چاپ اسکرچ روی کارت pvc

چاپ کارت اسکرچ برای بسیاری از کسب و کار ها کاربرد دارد. اسکرچ روی این کارت‌ها می‌تواند به عنوان یک لایه مخفی برای جلب توجه، برنامه‌های تبلیغاتی تعاملی، کدهای تخفیف و موارد مشابه استفاده شود. این کارت‌ها معمولاً در کمپین‌های تبلیغاتی، بازی‌های تعاملی، کوپن‌ها و برنامه‌های پاداش مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسکرچ معمولا بعد از چاپ کارت pvc روی کارت ها اعمال می‌شود. این مطلب یک راهنمای کامل برای کسانی است که قصد چاپ اسکرچ روی کارت پی وی سی دارند.

نمونه چاپ کارت اسکرچ در مانی کارت
نمونه چاپ کارت اسکرچ در مانی کارت

کارت اسکرچ چیست؟

کارت اسکرچ به کارتی گفته می‌شود که قسمتی از روی کارت با پوششی خاکستری رنگ پوشانده می‌شود که با خراشیدن، محتوای زیر بخش اسکرچ شده نمایش داده می‌شود. روش چاپ اسکرچ شامل افزودن پوششی از فویل فلزی یا جوهر لاستیکی به کارت در قسمت‌های خاص، پوشاندن بخش خاصی از متن یا تصاویر است. پس از استفاده از پوشش اسکرچ می‌توان بدون آسیب رساندن به بقیه کارت، قسمت مورد نظر را خراشید. شما می‌توانید روی انواع کارت های pvc مانند کارت عضویت, کارت گارانتی, کارت شناسایی, کارت تخفیف, کارت هدیه و … اسکرچ چاپ کنید.

کارت اسکرچ چیست؟

 کاربرد چاپ اسکرچ کارت چیست؟

کارت اسکرچ  کارتی است که سطح آن را می خراشید تا کلمات یا نمادها را آشکار کنید. از جمله کاربرد کارت های اسکرچ شده می‌توانید به کارت های گارانتی تلفن های همراه‌، محصولات الکترونیکی، کارت های شارژ، کارت های قرعه کشی و … اشاره کرد. سمت اسکرچ کارت دارای لاک UV است که اجازه می‌دهد بخش خاکستری رنگ خراشیده شود. چاپ کارت اسکراچ برای اهداف مختلف استفاده می شود، از جمله:

 1. تبلیغات و بازاریابی: بسیاری از کسب و کارها از کارت های اسکرچ به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می‌کنند تا مشتریان را جذب کنند و فروش را افزایش دهند. با ارائه تخفیف ها، جوایز یا پیشنهادات ویژه که زیر ماده اسکراچ مخفی شده اند، کسب و کارها می‌توانند توجه مشتریان را جلب کرده و آنها را برای خرید ترغیب کنند.
 2. کارت های هدیه و بن ها: کارت های اسکراچ اغلب به عنوان کارت های هدیه یا بن ها استفاده می‌شوند که می‌توانند برای محصولات یا خدمات استفاده شوند.
 3. قرعه کشی ها و بازی ها: کارت های اسکرچ به طور گسترده در قرعه کشی ها، قرعه کشی ها و بازی های دیگر شانس استفاده می‌شوند. بازیکنان می‌توانند یک کارت خریداری کنند، ماده اسکرچ را پاک کنند تا ببینند آیا برنده جایزه می‌شوند یا خیر.
 4. امنیت و احراز هویت: کارت های اسکرچ همچنین برای اهداف امنیتی استفاده می‌شوند، مانند ایجاد کدهای دسترسی یا رمز عبور یکتا. با پاک کردن ماده اسکرچ برای فاش کردن اطلاعات مخفی، کاربران می‌توانند هویت خود را اعتبارسنجی کنند یا به محتوای محدود دسترسی یابند. به طور کلی، چاپ کارت اسکرچ یک روش چندکاربره و جذاب برای ارائه اطلاعات، پاداش ها یا انگیزه ها به مشتریان است، که آن را یک گزینه محبوب برای کسب و کارها در صنایع مختلف می‌کند.

