چاپ حکاکی لیزری روی کارت PVC چگونه است؟

حکاکی لیزری کارت pvc یکی از اقدام هایی است که برای شخصی سازی این کارت ها انجام می‌شود. چاپ روی PVC از روش‌های چاپ برای تولید محصولات تبلیغاتی، دکوراسیون و صنعتی است. PVC یک محصول مصنوعی ساخته شده از پلی وینیل کلراید دارای ویژگی‌های مقاومت بالا در برابر ضربه، رطوبت و سایش است. لیزر یک اشعه است که با گرما روی کارت عمق ایجاد می‌کند. هر چه این اشعه داغ تر باشد عمق طرح روی کارت بیشتر می‌شود. در مواردی که بخواهیم می‌توانیم کارت را با عمق بالا حکاکی کنیم که کارت سوراخ می‌شود.

از مزایای چاپ کارت PVC می‌توان به کیفیت چاپ بالا با دستگاه چاپ کارت، پایین بودن قیمت ورق پی وی سی فوم، قابلیت چاپ دو رو، قابلیت برش به وسیله دستگاه‌های برش دیجیتال، وزن کم ورق‌ها، یکنواخت بودن و سطح صاف و در نتیجه چاپ با کیفیت بالا، خاصیت ضد آب بودن، عایق گرما بودن و صوت و قابلیت برش اشاره کرد. حکاکی لیزری کارت امنیت کارت ها را بالا تر می‌برد و امکان جعل کارت را کم می‌کند. در ادامه یک راهنمای کامل برای حکاکی لیزری روی کارت را آورده ایم.

چگونه روی کارت pvc برش لیزری انجام بدهیم؟

حکاکی لیزری چیست؟

 حکاکی لیزری یک فرآیند بسیار پیچیده است که از فناوری لیزر برای ایجاد طرح‌ها، الگوها یا متن‌های پیچیده بر روی انواع مواد استفاده می‌کنند. این روش دقیق کاربردهای گسترده‌ای در صنایع متعددی مانند تولید، هنر و خدمات شخصی‌سازی دارد.

حکاکی لیزری یک فرآیند تولید کاهشی است که مواد را از یک قطعه کار جامد حذف و به طرح مورد نظر می‌برد. برای شروع این فرایند از فایل دیجیتالی حاوی طرح حکاکی استفاده می‌شود. این فایل در نرم‌افزار دستگاه حکاکی لیزری بارگذاری و پارامترهایی مانند توان لیزر، سرعت و فاصله کانونی برای دستیابی به نتیجه دلخواه را تنظیم می‌کنند.

از حکاکی لیزری در بخش تولید حک محصولات شامل حکاکی شماره سریال، بارکد و سایر اطلاعات شناسایی، لوازم الکترونیکی، قطعات خودرو استفاده می‌شود. علاوه بر تولید، حکاکی لیزری برای کاربردهای هنری و خلاق کاربرد دارد. شما می‌توانید کارت های pvc خود را نیز حکاکی لیزری کنید. حکاکی کارت های pvc کار شما را گران تر و حرفه ای تر جلوه خواهد داد. ما در مانی کارت انواع شخصی سازی کارت PVC شما را از جمله چاپ حکاکی لیزری, چاپ بارکد روی کارت PVC, چاپ هولوگرام کارت PVC و … را نیز انجام می‌دهیم.

حکاکی لیزری چیست

مزایای چاپ حکاکی لیزری روی کارت PVC

لیزر پرینتر در حکاکی‌های ظریف و دقیق روی کاغذ، مقوا و چوب و کارت‌های pvc قابلیت بالایی دارد. برای این کار، طرح حک لیزری را با دستگاه لیزر روی متریال اجرا و طرح‌های بسیار زیبا و جدیدی را می‌توان ایجاد کرد.

حکاکی لیزری کارت‌ها بر روی جنس‌هایی نظیر پلکس گلس، چوب، ‌ام دی اف (MDF)، چرم، کاغذ مقوا و pvc کاربرد دارد. دقت و ظرافت حک و برش دستگاه لیزر بالا بوده و هیچ دستگاه دایکاتی، توانایی ایجاد طرح‌های پیچیده و با ظرافت را ندارد. و هزینه پایینی برای تولید تیراژ کم را دارد.

