انواع مشکلات رایج پرینتر های چاپ کارت چیست؟

مشکلات پرینتر کارت شناسایی می‌توانند مشکلاتی در چاپ ایجاد کنند و در زمانی که نیاز دارید به سرعت کارت های خود را پرینت کنید، برای شما دردسرساز می‌شود. پرینترهای کارت شناسایی دستگاه‌های پیچیده‌ای هستند که شامل بسیاری از قطعات متحرک می‌باشند و برخورد با خطاهای متفاوت به طور طبیعی رخ می‌دهد. خوشبختانه، بیشتر مشکلات متداول پرینتر کارت شناسایی را می‌توان با راهنمایی و انجام مراحل ساده‌ای حل کرد. در زیر چند مورد از رایج ‌ترین مشکل های پرینتر کارت شناسایی و راه‌حل‌های آن بررسی شده است.

مشکلات پرینتر کارت pvc

انواع مشکلات پرینتر های کارت چیست؟

پرینتر های کارت یک سری مشکلات رایج دارند که ما به عنوان پشتیبان این پرینتر ها روزانه با این مشکلات سرو کار داریم. این مشکلات به راحتی حل خواهند شد و نیازی به بازدید حضوری از پرینتر کارت pvc نیست. اما اگر مشکل شما به موارد زیر مربوط نبود باید پرینتر شما توسط یک متخصص به صورت حضوری, بررسی گردد.

چرا خطوط سفید هنگاه چاپ بر روی کارت ایجاد میشود؟

ظاهر شدن خطوط سفید بر روی کارت‌های شناسایی از جمله مشکلات ناخوشایندی است که هر زمانی ممکن است در هنگام استفاده از دستگاه رخ دهد. عموماً به صورت یک خط عمودی بوده که سر تار سر کارت شناسایی امتداد دارد. اگرچه ممکن است به نظر برسد که یک خط سفید چاپ شده است، در واقع محلی است که هیچ چاپی در آن نیست. مناطق خالی در کارت به این معناست که هد پرینتر کارت شناسایی شما یک پیکسل شکسته دارد که جلوی چاپ در محل خاصی از کارت را می‌گیرد. بنابراین برای رفع این مشکل، شما باید هد پرینتر خود را تعویض کنید.

حل مشکل ایجاد خط سفید روی کارت

چرا لکه و نقاط سفید روی کارت ایجاد میشود؟

لکه‌ها یا نقاط روی کارت‌های شناسایی پرینتر ایجاد می‌شوند. این نقاط آسیب‌های سطحی بیشتراز همه به‌دلیل وجود گرد و غبار و کثیفی روی کارت‌های شناسایی در هنگام تغذیه آنها به پرینتر ایجاد می‌شوند. آلودگی روی سطح کارت مانع آن می‌شود که هد پرینتر جوهر را به طور یکنواخت در کارت اعمال کند و باعث بوجود آمدن لکه‌ها می‌شود. راه‌حل ساده رفع این مشکل، نگه داشتن کارت‌ها در یک جعبه یا مکانی تمیز و به دور از گرد و خاک است. همچنین باید پرینتر خود را به طور منظم تمیز کرده که از چاپ ناموفق کارت ها جلوگیری کنید. میتوانید کیت تمیز‌کننده یا وسایل تمیزکننده پرینتر کارت شناسایی خود را تهیه کنید تا در هر زمانی که لازم بود بتوانید پرینتر خود را تمیز کنید و کارت های خود را بدون مشکل و افت کیفیت چاپ کنید.

چگونه مشکل لکه و نقاط سفید روی کارت را از بین ببریم؟

کارت های شناسایی هنگام چاپ و در ابتدای قسمت ورودی کارت در پرینتر به مشکل برخورد می‌کنند. گاهی پرینتر نمیتواند کارت را به داخل بکشد و همان ابتدا کارت گیر می‌کند و بعضی وقت ها کارت داخل کشیده می‌شود ولی داخل پرینتر و دربین غلطک های میبان گیر می‌کند. در هر دو حالت، نشان می دهد غلطک های داخل دستگاه چاپ کارت شناسایی شما کثیف شده اند. به طور معمول، رولرهای دستگاه چاپ کارت شناسایی به اندازه کافی چسبنده هستند تا کارت را به سمت هد پرینتر هدایت کنند و بعد از چاپ کارت را بیرون بیاندازند، اما اگر رولرها بیش از حد کثیف شوند یا چسبندگی خود را از دست دهند، می توانند باعث گیر کردن کارت شده و چاپ را متوقف کند. مشکل می تواند با تمیز کردن رولرهای دستگاه چاپ کارت شناسایی شما حل شود.

