چگونه کارت مغناطیسی را چاپ کنیم؟

چاپ کارت مغناطیسی در ایران به خصوص در بانک ها به صورت چاپ کارت اعتباری و چاپ کارت هدیه بسیار گسترده است. کارت های مغناطیسی در واقع همان کارت های عابر بانکی هستند که هر نفر حداقل یکی از این نوع کارت را دارد. این کارت ها مانند کارت های ساده هستند, با این تفاوت که می‌توانند بر روی نوار مغناطیسی پشت کارت اطلاعات مد نظر شما را ذخیره بکنند. در این نوشته نحوه چاپ این کارت ها و این ک این کارت ها چگونه کار می‌کنند را برای شما توضیح می‌دهیم.

چگونه کارت مغناطیسی چاپ کنیم؟

کارت نوار مغناطیسی چیست؟

کارت مغناطیسی نوعی کارت است که در آن اطلاعاتی بر روی یک نوار مغناطیسی مبتنی بر آهن یا اصطلاحا مگنت، جاسازی می‌شود. به طور کلی کارت مغناطیسی در بلیط های حمل و نقل، کارت های شناسایی و کارت های اعتباری استفاده می‌شود.

 انواع کاربردهای دیگر کارت های نوار مغناطیسی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از کارت های اعتباری و نقدی، برخی از گواهینامه های رانندگی، کارت شناسایی کارمندان، کارت کلیدهای اتاق هتل و کارت های هدیه. امروزه نوارهای مغناطیسی تا حد زیادی حذف و با فناوری RFID ریزتراشه ایمن تر جایگزین شده‌اند. ما در مانی کارت چاپ انواع کارت های pvc مانند چاپ کارت های مغناطیسی را برای شما انجام می‌دهیم. برای اطلاعات بیشتر با ما به شماره 02188442854 تماس بگیرید.

چیسیتی کارت مغناطیسی

انواع کارت مغناطیسی چیست؟

کارت شناسایی مغناطیسی به دو نوع تقسیم می‌شود:

کارت‌های HiCo دوام بیشتری دارند و معمولاً رمزگذاری مجدد یا استفاده مجدد نمی‌شوند. به علاوه، آنها قابل اعتمادتر هستند زیرا لایه مغناطیسی آنها متراکم تر است و کمتر مستعد پاک شدن میدان از آهن‌ربا است. بنابراین، اگر کارت شناسایی شما مکرراً استفاده می‌شود و یا به طول عمر بیشتری نیاز دارد، کارت های HiCo انتخاب بهتری هستند.

 • (LoCo)

کارت های LoCo دارای نوارهای مغناطیسی قهوه ای هستند. آنها را عنوان کارت های موقتی در نظر می‌گیرند که می‌توانند اطلاعات آنها به راحتی پاک شوند و دوباره رمزگذاری شوند. مانند کارت های مورد استفاده در هتل ها و سیستم های حمل و نقل انبوه. با این حال، این رمزگذاری مدت زمان کمتری دوام خواهد آورد و بیشتر مستعد تداخل است.

حتما بخوانید: معرفی کارت مغناطیسی pvc

کارت های نوار مغناطیسی چگونه کار می کنند؟

نوار مغناطیسی پشت کارت سه نوار کوچکتر دارد که از جنس ذرات آهنربایی ریز هستند. اینها اطلاعات را ردیابی می‌کنند و اطلاعات شخصی و عملکردهای امنیتی مربوط به یک حساب را ذخیره می‌کنند. هنگامی کارت که از کارت خوان عبور می کند، جریان مغناطیسی به نوار وارد می شود و اطلاعات را می توان به صورت کد توسط کامپیوتر خواند. سپس سیستم  فروش اطلاعات دریافتی با شبکه ارتباط می دهد و تراکنش را تایید یا رد می‌کند.

یک نوار مغناطیسی سه مسیر دارد که به شما امکان می‌دهد سه قطعه اطلاعات را رمزگذاری و ذخیره کنید. مهم است که توجه داشته باشید که ترک های 1 و 3 می توانند حداکثر 85 کاراکتر را ذخیره کنند، در حالی که ترک 2 فقط می تواند حداکثر 30 کاراکتر را ذخیره کند. هنگامی که کارت را می‌کشید، اطلاعات کارت توسط سیستم دریافت می‌شود. سپس بر اساس اطلاعات دریافتی سیستم یک عمل معین را بر روی کارت انجام می‌دهد.