از مزایای چاپ روی PVC می‌توان به استفاده از تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته، امکان فراهم کردن چاپ روی PVC با کیفیت بالا و ماندگاری طولانی اشاره کرد. مزایای چاپ روی PVC در آی آر چاپ شامل موارد زیر است:

 • کیفیت بالا: انواع طرح‌های با کیفیت بالا با وضوح تصویر فوق العاده را ایجاد می‌کند.
 • ماندگاری طولانی: چاپ روی PVC در آی آر چاپ دارای ماندگاری طولانی و مقاومت در برابر عوامل محیطی مانند نور خورشید، رطوبت و ضربه است.
 • تنوع طرح و رنگ: طیف وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌ها برای چاپ روی PVC را فراهم می‌کند.
 • امکان چاپ روی PVC‌ های مختلف:  امکان چاپ انواع طرح‌ها روی PVC‌های مختلف، مانند PVC‌های ساده، PVC‌های رنگی، PVC‌های مات و PVC‌های طرح‌دار را فراهم می‌کند.

چگونه یک حکاکی لیزری برای کارت pvc  طراحی کنیم؟

 نکات مهم در برش و حکاکی لیزری این است که، اولین مرحله که خروجی کار را مشخص می کند،  تعیین کننده کیفیت محصول نهایی است. طراحی و نحوه حکاکی و برش و بعد از آن متریال و نحوه انجام کار است. توجه به نکات زیر برای طراحی حکاکی لیزر  لازم و ضروری است.

طراحی حکاکی لیزری کارت

فرمت مناسب فایل طراحی

در ابتدا یک فایل وکتور برای طراحی پروژه برش لیزری کارت pvc تهیه کنید. دستگاه‌های لیزر از فرمول ریاضی برای تغییر اندازه طرح بدون افت کیفیت استفاده می‌کنند. برش لیزری فایل وکتور را برای برش یا حکاکی می‌خواند. دستگاه توانایی خواندن jpg یا png را ندارد. محبوب‌ترین فرمت فایل برداری برای طراحی svg است.

انتخاب نرم‌افزار مناسب

برای برش لیزری کارت pvc از نرم‌افزار دو بعدی یا سه بعدی استفاده می‌شود. نرم‌افزار دو بعدی امکان طراحی لوگو برند را به طراح گرافیک می‌دهد.

 • نرم‌افزار دو بعدی شامل: Adobe illustrator Coreldraw، AutoCAD، Inkscape
 • نرم افزارهای سه بعدی مهندسی شامل: Solidworks، Autodesk Inventor، Autodesk Fusion

متریال با ضخامت مناسب

ضخامت مواد نقش مهمی در طراحی را ایجاد می‌کند. ضخامت‌ها از 1 تا 10 میلی متر است. برای طراحی برش لیزری مانند حکاکی، ماده‌ای با ضخامت کم را نمی‌توان انتخاب کرد. زیرا لیزر توانایی برش و ذوب آن را دارد. دستگاه های حکاکی لیزری روی کارت pvc دارای ضخامت کمتری هستند و حتی میتوانند در حد چند میکرون روی کارت عمق ایجاد کنند.

در برش لیزری باید به حداقل فاصله بین دو خط برش دقت کرد. در صورت نزدیک بودن دو خط، اشعه لیزر مواد را ذوب می‌کند. انتخاب حداقل فاصله بین دو خط به ضخامت ماده و جنس آن بستگی دارد.  در حکاکی لیزری برای متریال‌های چوبی و‌ام دی اف، برای حل مشکل سوختن لکه‌های دوده در اطراف لبه‌ها، روی ناحیه برش را با یک  نوار چسب کاغذی پوشانده و مقداری قدرت پرتو را بالا ببرید.