گرد و غبار و زباله ها می توانند به سرعت در چاپگر کارت شناسایی شما بنشینند. اگر دستگاه شما مدتی است که کارت چاپ نکرده است، احتمال اینکه پرینتر کثیف شده باشد بالا است. وقتی گرد و غبار روی اجزای ضروری مانند غلتک های چاپگر جمع می‌شود، ممکن است مشکلات تغذیه کارت رخ دهد. راه حل آسان، یک کیت تمیز کننده چاپگر کارت تهیه کرده و از طریق منوی دستگاه خود دستور کلین را اجرا کنید. تیم پشتیبانی ما منظم تمیز کردن را توصیه می‌کند، اما مطمئن شوید که از کیت تمیزکننده مناسب برای مدل چاپگر خود استفاده کنید، زیرا آنها باهم تفاوت دارد.

چرا کارت شناسایی داخل دستگاه گیر میکند؟

همانطور که چاپگرهای معمولی مستعد گیر کردن کاغذ هستند، چاپگرهای کارت شناسایی نیز مستعد گیر کردن کارت هستند. یکی از رایج ترین مشکلات پرینتر کارت, گیر کردن کارت داخل پرینتر است. اگر کثیفی در دستگاه شما زیاد باشد، کارت در پرینتر شما گیر می کند، یا اگر کارت هایی که روی آنها چاپ می‌کنید برای چاپگر خیلی بزرگ یا کوچک باشند، ممکن است گیر کردن کارت رخ دهد.

نحوه رفع گیر کردن کارت شناسایی:

در چاپگر را باز کرده و محل گیر کردن را پیدا کنید. سعی کنید غلتک های دستگاه را بچرخانید تا کارت آزاد شود. چاپگر کارت شناسایی خود را تمیز کنید و بررسی کنید که کدام اندازه کارت با چاپگر شما سازگار است. اکثر چاپگرها کارت‌های اندازه کارت اعتباری CR80 را می‌پذیرند، بنابراین اگر از کارت‌های CR79 استفاده می‌کنید، با چاپگر شما ممکن است سازگار نباشد. می توانید برگه مشخصات چاپگر را بررسی کنید تا ببینید دستگاه چه اندازه کارت هایی را می‌پذیرد.

حتما بخوانید: آموزش تعمیرات تخصصی پرینتر چاپ کارت پی وی سی

مشکلات ارور سنسورهای کالیبره کردن پرینتر کارت

اگر مدت زیادی است از پرینتر خود استفاده نکرده اید، چاپگر شما ممکن است نیاز داشته باشد دوباره ریبون را شناسایی کند ورنگ های آن را تنظیم کند تا هنگام چاپ روی هم خوردگی نداشته باشند و هر پنل سر جای خود چاپ شود. اگر پیام «Error Ribbon Miscue» ظاهر شد، کالیبره کردن سنسورهای ریبون ممکن است مشکل را برطرف کند. برای اجرای کردن دستور کالیبره کردن ریبون، به برگه “Calibrate Ribbon” در “Printing Preferences and Toolbox” بروید.

حل مشکلات کالیبره کردن پرینتر کارت

مشکل تغذیه کارت

مشکل تغذیه کارت ممکن است ناشی از تجمع استاتیکی باشد که باعث می‌شود کارت‌های در خشاب کارت به هم بچسبند. به سادگی کارت ها را بردارید و آنها را از هم جدا کنید و بر بزنید تا چسبندگی کارت‌ها به هم از بین برود. دوباره کارت ها را در خشاب کارت قرار دهید و دستور پرینت بدهید.

حتما بخوانید:چاپ حکاکی لیزری روی کارت PVC چگونه است؟

چرا تصویر کارت محو چاپ میشود؟

اگر تصویر روی کارت های شما به صورت محو چاپ می‌شوند، مشکل می تواند کابل برق شما باشد. استفاده از منبع تغذیه‌ای که برای چاپگر شما مناسب نیست و ولتاژ کافی ندارد ممکن است در چاپ کارت های شما خلل ایجاد کند. در این حالت کارت‌هایی با گرافیک و متن تقریباً نامرئی چاپ می‌شوند. همیشه از اداپتور خود مطمئن شوید که سالم است زیرا علاوه بر کاهش کیفیت چاپ می تواند به مادربود پرینتر نیز آسیب وارد کند.

مشکل محو شدن کارت

مشکلات ریبون پرینتر کارت را چگونه حل کنیم؟

اگر یک چاپگر کارت شناسایی انتقال مجدد دارید که برای مدت طولانی روشن نشده است و اکنون با مشکلات عملکردی مواجه است، ممکن است لازم باشد ریبون و فیلم را تعویض کنید.

چاپگر کارت انتقال مجدد چیست؟ یک چاپگر انتقال مجدد از فناوری حرارتی برای چاپ روی یک فیلم شفاف استفاده می‌کند که سپس به سطح کارت می‌چسبد. چاپگرهای مستقیم به کارت در عوض مستقیماً روی سطح کارت چاپ می‌کنند. این نوع چاپگرها وقتی برای بازه زمانی طولانی استفاده نمی‌شوند، با مشکلات ریبون مواجه می‌شوند.

