دیتاکالکتور چیست؟

دیتاکالکتور یا جمع‌آوری‌کننده‌های داده‌های قابل حمل، سیستم‌های جمع‌آوری داده‌های کوچکی هستند که می‌توانند از ماشینی به ماشین دیگر برای جمع‌آوری داده‌ها منتقل شوند. دستگاه های قابل حمل معمولاً بین یک تا چهار کانال ورودی ارتعاش دارند و در برخی موارد دما، سرعت و سایر داده های فرآیند را نیز ثبت می کنند. دیتاکالکتورها، شکل‌های موج و طیف‌هایی را می‌گیرند که می‌توان آن‌ها را به‌صورت آفلاین تجزیه و تحلیل کرد یا با اندازه‌گیری‌های گذشته مقایسه کرد .

دیتاکالکتورها برای کسب وکارهای کوچک میتواند گزینه ارزان قیمت تری جهت کنترل داده ها نسبت به نظارت آنلاین یا ناظر تمام وقت برای پروژه باشد که می‌تواند خطر اختلال در تولید را افزایش دهد. با این حال، ماهیت آفلاین جمع‌آوری‌کنندگان داده‌های قابل حمل مستلزم آن است که یک شخص سیستم را از جایی به جای دیگر منتقل کند که می‌تواند زمان‌بر باشد و به طور کلی منجر به اندازه‌گیری‌هایی می‌شود که به ندرت انجام می‌شوند، مانند یک بار در ماه. مانند هر رویکرد دیگری، باید تعادل را در نظر گرفت. آنچه واضح است این است که هر ماشینی، صرف نظر از هزینه کم، می تواند از یک استراتژی قابلیت اطمینان مبتنی بر داده بهره مند شود.

موارد استفاده از دیتاکالکتور ها در جمع آوری داده های قابل حمل

ماشین آلات بلبرینگ المنت: برای ماشین‌هایی که از یاتاقان‌های المان غلتشی استفاده می‌کنند، که اغلب نسبتاً آهسته فرسوده می‌شوند، یک دیتاکالکتور قابل حمل می‌تواند وسیله موثری برای ردیابی تخریب اجزای پوشیدنی باشد و به متخصصان قابلیت اطمینان کمک کند تا عمر قطعات را به حداکثر برسانند، در حالی که از خرابی برنامه‌ریزی نشده جلوگیری می‌کنند.

برنامه‌های جدید نظارت بر وضعیت: دیتاکالکتورها روشی مقرون‌به‌صرفه برای اجرای یک برنامه نظارت بر وضعیت جدید ارائه می‌دهند. اغلب، سازمان‌ها از دیتاکالکتورها  به‌عنوان گام اولیه جهت نگهداری دستگاه هاد و پیش بینی و جلوگیری از تعمیر و خرابی ماشن الات استفاده می‌کنند. دیتاکالکتورها برای نظارت انلاین و بی سیم دستگاه هایی که به جمع‌آوری داده‌های مکرر نیاز دارند، استفاده میشوند.

بالانس و تراز کردن: یکی دیگر از کاربردهای پرتابل ها(دیتاکالکتورها) برای بالانس یا تراز کردن ماشین است. یک دستگاه قابل حمل می تواند بینش هایی را در مورد تعادل یا تراز لازم برای انجام تنظیمات در ماشین برای اصلاح مشکلات عدم تعادل و ناهماهنگی ارائه دهد.

جمع‌آوری داده‌های پویا : دیتاالکتورها اغلب برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد ارتعاش برای ماشین هایی استفاده می‌شوند که سیستم‌های نظارت آنلاین قادر به گرفتن شکل موج‌ها و طیف‌ها نیستند، یا آن دسته از سیستم‌هایی که در تعداد دفعاتی که می‌توانند این انواع اندازه‌گیری را بگیرند محدود هستند. به عنوان مثال، سنسورهای بی سیم یا فرستنده ارتعاش 4-20 میلی آمپر). این راه‌حل‌های «نظارت اولیه» می‌توانند نشان‌دهنده یک مشکل باشند، اما اغلب حاوی اطلاعات هوشمند یا قابلیت‌هایی برای جمع‌آوری داده‌های پویا مورد نیاز برای مشخص کردن مشکل یا تأیید درستی رسیدگی به آن نیستند. دیتاکالکتورها می‌توانند اطلاعاتی را در مورد سلامت ماشین ارائه کنند و تیم‌های تعمیر و نگهداری را قادر می‌سازند تا اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهند.

