چاپ کارت سلامت و بهداشت pvc

کارت سلامت و بهداشت با همه‌گیری کرونا شناخته شد. اما این کارت قبل از بیماری کرونا نیز وجود داشت. از این کارت برای تایید سلامتی و ذخیره اطلاعات بیمار استفاده می‌شود. در برخی موارد مانند مسافرت های خارجی این کارت‌ها ضروری هستند. با این کارت ها از انتقال بیماری به افراد سالم جلوگیری ‌می‌شود. شما می‌توانید برای کارمندان خود این کارت را تهیه کنید تا آمار بیماری را در سازمان خود, کم کنید.

در متن زیر به توضیح کاربرد این کارت ها، نحوه طراحی و صدور، مزایا و معایب و همچنین پرینتر مناسب جهت چاپ این کارت ها اشاره شده است. برای چاپ کارت پی وی سی خود می‌توانید با ما در مانی کارت همراه باشید.

کارت سلامت و بهداشت چیست؟

کارت سلامت و بهداشت چیست؟

این کارت به منزله تایید سلامت فرد از نظر ابتلا به بیماری های واگیردار است که می‌تواند از طریق مواد غذایی منتقل شود. لازم به ذکر است که کارت بهداشت یکی از مدارک لازم جهت صدور پروانه کسب برای مشاغل یاد شده، می‌باشد. اولین گام جهت صدور کارت بهداشت مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت است. کارت سلامت و بهداشت برای کارکنان مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی نیز صادر می‌شود. داشتن كارت بهداشت معتبر، براي متصديان و كاركنان مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي و اماكن عمومي، الزامي مي‌باشد.

در راستای ایمنی و بهداشت مواد غذایی و حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه و به استناد مواد 39 و 40 آیین نامه اجرایی اصلاح ماده 13 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، کارت بهداشت برای متصدیان و کارکنان مراکز تهیه، تولید، توزیع، نگهداری، حمل و نقل و فروش مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی و اماکن عمومی پس از انجام معاینات پزشکی و آزمایشات غربالگری صادر می‌شود.

مدت اعتبار کارت بهداشت برای دست اندرکاران مواد غذایی که به طور مستقیم با مواد غذایی بسته بندی نشده، تجهیزات مواد غذایی، ظروف و لوازم یا سطوح در تماس مستقیم با مواد غذایی آماده مصرف ارتباط دارند به دلیل اهمیت موضوع شش ماه و برای سایر افراد مشمول یک سال است.

کاربرد کارت سلامت و بهداشت

این کارت ها جهت نشان دادن سلامت پرسنل یک مجموعه مورد استفاده قرا می‌گیرد و این اطمینان را می‌دهد که مواد غذایی و… توسط افرادی تولید و بسته‌بندی شده‌اند که دارای سلامت کامل بوده و مواد الوده و غیر بهداشتی که باعث به خطر افتادن سلامت جامعه می‌شود، تولید نکرده‌اند.

حتما بخوانید: چگونه کارت شناسایی چاپ کنیم؟

مزایای کارت بهداشت چیست؟

مزایای تهیه کارت سلامت عبارت‌اند از:

مزایای کارت سلامت و بهداشت چیست؟
 • اطمینان از سلامت کارکنان یک مجموعه
 • نشان دادن مورد معاینه قرار گرفتن افراد شاغل در زمینه کار با مواد پر اهمیت که با سلامتی انسان ارتباط مستقیم دارند
 • جلوگیری از بروز انواع بیماری ها و حفظ سلامت جامعه
 • افزایش اعتبار یک کسب و کار با رعایت اصول بهداشتی

معایب کارت بهداشت و درمان چیست؟

معایب کارت سلامت عبارت‌اند از:

 • هزینه صدور کارت های بهداشت
 • هزینه تمدید و چاپ مجدد کارت های بهداشت در بازه های زمانی 6 ماه یا یک سال بسته به مدت اعتبار تاریخ کارت
 • هزینه تهیه دستگاه های صدور کارت سلامت، مواد مصرفی آنها، هزینه سروی و تعمیرات دستگاه و …
 • اختصاص نیروی انسانی جهت انجام فرایند صدور کارت که هزینه بیشتری را به همراه دارد.
 • وقت گیر بودن وارد کردن اطلاعات هر شخص و فرایند چاپ کارت ها
 • امکان از بین رفتن اطلاعات روی کارت در صورت استفاده نکردن از کارت و یا مواد مصرفی مرغوب