می‌توانید روش‌های پرداخت، شماره حساب‌ها و شماره‌های مسیریابی بانک را روی نوار مغناطیسی ذخیره کنید. یا در مورد دانشجویان، با چاپ کارت مغناطیسی می‌توانند شماره شناسه دانشجویی و … را رمزگذاری کنند.

جنس کارت مغناطیسی از چیست؟

کارت‌های نوار مغناطیسی معمولاً از جنس کارت پی وی سی هستند و ابعادی در حدود 54*84 میلی متر دارند. یک نوار مگنت نیز در پشت کارت، ساخته شده از ذرات آهن می‌باشد که اطلاعات در آن بخش قرار می‌گیرد.

چگونه کارت مغناطیسی چاپ کنیم؟

برای چاپ کارت مغناطیسی باید مراحل زیر را طی کنید:

مراحل چاپ کارت مغناطیسی چیست؟
 • انتخاب کارت: ابتدا کارت مغناطیسی خام Hico یا Loco را با توجه به نیاز خود تهیه کنید.
 • طراحی کارت: کارت های خود را با کمک یک طراح حرفه ای طراحی کنید. طراح با توجه به هدف شما در کسب و کار خود کارت مگنت شما را طراحی می‌کند.
 • انتخاب چاپگر و چاپ کارت: شما برای چاپ کارت های خود 2 راه دارید. یا باید پرینتر کارت شخصی تهیه کنید و یا کار را به یک شرکت چاپ حرفه ای بسپارید. در هر دو صورت ابتدا یک کارت نمونه چاپ کنید تا مشکلات کارت خود را بیابید. سپس چاپ انبوه کارت را آغاز کنید.
 • ذخیره اطلاعات روی کارت: سپس با انکدرهای مگنت مخصوص و نرم افزار می توانید کارت های خود کدگذاری را کنید(کد کردن قبل از چاپ ممکن است بدلیل دست خوردن کارت، عملیات چاپ بخوبی انجام نشود)

چگونه کارت مغناطیسی طراحی کنیم؟ 

اولین مرحله استفاده از یک برنامه اعم از برنامه های طراحی و یا نرم افزار های صدور کارت جهت طراحی کارت می‌باشد. ابعاد طراحی شما باید کارت 54*86 میلی متر باشد. توصیه می‌شود اگر می‌خواهید کارت های حرفه ای طراحی کنید، طرح خود را بصورت وکتور از ابتدا طراحی کنید. سعی کنید از استفاده عکس های تکراری در طرح خود پرهیز کنید. در نهایت جای اطلاعات و مشخصات موردنظر، لوگو و دیگر اطلاعات را روی کارت در بگیرید و فایل خود را نهایی کنید.

طراحی کارت مغناطیسی

برای استفاده از کارت نوار مغناطیسی، ابتدا باید طرح کارت را چاپ کنید و سپس کارت ها را رمزگذاری کنید.  هنگامی که کارت شما رمزگذاری شد، برای رمزگشایی اطلاعات به یک نوارخوان مغناطیسی نیاز دارید. در نهایت، به سیستم یا نرم افزاری نیاز دارید که اطلاعات ذخیره ای روی کارت را رمزگشایی و از آنها استفاده کند.

نوارهای مغناطیسی شکل محبوبی از رمزگذاری اطلاعات بر روی کارت ها هستند که برای دهه ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. کارت های نوار مغناطیسی با ذخیره اطلاعات به عنوان الگویی از میدان های نوار مغناطیسی مثبت و منفی کار می‌کنند.

هنگامی که کارت خوانده می‌شود، آن الگو رمزگشایی می‌شود و اطلاعات به یک قالب قابل استفاده ترجمه می‌شود. داده‌ها معمولاً در سه مسیر جداگانه ذخیره می‌شوند که هر کدام می‌توانند تعدادی کاراکتر را در خود جای دهند. هر یک از این سه مسیر را می‌توان برای نوع متفاوتی از اطلاعات، به عنوان مثال شماره عضو، نام عضو و تاریخ انقضا استفاده کرد.

چاپ کارت مغناطیسی در چه کسب و کار هایی معمول است؟

کارت شناسایی نوار مغناطیسی معمولاً برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • برنامه های کارت هدیه و پاداش
 • برنامه های وفاداری
 • بلیط های حمل و نقل
 • کارت های خودپرداز / کارت های بانکی
 • گواهینامه های رانندگی
 • کارت های عضویت

بهترین چاپگرها برای چاپ کارت های مغناطیسی چیست؟

چاپگرهای زیادی جهت چاپ کارت مغناطیسی وجود دارد، با این حال پیشنهاد ما سیستم های چاپ غیر مستقیم بدلیل کیفیت چاپ بالاتر می‌باشد.