چرا اسکرچ روی کارت ها چاپ می‌شود؟

جهت پوشش سریال، شماره، کد شارژ و موارد دیگر از چاپ اسکرچ روی کارت ها استفاده می‌شود. این کار برای این انجام می‌شود که خریدار کالا پس از خرید بتواند با پاک کردن اسکرچ به شماره سریال محصول خود دسترسی پیدا کند.

چاپ اسکرچ  یک فرآیند چاپ تخصصی است که شامل ایجاد کارت های خش دار است. این کارت‌ها معمولاً دارای یک کد یا پیام مخفی هستند که تنها با خراشیدگی لایه‌ای از مواد با یک سکه یا شیء دیگر آشکار می‌شود. کارت های اسکرچ کاربرد های زیادی دارند و می‌توانند در فروشگاه ها یا در نمایشگاه ها و کنفرانس ها ارائه شوند. چاپ اسکرچ در واقع یک شخصی‌سازی چاپ کارت PVC است.

 اسکرچ روی چه جنس کارتی چاپ میشود؟

اسکرچ قابلیت چاپ بر روی کارت های مقوایی و کارت های pvc را دارد ولی دستگاه های چاپ کارت pvc فقط روی کارت های پی وی سی با ضخامت های مختلف امکان اسکرچ کردن را دارند. کارت های مقوایی بدلیل استحکام کمتر قابل استفاده در پرینتر نمی‌باشند و در دستگاه کر گرده و خورد می‌شوند.

مراحل چاپ اسکرچ روی کارت چیست؟

برای چاپ اسکرچ روی کارت pvc مراحل زیر را دنبال کنید:

چاپ اسکرچ روی کارت چگونه است؟
چاپ اسکرچ روی کارت چگونه است؟

مرحله 1: طراحی کارت

مرحله اول در چاپ کارت‌های تخته‌کشی ایجاد یک طراحی برای کارت است. ایجاد یک طرح برای کارت سکرچ است، شامل هر گرافیک، متن و ویژگی‌های امنیتی که باید در آن وارد شوند این کار ممکن است با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Adobe Illustrator یا Photoshop انجام شود. طراحی باید شامل عناصر قابل رویت کارت، و همچنین کد یا پیام پنهانی که زمانی که لایه اسکرچ  برداشته می‌شود آشکار می‌شود، باشد.

مراحل طراحی کارت اسکرچ بصورت زیر می‌باشد:

 • استفاده از نرم افزار های طراحی مانند فوتوشاپ، کورل یا نرم افزار های صدورت کارت
 • مشخص کردن بخش مورد نظر جهت اسکرچ کارت
 • ایجاد یک باکس مشکی رنگ و قرار دادن در بخش مورد نظر کارت

مرحله 2: انتخاب پرینتر کارت اسکرچ

پرینتر های چاپ مستقیم می‌توانند جهت چاپ اسکرچ روی کارت های پی وی سی استفاده شوند. شما نیاز دارید تا ریبون اسکرچ مخصوص دستگاه خود را تهیه کنید تا بتوانید کارت های خود را اسکرچ کنید. هایتی cs200 جزو محبوب ترین دستگاه چاپ کارت pvc اسکرچ می‌باشد. با تنظیم دما و فشار هد پرینتر می‌توان خروجی مناسب از پرینتر جهت اسکرچ روی کارت ها گرفت. Hiti با سیستم چاپ مستقیم، ریبون را با کارت تماس می‌دهد و از طریق گرما و فشار، بخش های مشخص از کارت را با پوشش اسکرچ می‌پوشاند.

ریبون های اسکرچ هایتی 1000 یا 2000 پرینت هستند و چیپ داخل جعبه ریبون قرار ندارد. یک چیپ روی خود پرینتر هنگام خرید می‌باشد که روی دستگاه قرار می‌گیرد و فقط ریبون پس از اتمام، تعویض می‌شود.