گزینه های انتخاب یک دیتاکالکتور

از آنجایی که انتخاب یک دستگاه دیتاکالکتور می تواند پیچیده باشد، در نظر گرفتن معیارهای زیر مفید است:

تعداد اندازه گیری های مورد نیاز برای هر ماشین

تعداد محورهای مورد نیاز برای هر مکان اندازه گیری (به عنوان مثال، تک در مقابل سه محوری)

انواع اندازه‌گیری‌ها (به عنوان مثال، لرزش، سرعت سنج یا کلیدفاسور†)

استخراج‌ها یا اندازه‌گیری‌های تجزیه و تحلیل رایج مورد نیاز برای فهمیدن سلامت دستگاه (به عنوان مثال، طیف‌ها، شکل‌های موج، ارتعاش کلی) 

حتما بخوانید: بارکد خوان لیزری چیست؟ چگونه کار میکند؟

ویژگی های کلیدی دیتا کالکتور ها

برخی از دیتاکالکتورها با ویژگی‌های مختلفی برای پاسخگویی به نیازهای متخصصان ، از جمله مدل‌هایی که برای استفاده در مناطق خطرناک طراحی شده‌اند، ارائه می‌شوند. تعدادی از ویژگی های کلیدی در زیر ذکر شده است:

پشتیبانی از انواع اندازه گیری ها: شکل موج، طیف، شتاب مدار، سرعت، جابجایی و دمدولاسیون، فرآیند یا ورود صفحه کلید

تجزیه و تحلیل در ماشین: تست ضربه، میانگین‌گیری همزمان با زمان، ردیابی سفارش، نمونه‌برداری همگام، و ضبط بازه زمانی در حین کارکرد ماشین یا کناره‌گیری

طراحی های مقاوم و سبک: همه دستگاه های قابل حمل یک سری آزمایشات طراحی شده برای اطمینان از مناسب بودن آنها برای مصارف صنعتی از جمله تست های سقوط (1.2 متر)، تست های ضد آب (IP65+) و تست های عمر باتری (10+ ساعت با یک بار شارژ). علاوه بر این، دیتاکالکتورها به گونه ای طراحی شده اند که وزن سبکی داشته باشند (<1.2 کیلوگرم).

جمع‌آوری سریع داده‌ها: یک الگوریتم تسویه خودکار، توالی بهینه‌سازی شده، کسب سریع داده‌ها را پس از تشخیص تثبیت سنسور تضمین می‌کند.

قابلیت چند کاناله: دستگاه‌های دیتاکالکتور از جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و تعادل داده‌های لرزش چند کاناله پشتیبانی می‌کنند. بین 1 تا 4 کانال داده ممکن است به طور همزمان به همراه یک سرعت سنج یا ورودی کلیدفاسور که امکان اندازه گیری سرعت و/یا فاز را فراهم می کند، گرفته شود.

تجزیه و تحلیل پیشرفته: مجموعه کاملی از قابلیت‌های ضبط و تجزیه و تحلیل پیشرفته، از جمله ضبط‌های 6Pack، اندازه‌گیری‌های رو به پایین ماشین، و ضبط طولانی‌مدت شکل موج، تکنیک‌های تحلیلی پیشرفته‌تری را امکان‌پذیر می‌کند.

اتصال بلوتوث: جمع‌آوران داده‌های ما از بلوتوث برای اتصال و ارتباط موثر با دستگاه‌های هوشمند صنعتی یا تبلت‌های دستی که برای استفاده در محیط‌های خطرناک در دسترس هستند، استفاده می‌کنند.

نرم افزار نظارت بر وضعیت

یکی از قابلیت های دیتاکالکتورها توانایی آوردن داده ها از دستگاه های قابل حمل به نرم افزار نظارت بر وضعیت سیستم  است – همان محیط تجزیه و تحلیل و تجسم که توسط سایر سیستم های حفاظتی و نظارت بر وضعیت آنلاین استفاده می شود که نرم افزار نظارت بر وضعیت سیستم از داده های طیف وسیعی از ابزارهای ارتعاشی و حسگرهای بی سیم پشتیبانی می کند. به متخصصان این امکان را می‌دهد تا سلامت ماشین الات را به دقیت زیرنظر داشته باشند.