چاپ حکاکی لیزری روی کارت pvc

پرینتر‌های چاپ کارت pvc قابلیت چاپ بر روی کارت به روش حرارتی بر روی انواع کارت با جنس PVC از جمله mifare، مغناطیسی، اسمارت را دارند. مواد مصرفی چاپگر کارت با تکنولوژی چاپ مستقیم، ریبون و در چاپگر‌ها با چاپ غیر مستقیم ریبون و فیلم است.

چاپ حکاکی لیزری روی کارت

چاپگر کارت pvc جهت صدور کارت پرسنلی، چاپ کارت دانشجویی، چاپ کارت وفاداری مشتریان، کارت باشگاه، کارت تخفیف، شخصی‌سازی کارت بانکی، چاپ بر روی کارت‌های هوشمند، چاپ روی کارت‌های بدون تماس، کارت گارانتی، کارت اعتباری، کارت شهربازی و کارتهای هوشمند مناسب است. در ادامه ویدیو چاپ حکاکی لیزری روی کارت pvc را مشاهده می‌کنید.

چاپ روی کارت PVC شامل سه روش چاپ افست، چاپ دیجیتال و چاپ ترکیبی است. شما می‌توانید بعد از چاپ کارت به دو روش حکاکی لیزری روی کارت را انجام بدهید:

 • با استفاده از پرینتر کارت pvc دارای حکاکی لیزری
 • با استفاده از خرید یک دستگاه جداگانه برای حکاکی لیزری روی کارت pvc

پرینتر کارت دارای حکاکی لیزری چیست؟

برخی از پرینتر های کارت دارای توانایی حکاکی لیزری روی کارت pvc  هستند. البته این پرینتر ها بسیار گران هستند و برای بسیاری از افراد صرفه اقتصادی ندارد. یکی از پرینتر های دارای حکاکی لیزری پرینتر کارت فارگو HID ELEMENTS است. این پرینتر به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارد برای بانک ها و سازمان های دولتی استفاده می‌شود.

پرینتر HID ELEMENTS دارای کیفیت 600 تا 1200 نقطه در اینچ است. این پرینتر کارت لیزری می‌تواند حکاکی سیاه و سفید دقیق برای متن استاندارد، متن MRZ (منطقه قابل خواندن ماشین)، بارکدها و  کیوار کد ها را حک کند. پرینتر لیزری HID ELEMENTS توانایی تولید تصاویر با کیفیت بالا در مقیاس خاکستری واقعی را دارد. از آنجایی که لیزر DPSS سیستم از قدرت متغیری برای دستیابی به چندین سایه خاکستری استفاده می کند، تصاویر لیزر HID ELEMENT کیفیت بصری برتری دارند.

دستگاه چاپ حکاکی لیزری چیست؟

یک دستگاه لیزر توانایی عملیات برش و اجرای حکاکی متریال‌های مختلف را دارد. دستگاه لیزری برش برای تولید و نمونه‌سازی در صنعت برای برش دادن قطعات بزرگ کاربرد دارد. دستگاه­‌های حکاکی لیزر از بروزترین دستگاه­‌های حکاکی، دارای سرعت بسیار بالا بدون نیاز به نیروی دست انسانی هستند.

در دستگاه لیزری، حکاکی و برش توسط کامپیوتر کنترل و اپراتور طرح مورد نظر را در نرم افزار‌های گرافیکی طراحی و به دستگاه لیزر ارسال می‌کند و دستگاه لیزر عملیات حکاکی و برش را با زدن یک دکمه به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد.

دستگاه لیزر از اشعه برای حکاکی انواع متریال‌های مختلف مانند فلزات، سنگ، چوب، پارچه، لاستیک و کاشی و سرامیک، چرم, PVC و شیشه استفاده می‌کند. این دستگاه طیف گسترده‌ای از امکانات را فراهم می‌کند. دستگاه حکاکی لیزری به دلیل سرعت بخشیدن به فرآیند انجام عملیات حکاکی روی سطوح، دارای تنوع بسیار بالا و کاربرد فراوان در صنایع مختلف است. این دستگاه بر روی فلزاتی مانند آلمینیوم و آلیاژهای آن، مس، فولاد کربنی، برنج، فولاد ضد زنگ، پی وی سی, فولاد کرتن با گالوانیزه حکاکی می‌کند.

