت برای تبلیغات و بازار یابی استفاده می شود با این حال بارکد های دو بعدی میتواند اطلاعات عمودی و افقی داشته باشد که می تواند اطلاعات بیشتری را ذخیره کند این بارکد ها میتواند شامل ۲۰۰۰ کارکتر یا بیشتر باشند. آن ها همچنین قادر به پیوند به وب سایت هستند و می توانند برای رد یابی محصول و موارد دیگر مورد استفاده واقع شود.
مزیت دیگر این است که توانایی اسکن بارکد ها را از هر جهت دارند که باعث می شود امر اسکن سریع تر و کار آمد تر صورت بگیرد. با بارکد اسکنر دو بعدی چندین فیلد را می توان در یک بار پر کرد ، در مقابل ساخت اسکن های یک بعدی ! این امر برای کار هایی همچون کار در انبارها مناسب است.
 بارکد های دو بعدی می توانند اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به بارکد یک بعدی را حمل کنند و باعث می شود که محصولات تقلبی شناسایی شوند.

  • افزایش درآمد با استفاده از بازاریابی موبایلی

بازاریابی الکترونیکی و چند جهته درهای زیادی را برای برتری خرده فروشان در بازار کار گشوده است. به این وسیله وابستگی کامل به فروشگاه فیزیکی از میان می ‎رود. خرده فروشان نوآور با در اختیار داشتن سایت های تجاری الکترونیکی خود، می‎ توانند به دنبال فالوورهای اجتماعی باشند و در تلاش برای جذب مشتریان اصطلاحاً موبایلی، به صورت الکترونیکی به بازاریابی محصولات خود بپردازند.

خرده فروشان می‎ توانند در هر معامله با ارائه یک تجربه مثبت، درآمد خود را افزایش دهند. در نظر گرفتن پاداش های فوری برای مشتریان وفادار، انجام معاملات از طریق خطوط تلفن همراه (MPOS) و امکان استفاده از کوپن های تلفن همراه شخصی مواردی هستند که با استفاده از بارکد خوان های دو بعدی امکان پذیر خواهند بود.

  • نصب اپلیکیشن های وفاداری

بازاریابی موبایلی، باعث افزایش فروش می ‎شود. از طرفی برنامه‎های وفاداری به خریدهایی که توسط خریداران تکرار می‎شوند پاداش می‎پردازند. در حال حاضر، خرده فروشان می‎توانند این دو ویژگی را با استفاده از نصب کردن برنامه در POS، ادغام کنند. برخی از اپلیکیشنها با استفاده از بارکد خوان ۲D به طور خودکار برنامه های عضویت را با اطلاعات مرتبط پر می‎کند. به این وسیله اشتباهات در ورود داده‎ها و تاخیرها تا حد زیادی از میان می‎روند. با توجه به قابلیتهای اینچنینی، امروزه خرده فروشان می‎ توانند فعالیتهای بازاریابی فوری انجام دهند که به مشتریان وفادار پاداش می‎ دهد و فروش را افزایش خواهد داد.

  • کنترل سریع سن خریداران

بهتر است برای سرعت بخشیدن به زمان بررسی، جلوگیری از تقلب و اجتناب از جریمه های گران قیمت، از بارکد خوان های دو بعدی استفاده کنید که می‎تواند بلافاصله سن خریداران را بررسی کند. این دستگاه با یک اسکن سریع، به راحتی اطلاعاتی را برای فروشگاه ‏ها فراهم می‎کند تا بتوانند برخی از تراکنشها را از لحاظ قانونی بررسی کنند، مانند فروش اقلامی‎ مثل محصولات تنباکو و دخانیات. در برخی از کشورها حتی می‎توان از بارکد خوان های ۲D برای ضبط اطلاعاتی که خرده فروشان در مورد خرید داروهای شبه مخدر و اسلحه گرم نیاز دارند نیز استفاده نمود.

  • کم کردن ریسک

بارکد خوان های مربوط به دستگاه POS که داخل یا روی پیشخوان قرار می‎گیرند می‎توانند بارکدهای الکترونیکی مانند آنچه که برای بازاریابی موبایلی استفاده می‎شود را اسکن کنند. اما چه اتفاقی می‎افتد اگر که یک اپراتور فروش به طور تصادفی به گوشی تلفن یا تبلت خریدار هنگامی که آن را برای اسکن کردن به دست گرفته است آسیب برساند؟

خرده فروشان می‎توانند برای به حداقل رساندن خطر، بارکد خوان های ۲D را به تجهیزات خود اضافه نمایند و به این ترتیب مشتریان خواهند توانست دستگاه های تلفن همراه خود را از خطر حفظ کنند. آنها همچنین می‎توانند از این دستگاه های دستی برای خواندن بارکد موجود روی اقلام سنگین استفاده ‎کنند که برای اسکن شدن به راحتی قابل حمل نیستند. این امر کارکنان را از صدمات و خسارات و کارفرمایان را از ادعاهای بیمه غیر ضروری و کارکنان را از پریشانی و فشار محافظت می‎کند.