سیستم نرم افزار دیتاکالکتور

نرم افزار  قابلیت های پیکربندی سریع را ارائه می دهد که امکان تعریف آفلاین ، ابزار دقیق و مسیرهای جمع آوری دیتا های قابل حمل را فراهم می کند. این به متخصصان کمک می کند تا در زمان تعیین مسیرها و اندازه گیری ها صرفه جویی کنند. زمان پیکربندی با استفاده از الگوها کاهش می‌یابد، که به جمع‌آوری داده‌ها و اندازه‌گیری‌های تعریف‌شده برای یک دستگاه اجازه می‌دهد تا روی سایر دستگاه های های مشابه نیز اعمال شود.

برای کمک به شناسایی مشکل، سیستم  شامل یک ابزار نقطه تنظیم هشدار آماری است که به روند داده‌های جمع‌آوری‌شده قبلی نگاه می‌کند تا نقاط تنظیم هشدار را توصیه کند. این ابزار هنگام افزودن یک داستگاه جدید به یک مسیر نظارتی مفید است، به خصوص زمانی که مهندس نمی داند چه سطح پایه ارتعاش باید انتظار داشته باشد. هنگامی که دیتا های پایه کافی ذخیره شد، می توان نقاط تنظیم اولیه را انتخاب کرد و سپس با استفاده از ابزار هشدار آماری اصلاح کرد. ابزار نقطه تنظیم زنگ آماری دیتا های ذخیره ای را برای تعیین نقاط تنظیم مناسب تجزیه و تحلیل می کند و انتخاب آستانه های مناسب را ساده می کند.

قابلیت منحصر به فرد سیستم ، که به متخصصان اجازه می دهد تا سلامت دستگاه را به صورت گرافیکی مشاهده کنند.

هنگامی که یک هشدار ایجاد شد، قابلیت های ترسیم پیشرفته سیستم  امکان شناسایی آسان تر خطا و تجزیه و تحلیل علت اصلی را فراهم می کند. پوشش‌های فرکانس خطا، مجموعه‌های نمودار پیش‌فرض، نمودارهای آبشار، و گزینه‌های مکان‌نما و مقیاس‌بندی پیشرفته ابزارهای لازم برای شناسایی سریع خطا یا خرابی در دستگاه را فراهم می‌کنند و همچنین دارای قابلیت های تولید گزارش یکپارچه است که امکان تولید گزارش کارآمد را پس از شناسایی مشکل فراهم می کند.

معرفی چند نمونه دیتاکالکتور:

ما در مانی کارت, انواع دستگاه های بارکدخوان را به شما عرضه میکنیم. یک دیتاکالکتور میتواند به عنوان بارکدخوان هم استفاده بشود. ما دیتا کالکتور های CHAINWAY C2000 و دیتاکالکتور UHF را موجود داریم. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02188442854 تماس بگیرید.

دیتا کالکتور CHAINWAY C2000

Chainway C2000 یک دیتاکالکتور مقاوم مبتنی بر WindowsCE است. دارای طراحی سبک وزن و جیبی و در عین حال ناهموار و به اندازه کافی بادوام برای برآوردن نیازهای کاربردی در صنایع مختلف. C2000 را می توان با اسکن بارکد 1D/2D با کارایی بالا، خواندن HF RFID (پشتیبانی از پروتکل های ISO14443A/B، ISO15693) و دوربین پیکربندی کرد. با توانایی بسیار قابل تنظیم آن، شرکت ها می توانند این دستگاه واحد را در بسیاری از زمینه ها از جمله خرده فروشی، مدیریت انبار، تدارکات، ردیابی دارایی، مدیریت ناوگان و غیره مستقر کنند.