بهترین پرینتر چاپ کارت مغناطیسی

پرینتر کارت فارگو 6600 با سیستم چاپ Retransfer  و کیفیت چاپ 600dpi گزینه ایده آلی برای چاپ کارت های مغناطیسی شما می‌باشد. این دستگاه امکان چاپ دو طرفه و لمینیت کارت ها را نیز با اضافه کردن ماژول های اختیاری دارد. علاوه بر چاپ رنگی، با ریبون یووی، امکان چاپ امنیتی نیز توسط این پرینتر فراهم است.

این پرینتر قدرتمندترین دستگاه حال حاضر بازار می باشد. داسکام DC7600 امکان چاپ دورو کارت بهمراه لمینیت بصورت همزمان را دارد. دیگر نیاز به هزینه ببیشتر و خرید ماژول های اضافی برای این پرینتر نیست زیرا با فیلم هولوگرافیک مخصوص امکان چاپ و لمینیت همزمان امکان پذیر است. از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به چاپ یووی، چاپ رنگ های متالیک و … اشاره کرد.

سیستم چاپ این پرینتر چاپ مستقیم می باشد اما بدلیل صنعتی بودن پرینتر امکان چاپ با کیفیت فوق العاده ای را برای شما فراهم می‌کند و تفاوت بسیار زیادی با پرینترهای کوچک رومیزی دارد. این پرینتر دارای ماژول دورور زن درون دستگاه می باشد و امکان چاپ خودکار پشت و روی کارت را فراهم می‌کند. سرعت چاپ این دستگاه خیره کننده است و می‌تواند با ریبون مشکی در ساعت 600 کارت را به چاپ رساند!

چگونه روی کارت های مغناطیسی چاپ شده اطلاعات ذخیره کنیم؟

برای رمزگذاری کارت های نوار مغناطیسی به کارت نوار مغناطیسی ویژه، نرم افزار ID با قابلیت رمزگذاری و چاپگر کارت شناسایی با ماژول رمزگذاری مغناطیسی نیاز دارید. اکثر چاپگرهای کارت شناسایی را می توان با یک رمزگذار مغناطیسی سفارش داد یا می توان یک انکدر مغناطیسی بصورت جداگانه تهیه کرد که پس از فرایند چاپ بصورت دستی بتوانید کارت ها را کدگذاری کنید.

هنگامی که آنها کدگذاری شدند، برای رمزگشایی اطلاعات به یک نوارخوان مغناطیسی نیاز دارید. در نهایت، شما به یک سیستم یا نرم افزار نیاز دارید که داده های روی کارت ها را تفسیر و استفاده کند. نمونه‌های رایج سیستم‌هایی که از کارت‌های نوار مغناطیسی استفاده می‌کنند شامل کتابخانه‌ها، برنامه‌های کارت هدیه و پاداش، دستگاه حضور و غیاب و کنترل دسترسی است.

چگونه از کارت مغناطیسی اطلاعات را بخوانیم؟

برای رمزگشایی اطلاعات از کارتهای مغناطیسی نیاز به دستگاه کارتخوان کارت مغناطیسی دارید. این دستگاه‌ها معمولاً شامل یک خواننده مغناطیسی و یک رابط کامپیوتری (مانند USB) هستند که به کامپیوتر یا دستگاه مشابه متصل می‌شوند.

چگونه اطلاعات را از کارت مغناطیسی بخوانیم؟

مراحل دریافت اطلاعات از کارت مغناطیسی به صورت کلی به شرح زیر است:

 1. قرار دادن کارت: کارت مغناطیسی را با بخش مغناطیسی به سمت مناسب و درست درون خواننده قرار دهید. برخی دستگاه‌ها دارای شیار ورودی خاصی هستند که کارت را در آن قرار می‌دهید.
 2. خواندن اطلاعات: دستگاه خواننده کارت مغناطیسی اطلاعات موجود در بخش مغناطیسی کارت را خوانده و به دستگاه متصل شده ارسال می‌کند.
 3. پردازش اطلاعات: اطلاعاتی که از کارت خواندید معمولاً توسط نرم‌افزار مربوطه برای پردازش و استفاده بعدی آماده می‌شود. این می‌تواند شامل اطلاعات مربوط به کارت اعتباری، کارت بانکی، کارت حضور و غیاب و غیره باشد.

مهمترین نکته این است که باید از دستگاهی که از طریق آن می‌خواهید کارت مغناطیسی را خوانده یا اطلاعات آن را استخراج کنید، استفاده کنید و نرم‌افزارهای مناسب را داشته باشید.