حتما بخوانید: پرینتر های کارت انتقال مجدد چیست؟

چگونه از شکستگی ریبون چاپگر جلوگیری کنیم:

  • مطمئن شوید که ریبون به درستی در دستگاه قرار دارد.
  • بررسی کنید که ریبونی که استفاده می کنید با مدل چاپگر شما سازگار باشد.
  • فقط از ریبون های چاپگر کارت اصلی استفاده کنید.
  • چاپگر کارت شناسایی خود را به طور مرتب تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار در دستگاه جلوگیری کنید.
  • این عیوب به دلیل وجود گرد و غبار، پرز، کثیفی یا سایر مواد زائد روی سطح کارت شما هنگام عبور از هد چاپ ایجاد می‌شود. اصولا گرد و غبار مانع از اعمال تصاویر چاپی روی سطح کارت شناسایی شما می‌شود. چاپگر سعی می کند تصاویر را به طور معمول اعمال کند، اما گرد و غبار مانع می‌شود.

چرا فیلم و ریبون چروک میشوند؟

اگر پرینتر شما فیلم یا ریبون یا هر دو را چروک می‌کند و زمانی چاپ خطوطی ناشی از چروکی فیلم یا ریبون روی کارت می‌اندازد با تنظیم موتور فیلم یا ریبون میتوان این مسئله را برطرف نمود. البته در بسیاری از اوقات استفاده از مواد مصرفی غیر اصلی مسبب این مشکل می‌باشد که با جایگزین کردن فیلم و ریبون اورجینال، برطرف می‌شود. مواد مصرفی غیر اورجینال به دلیل کیفیت پایین تر متریال و قیمت تمام شده ارزان تر ممکن است باهم نتوانند به خوبی هماهنگ شوند و در انتقال تصویر از ریبون به فیلم دچار اخلال شوند و چاپ درستی را انجام ندهند.

در پرینترهای چاپ مستقیم پاره شدن بیش از حد ریبون نشانه ی غیراصلی بودن ریبون می‌باشد که میتواند ازار دهنده باشد که بعد از تعدای کمی چاپ، ریبون پاره شود و مجبور شوید ریبون را خارج کرده و مجدد به هم بچسبانید و داخل پرینتر قرار دهید . این امر زمان زیادی از شما میگیردف به دستگاه شما اسیب می‌زند و مجبور می‌شوید هزینه بیشتری کنید و برخی کارت های خود را چند بار پرینت بگیرید .

حتما بخوانید: پرینتر چاپ کارت مستقیم چیست؟

 دمای پرینتر کارت را چگونه تنظیم کنیم؟

یکی از مشکلات شما میتواند از عدم تنظیم دمای پرینتر کارت باشد. دما در انتقال تصویر از روی فیلم به کارت در پرینترهای غیر مستقیم و از روی ریبون به روی کارت در پرینترهای مستقیم، مهم ترین عامل چاپ شما می‌باشد. در پرینترهای چاپ مستقیم با دما بالاتر در بعضی مواقع میتوان تصاویر پر رنگ تر و شارپ تر پرینت کرد. البته اگر دما را بیش اندازه بالا ببریم به دستگاه فشار وارد می‌شود و ریبون به کارت می‌چسبد و نمی‌تواند از آن جدا شود که سبب گبر کردن کارت داخل دستگاه و خراب شدن چاپ می‌شود.

در پرینترهای غیر مستقیم اگر دما به اندازه ی کافی نباشد، تصویر به صورت کامل از روی فیلم به کارت منتقل نمی‌شود و بخشی از آن روی فیلم باقی می‌ماند. در این مواقع اگر با بالا بردن دما چاپ درست نشد، هیتر پرینتر ضعیف است و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد که این عامل باید توسط کارشناسان بررسی بشود.

جمع بندی

زمانی که پرینتر کارت شما به مشکل می‌خورد, این مشکلات پرینتر کارت شاید مشکل ساده ای باشد که توسط خودتان قابل حل باشد. پس قبل از این که با یک فرد متخصص مشورت کنید باید ببینید ایا می‌توانید خودتان مشکل را حل کنید؟ در این مقاله لیستی از مشکلات قابل حل را برای شما بیان کردیم. این مشکلات عبارتند از: مشکلات مربوط به چاپ نادرست روی کارت و مشکلات ریبون و فیلم. در صورتی که این مشکلات را مشاهده کردید به راحتی می‌توانید مشکل را حل کنید.

سوالات متداول

ایا مشکلات ریبون پرینتر کارت قابل حل است؟

بله شما با تمیز کردن ریبون و چسب زدن ان در صورت پارگی به راحتی می‌توانید مشکل را حل کنید.

در چه صورت باید در مورد مشکل پرینتر کارت خود به متخصص مراجع کنیم؟

اگر جواب سوالات خود را در مطلب بالا نگرفتید و مشکل مربوط به هد و دیگر قطعات اصلی پرینتر بود, حتما باید به فرد متخصص مراجعه کنید.

ایا مانی کارت تعمیر تخصصی پرینتر کارت را انجام می‌دهد؟

بله, ما در مانی کارت می‌توانیم مشکلات چاپ کارت شما را به صورت تخصصی حل کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up