ویژگی ها:

 • طراحی کوچک و  قابل حمل
 • سیستم عامل ویندوز CE
 • قابلیت اسکن بارکد
 • دارای فناوری RFID
 • ارتباط بی سیم
 • ضد آب/گرد و غبار IP54
 • اسیب ناپذیری در فاصله سقوط 1.2 متر/3.9 فوت.
 • صفحه نمایش LCD
 • پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی C# ،C++، VB.NET
دستگاه دیتاکالکتور Chainwayc2000
دستگاه دیتاکالکتور Chainwayc2000

CHAINWAY C61

Chainway C61 یک دیتاکالکتور نسل جدید است. این دستگاه که با اندروید 11 و پردازنده هشت هسته ای کوالکام ساخته شده است، از صفحه کلید اختیاری 27 کلید / 37 کلید / 47 کلید پشتیبانی می کند، دارای باتری قابل جابجایی 6700 میلی آمپر ساعتی و شارژ سریع است و دسته ماشه اختیاری با باتری 5200 میلی آمپر ساعتی و همچنین لوازم جانبی فراوان ارائه می شود. امکان اسکن بارکد اختیاری، RFID، NFC و غیره را فراهم می‌کند. با قابلیت جمع‌آوری اطلاعات قوی و Wi-Fi 6-ready پرقدرت، این رایانه همراه می‌تواند برنامه‌های کاربردی در لجستیک، انبارداری، تولید، خرده‌فروشی، مدیریت دارایی و غیره را به خوبی انجام دهد.

ویژگی ها:

 • اندروید 11
 • Qualcomm هشت هسته ای 2.0GHz
 • دسته ماشه اختیاری (باتری 5200 میلی آمپر ساعتی)
 • باتری 6700 میلی آمپری قابل جابجایی
 • QC3.0 شارژ سریع و RTC
 • قابلیت اسکن بارکد (> 10 متر، اختیاری)
 • NFC
 • UHF RFID (اختیاری)
 • دوربین 13 مگاپیکسلی با فوکوس خودکار
 • Wi-Fi 6-ready
 • سنسورها: سنسور شتاب سنج، سنسور نور، حسگر مجاورت، سنسور گرانش
 • رابط ها: USB ، USB 3.1، OTG تایپ سی
 • وزن: 370 گرم
 • امکان کد نویسی با زبان جاوا با ابزار اکلیپس و اندروید استدیو
دیتا کالکتور CHAINWAY C61
دیتا کالکتور CHAINWAY C61

CHAINWAY MC62

سیستم عامل اندروید پیشرفته تر، طراحی صفحه کلید انعطاف پذیرتر، سطح حفاظت قوی تر و عمر باتری بالا از ویژگی های این دیتاکالکتور میباشد. Chainway MC62 یک کامپیوتر موبایل سبک و قابل حمل با کارایی بالا است. با اندروید 13، پردازنده هشت هسته ای، صفحه نمایش لمسی 4 اینچی و باتری قابل جابجایی 5000 میلی آمپر ساعتی، پیکربندی عالی عملکرد بسیار کارآمدی را ارائه می دهد.

این دستگاه از اسکن بارکد، NFC، دوربین 13 مگاپیکسلی، چندین اتصال بی سیم پشتیبانی می کند و دارای رتبه حفاظتی IP67، مقاومت در برابر سقوط 1.5 متر است. رایانه همراه به طور گسترده در زمینه‌های مختلف از جمله انبارداری، تدارکات، خرده‌فروشی، مالی، حمل‌ونقل، و ساخت کاربرد دارد و به کاربران کمک می‌کند تا راندمان کار را به میزان قابل توجهی بالا ببرند.

ویژگی ها:

 • اندروید 13
 • هشت هسته ای 2.0 گیگاهرتز
 • رم + رام: 3 + 32 گیگابایت
 • باتری قابل جابجایی 5000 میلی آمپر ساعتی
 • دسته ماشه اختیاری
 • IP67
 • اسکن بارکد (اختیاری)
 • NFC
 • دوربین دوگانه جلو و عقب
 • بلوتوث 5.0
 • وزن: 256 گرم
 • سنسورها: سنسور جاذبه، سنسور فاصله، سنسور نور و سنسور ژئومغناطیسی (اختیاری)
 • رابط ها: USB ، USB 2.0، OTG تایپ سی
 • امکان کد نویسی با زبان جاوا با ابزار اکلیپس و اندروید استدیو
دیتا کالکتور CHAINWAY C61
دیتا کالکتور CHAINWAY C61
این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up