پرینتر کارت اسکرچ

مرحله 3: چاپ نمونه

طرح بر روی کارت‌های PVC (پلی وینیل کلراید) با استفاده از تجهیزات چاپ خاص چاپ می‌شود. سپس لایه‌ای از ماده سکرچ-اوف روی ناحیه مشخص شده روی کارت که کد مخفی خواهد شد، اعمال می‌شود. این ماده به طور معمول یک ماده بر پایه لاتکس است که به راحتی قابل خراشیدگی است. بعد از چاپ نمونه باید بررسی کنید که نمونه دلخواه شما باشد. کیفیت نمونه را از نظر رنگ و کارایی اسکرچ بررسی کنید.

مرحله 4: اقدام جهت پرینت انبوه کارت ها

در این مرحله چاپ انبوه انجام میشود. پس از چاپ طرح، یک لایه پوشش پاک‌کننده روی کارت اعمال می‌شود. این پوشش معمولا از مواد فلزی تشکیل شده است که به شکل یک لایه نازک روی طرح اعمال می‌شود. این پوشش با هدف ساده شدن پاک کردن اما همچنین مقاومت در برابر پردازش غیرمجاز یا حذف توسط افراد غیرمجاز طراحی شده است. اگر کارت‌های اسکرچ نیاز به شخصی‌سازی با کدهای یکتا یا اطلاعات دارند، این مرحله شامل چاپ یا رمزگذاری کارت‌های فردی با داده‌های خاص است.

مرحله 5: بازرسی و بسته‌بندی کارت ها

پس از اعمال پوشش، کارت‌ها جهت اطمینان از یکنواختی پوشش و دیده نشدن کد یا پیام مخفی بررسی می‌شوند. این مرحله حیاتی است تا اطمینان حاصل شود که کارت‌ها امن هستند و نمی‌توان به راحتی آن‌ها را کپی یا دستکاری کرد. قبل از توزیع کارت‌ها، آن‌ها یک فرآیند کنترل کیفیت را طی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که چاپ دقیق است، ماده اسکرچ به درستی روی کارت قرار دارد و کارت‌ها با استانداردهای مورد نظر مطابقت دارند.

پس از بررسی و تایید کارت‌ها، آن‌ها بسته‌بندی و برای مشتری ارسال می‌شوند. به طور کلی، چاپ کارت‌های اسکرچ نیازمند تخصص و تجهیزات ویژه‌ای است. این فرایند برای ایجاد کارت‌های امن و مستحکمی طراحی می‌شود که مقاومت در برابر خرابی و ساییدگی دارند و کد یا پیام مخفی را محفوظ نگه می‌دارند.

حتما بخوانید: چاپ بارکد روی کارت PVC

چاپ کارت اسکرچ چه مزایا و معایبی دارد؟

چاپ اسکرچ مزایا و معایبی را به دنبال دارد, شما باید با توجه به نیازمندی هایی که دارید, تصمیم بگیرید که آیا چاپ اسکرچ برای شما مفید است یا خیر.