چه جنس کارتی را می‌توانیم حکاکی لیزری کنیم؟

با استفاده از دستگاه لیزر برش و حکاکی می‌توان روی انواع کارت‌ها طرح‌های متفاوت و متنوعی ایجاد کرد.  انواع کارت ویزیت و یا عروسی با چوب یا MDF با استفاده از برش و حکاکی لیزری انجام می‌شود. برای انواع کارت ویزیت و دعوت با جنس PVC از دستگاه حکاکی و برش لیزری استفاده می‌شود.

برای ساخت کارت ویزیت با مقوا، حکاکی لیزری غیر فلزات کاربرد دارد. کارت ویزیت با لمینت یا مولتی استایل را می‌توان با حکاکی برش و لیزری انجام داد. برای ساخت کارت ویزیت با ورقه‌های نازک آلومینیومی از برش و حکاکی لیزری استفاده می‌شود.

برش لیزری کارت

مزایای حکاکی لیزری روی کارت

 • دارای قابلیت برش در طرح‌های پیچیده است.
 • با ظرافت و دقت بالایی برش و حکاکی می‌شود.
 • کمترین میزان ضایعات در اتمام کار نسبت به روش‌های دیگر را دارد.
 • دارای سرعت و سهولت تبدیل در طرح برش و حکاکی به محصول نهایی است.
 • لبه‌های برش صاف است.
 • اجرای انواع حکاکی و برش با ضخامت‌های متفاوت و سرعت و دقت بالا
 • کیفیت محصول حفظ شده و برش انواع کاغذ و مقوا بدون ایجاد شدن دوده، سوختگی و پارگی روی کارت ایجاد می شود.
 • دارای هزینه پایین و مقرون‌به‌صرفه‌ برای تعمیر و نگهداری دستگاه‌های برش لیزری غیر فلزات است.
 • مصرف کم و ضایعات کاغذ و مقوا کمتر تولید می شود.
 • انواع حکاکی و برش بدون اشتباه و خطا
 • امکان افزایش تولیدات به‌صورت انبوه و امکان سفارش‌گیری در تعداد بالا
 • توانایی اجرای برش انواع طرح‌های پیچیده و ظریف

معایب حکاکی لیزری روی کارت

 • هزینه اولیه: هزینه اولیه مواد حکاکی لیزری بالا است.
 • ضخامت مواد محدود: محدودیت‌هایی در مورد ضخامت مواد وجود دارد. مواد ضخیم یا متراکم به قدرت بیشتر و زمان پردازش طولانی‌تری نیاز دارند.
 • خطر آسیب مادی: گرمای شدید تولید شده توسط لیزر، آسیب مادی را روی مواد حساس و یا حساس به حرارت ایجاد می‌کند.

سوالات متداول

کاربرد حکاکی لیزری کارت PVC کجا است؟

دستگاه حکاکی لیزر در صنایع بسته بندی، صنایع برق، صنایع کاغذ، صنایع چرم، صنعت تبلیغات، صنعت معرق کاری، صنایع چوب، صنعت پزشکی، صنایع خودرو‌سازی، صنعت فولاد کاربرد دارد.

چه نوع کاغذی را به وسیله برش لیزری می‌توان برش داد؟

در برش لیزری امکان اجرای برش انواع کاغذ و مقوا در رنگ‌ها و ضخامت‌های مختلف وجود دارد. این طراحی شامل مقوای معمولی، مقوای اشتنباخ، مقوای رنگی، مقوای فابریانو، مقوا در ضخامت 0/1 تا 5 میل، مقوای مخصوص ماکت‌سازی، کاغذ در گرماژهای 200 تا 700 است.

قطر پرتو لیزر کارت چقدر است؟

قطر پرتو لیزر سبب سوختن اندازه کوچکی از سطح مواد می‌شود. اندازه این قطر در حد میلی متر بوده و می‌تواند با وارد شدن به ناحیه برش شده و در حد چند میلی متر باعث کوچک شدن اشکال برش خورده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up