مزایای چاپ کارت های نوار مغناطیسی

کارت های نوار مغناطیسی مزایای زیادی نسبت به انواع دیگر کارت ها دارند. تولید آنها ارزان، استفاده آسان و فراوان دارد. آنها همچنین می‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کنند ، که این کارت ها را برای برنامه هایی که نیاز به اطلاعات زیادی برای ذخیره روی کارت دارند، ایده آل می‌کند.

کارت های Mag stripe را می توان چندین بار مورد استفاده مجدد قرار داد. به همین دلیل است که آنها بر روی کارت های اعتباری یا سایر موادی که به طور مداوم به تغییر اطلاعات متکی هستند، تعبیه می‌شوند.

 • هزینه پایین در مقایسه با سایر کارت های با فناوری دیگر
 • داده های قابل نوشتن مجدد که در صورت نیاز می توانند به روز شوند
 • ظرفیت داده بالاتر از اکثر بارکدها

معایب چاپ کارت های نوار مغناطیسی

کارت های نوار مغناطیسی نیز دارای معایبی نیز هستند. آنها می توانند به راحتی مغناطیس زدایی یا آسیب ببینند، که می تواند آنها را غیرقابل استفاده کند. آنها همچنین در برابر کلاهبرداری آسیب پذیر هستند، زیرا اطلاعات نوار مغناطیسی را می‌توان کپی کرد یا به سرقت برد.

حتما بخوانید: تفاوت های کارت هوشمند با کارت مغناطیسی چیست؟

مقایسه کارت هوشمند با کارت مغناطیسی چاپی


برخلاف کارت‌های هوشمند، کارت‌های نوار مغناطیسی دستگاه‌های غیرفعالی هستند که فاقد مدار هستند. گاهی اوقات به این کارت‌ها کارت‌های سوایپ نیز می‌گونید زیرا وقتی از کارت‌خوان عبور می‌کنند، اطلاعات را انتقال می‌دهند. بسیاری از کارت‌های بین‌المللی، کارت‌های هوشمند هستند، در حالی که کارت‌های نوار مغناطیسی معمولاً به عنوان کارت اعتباری استفاده می‌شوند.
کارت‌های هوشمند و کارت‌های نوار مغناطیسی هر دو انواع کارت‌های پرداخت هستند، اما فناوری‌هایی که برای ذخیره و ارسال داده‌ها به کار می‌برند، متمایز هستند. کارت های هوشمند از یک تراشه ریزپردازنده برای ذخیره داده ها استفاده می‌کنند، در حالی که کارت های نوار مغناطیسی از نواری از مواد مغناطیسی برای این کار استفاده می‌کنند.

تمایز اصلی بین این دو این است که کارت های هوشمند از کارت های نوار مغناطیسی ایمن تر هستند. کارت های نوار مغناطیسی مستعد کپی و سرقت اطلاعات هستند،. در کارت های هوشمند داده‌ها روی تراشه کارت‌های هوشمند نگهداری می‌شوند، که دسترسی به آن‌ها بسیار دشوارتر است، و کپی کردن یا حذف آداده ها را بسیار دشوارتر می‌کند.

به دلیل سهولت کپی یا تغییر داده های ثبت شده روی کارت های نوار مغناطیسی، امنیت کمتری دارند. در مقابل، کارت‌های هوشمند سطح امنیتی بهتری را فراهم می‌کنند زیرا اطلاعات موجود در تراشه رمزگذاری شده است و فقط با یک شماره شناسایی شخصی (PIN) یا از طریق یک روش احراز هویت ایمن قابل دسترسی است.

مقدار داده ای که می توان در هر نوع کارت ذخیره کرد نیز متفاوت است. کارت‌های هوشمند می‌توانند اطلاعات بیشتری نسبت به کارت‌های نوار مغناطیسی که فقط می‌توانند مقدار کمی از داده‌ها را ذخیره کنند، در خود جای دهند.

سوالات متداول

ماندگاری کارت مغناطیسی چاپ شده چقدر است؟

طول عمر این کارت ها به عواملی مانند جنس کارت, نحوه نگهداری, نوع چاپ ( افست – دیجیتال) و پرینتر کارت انتخابی بستگی دارد. اگر کارت به دور از نور خورشید و آب باشد, بین 2 تا 7 سال عمر می‌کند.

قیمت چاپ هر کارت مغناطیسی چقدر است؟

چاپ این کارت ها بین 3 تا 5 تومان هزینه خواهد داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up