  • همان بار اول بارکد را بخوانید.

بارکد خوان های ۲D از تکنولوژی تصویربرداری منطقه ‎ای استفاده می‎ کنند که عکسها و تصاویری از بارکد می‎ گیرد. این کار خرده فروشان را قادر می‎سازد تا همان بار اول بارکد ۱D و ۲D الکترونیکی و کاغذی را با موفقیت اسکن کنند، فارغ از آنکه بارکد چاپ شده آسیب دیده یا چاپ ضعیف داشته باشد. آنها همچنین می‎ توانند به این وسیله از مزایای اپلیکیشنهای دیجیتالی که در حال محبوب شدن هستند استفاده کنند.

  • افزایش سرعت در بررسی

بارکد خوان های لیزری قابل اطمینان بودن خود را در زمینه خواندن بارکدها نشان داده‎اند، اما نمی‎توانند کدهای تبلیغاتی یا وفاداری را از دستگاههای تلفن همراه بخوانند. بارکد خوان های رومیزی که داخل یا روی پیشخوان قرار می‎گیرند، می‎توانند به سرعت کدهای کاغذی را رویت کنند، اما در مورد خواندن کدهای الکترونیکی سرعت کمتری دارند.

با توجه به اینها، بهتر است از دستگاه های ترکیبی استفاده کنید که هم قابلیت اطمینان بارکد خوان های لیزری را دارند و هم سرعت انجام کار بارکد خوان های رومیزی. این دستگاه های بارکد خوان برای حجم بالای عملیات اسکن بارکدها و اسکن کردن برچسبهای موجود در سطوح منحنی طراحی شده‎اند و به درستی اطلاعات همه بارکد ها را در اولین عبور، ضبط می‎کنند. آنها همچنین قادرند هر کدام از کدهای UPC / EPC محصولات را برای پردازش سریع تر و کارآمدتر در لاینهای بررسی خود بخوانند.

  • بارکد ها را از هر جهت اسکن کنید.

بارکد خوان های تصویربردار منطقه‎ای ۲D به صورت همه جهته هستند. این امر به این معنی است که آنها می‎توانند به راحتی هر بارکدی را از هر زاویه و جهتی اسکن کنند. تکنولوژی تلورانس حرکت و طراحی های ارگونومیک آنها نیز باعث آسان شدن استفاده از این بارکد خوان ها شده و موجب صرفه جویی در زمان خرده فروشان و مشتریان در کنار دستگاه POS می‎شود. کارکنان پشت صندوق به خاطر سهولت استفاده و توانایی اسکن کردن این تصویربردارهای همه جانبه، از آنها بیشتر از هر بارکدخوان دیگری ابراز رضایت می‎کنند.

  • اطلاعات را در جایی ذخیره کنید.

همانطور که اشاره شد، بارکد خوان های ۲ D  از موتورهای اسکن فضایی برای گرفتن عکس از بارکدها استفاده می‎کنند، به همین دلیل است که آنها برای محیط های خشنی که در آن    برچسب ها مستعد مخفی شدن هستند، ایده آل می‏باشند. اما آیا می‎دانستید که همین تکنولوژی خرده فروشان را قادر می‎سازد تا عکس هایی از اسناد مهم خود داشته باشند؟

این کار نه تنها برای کارمندان این اطمینان را به وجود می‎آورد که اطلاعاتی را که نیاز دارند در یک مکان مناسب در اختیار خواهند داشت، بلکه از اشغال فضا در انبارها و دفاتر شلوغ جلوگیری می‎کند.

  • کارکرد هایی متناسب با آینده

با توجه به گسترش استفاده از اپلیکیشن های تلفنهای همراه، خرده فروشان نیز نیاز به بارکد خوان هایی دارند که با کسب و کارشان رشد کنند. تصویربردارهای منطقه‎ای هم قادر به خواندن بارکدهای کاغذی هستند و هم بارکدهای الکترونیکی یک بعدی و دو بعدی. از آنجایی که بارکد خوان های لیزری انعطاف پذیری‎ای مشابه با بارکد خوان های تصویربردار منطقه‎ای فراهم نمی‎کنند، بهتر است روی بارکد خوان های دوبعدی سرمایه گذاری کنید. این امر شما را قادر می‎سازد تا از گزینه های موبایلی امروز کاملا بهره‎مند شوید. همچنین برای شرکت شما این تضمین را به وجود می‎آورد که دارای دستگاه‎هایی باشد که متناسب با کسب و کار رشد می‎کنند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up