مزایا و معایب چاپ کارت اسکرچ چیست؟

مزایا چاپ اسکرچ

 • پوشش بخش های حساس روی کارت جهت عدم نمایش اطلاعات
 • امنیت خوب که در صورت پاک کردن اسکرچ اثرات آن باقی خواهد ماند
 • جنبه زیبایی
 • دوام: PVC (پلی‌وینیل کلراید) یک ماده مقاوم است که می‌تواند مقاومت کند و از آسیب‌ها محافظت کند، که کارت‌های سکرچ ساخته شده از PVC را دوام بخش می‌کند.
 • سفارشی‌سازی: کارت‌های PVC به راحتی می‌توانند با طرح‌ها، رنگ‌ها و ویژگی‌های امنیتی منحصر به فرد سفارشی‌سازی شوند تا نیاز‌های خاصی را برآورده کنند.
 • امنیت: کارت‌های سکرچ PVC می‌توانند از ویژگی‌های امنیتی مختلفی مانند هولوگرام، چاپ UV و بارکد استفاده کنند تا از تقلب و کپی غیرمجاز جلوگیری کنند.
 • چسبندگی مواد اسکرچ: کارت‌های PVC یک سطح صاف برای چسبندگی مواد سکرچ آف فراهم می‌کنند تا اطلاعات مخفی در امان باقی بماند تا واضح شود.
 • ظاهر حرفه‌ای: کارت‌های اسکرچ PVC دارای یک ظاهر حرفه‌ای و با کیفیت بالا هستند که آن‌ها را برای کمپین‌های تبلیغاتی و  برندسازی مناسب می‌کند.

معایب چاپ اسکرچ

 • در برابر آب مقاوم نمی‌باشد
 • هزینه: کارت‌های PVC ممکن است نسبت به کارت‌های اسکرچ مبتنی بر کاغذ گران‌تر برای تولید باشند.
 • تأثیر زیست‌محیطی: PVC یک نوع پلاستیک است که قابل تجزیه نیست و باعث مشکلات محیطی مربوط به دفع و بازیافت می‌شود.
 •  سختی: کارت‌های PVC سخت و ممکن است انعطاف‌پذیرتر از کارت‌های سکرچ مبتنی بر کاغذ نباشد که ممکن است بر کارایی آن‌ها در برخی از برنامه‌ها تأثیر بگذارد.
 • قابلیت دیده شدن آسان: یکی از معایب اصلی کارت‌های اسکرچ این است که ممکن است لایه اسکرچ را به راحتی حذف کنند و محتوای زیر آن را ببینند، بدون اینکه کارت به طور کامل مصرف شود. این امر می‌تواند منجر به مشکلات امنیتی و عدم اعتماد مشتریان شود.
 • احتمال خراشیدگی: کارت‌های اسکرچ بیشتر به خراشیدگی و آسیب‌پذیری در مقابل فشار و سایش مستقیم حساس هستند. این موضوع می‌تواند به تضعیف ظاهر و کیفیت کلی کارت منجر شود.
 • محدودیت در طراحی: طراحی کارت‌های اسکرچ ممکن است به دلیل نیاز به ایجاد یک لایه مخفی برای اسکرچ محدودیت‌های خاصی داشته باشد که ممکن است منجر به کاهش ابتکار و خلاقیت در طراحی شود.
 • هزینه بیشتر: معمولاً چاپ کارت‌های اسکرچ هزینه بیشتری نسبت به چاپ کارت‌های معمولی دارد، زیرا نیاز به استفاده از مواد مخصوص برای ایجاد لایه اسکرچ دارد.
 • محدودیت در استفاده: استفاده از کارت‌های اسکرچ معمولاً محدود به برخی موارد خاص است مانند کوپن‌های تخفیف، برنامه‌های تبلیغاتی خاص و موارد مشابه، بنابراین ممکن است در برخی موارد استفاده عمومی و گسترده‌تر مورد استفاده قرار نگیرند.

چاپ کارت اسکرچ نیاز به پرینتر و مواد مصرفی خاصی دارد. ما در مانی کارت, کارت های اسکرچ را برای شما طراحی و چاپ می‌کنیم. برای چاپ کارت های خود می‌توانید با مشاوران ما به شماره 02188442854 تماس بگیرید.

سوالات متداول

قیمت چاپ کارت اسکرچ چقدر است؟

پرینت اسکرچ روی کارت 5000 ریال هزینه دارد.

اسکرچ چاپی روی کارت چقدر دوام دارد؟

تا زمانی که اقدام به خراشیدگی در کارت نکنید, دوام دارد.

اسکرچ کارت با چه چیزی از بین می‌رود؟

با آب و شئی نوک تیز پاک می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up