پرینتر مناسب کارت بهداشت و سلامت چیست؟

یکی از بهترین گزینه‌هایی که  برای چاپ کارت بهداشت در بین چاپگرهای کارت پی وی سی وجود دارد، پرینتر کارت Hiti CS200 می باشد. این پرینتر با سیستم چاپ مستقیم و انتقال حرارت از هد بر روی ریبون، تصویر را بر رو کارت چاپ می‌کند. سرعت چاپ تک رنگ این دستگاه ها (مشکی، ابی، طلایی، نقره ای و …) 500 کارت در ساعت و سرعت چاپ تمام رنگی این دستگاه ها با ریبون رنگی YMCK 180 کارت در ساعت می‌باشد.

کیفیت چاپ این دستگاه صدور کارت 300dpi می‌باشد اما بدلیل سیستم چاپ کارت مستقیم انتظار بالایی از کیفیت چاپ آن نمی‌توان داشت و جهت پرینت طرح هایی با پیچیدگی کم و کارت هایی با کیفیت متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین باید توجه داشت یک حاشیه سفید در اطراف کارت باقی خواهد ماند. این پرینتر به دلیل قیمت مناسب و مواد مصرفی ارزان و همچنین استحلاک پایین جزو محبوب ترین و پر استفاده ترین پرینترهای کارت های چاپ و سلامت می‌باشد. این دستگاه با گارانتی یک سال و پشتیبانی در فروشگاه مانی کارت قابل خرید می‌باشد.

ما در مانی کارت علاوه بر پرینتر کارت هایتی, پرینتر های کارت دیگری مانند فارگو 5000, داسکام 7600 و … نیز موجود داریم. شما می‌توانید برای مشاهده همه پرینتر های کارت از منوی بالای صفحه پرینتر چاپ کارت را انتخاب کنید.

پرینتر مناسب چاپ کارت سلامت و بهداشت چیست؟

پرینتر کارت هایتی CS200

پرینتر هایتی دارای انواع ماژول های مختلف می‌باشند که امکان اضافه شدن به دستگاه را دارند، مانند ماژول دورو زن جهت چاپ پشت و روی کارت توسط پرینتر، انواع ماژول های کد گذاری جهت کد کردن انواع کارت های تراشه دار RFID، MAGNET و یا SMART .همچنین علاوه بر داشتن پورت USB درصورت نیاز امکان اضافه کردن ماژول پورت LAN به پرینتر امکان پذیر می‌باشد.

ریبون رنگی پرینتر هایتی دارای 4 پنل رنگی و یک پنل اورلمینت جهت محافظت از تصویر چاپ شده می‌باشد که 400 پرینت بوده و ریبون های تک رنگ این دستگاه هر کدام 1000 یا 2000 پرینت می‌باشد. منظور از تعداد پرینت مقدار رول جهت پرینت تصاویری به طول 1000 کارت می‌باشد و در صورت پرینت متن و یا اشکال کمتر از طول یک کارت، تعدا پرینت بیشتری از ریبون های تک رنگ می‌توانید بگیرید.

ریبون های رنگی دارای تراشه های یک بار مصرف می‌باشند که همراه هر ریبون داخل جعبه می باشد که باید جهت شناساندن ریبون جدید به پرینتر تعویض شوند اما برای ریبون های تک رنگ یک تراشه ثابت و بدون نیاز به تعویض در داخل خود کارت پرینتر زمانی که شما دستگاه را خریداری می‌کنید وجود دارد که در صورت استفاده از ریبون مشکی و یا رنگ های دیگر، فقط ریبون در دستگاه تعویض می‌شود و نیاز به تعویض چیپ نمی باشد. همچنین قابل ذکر است ریبون ها یکبار مصرف بوده و امکان شارژ کارتریج انها نمی‌باشد.

حتما بخوانید: لیست بهترین پرینتر های کارت بازار ایران در 1403

طراحی کارت سلامت و بهداشت چگونه انجام می‌شود؟

چاپ کارت بهداشت پی وی سی و ارائه آن به متقاضیان شامل چندین مرحله بوده که به شرح ذیل است:

طراحی کارت سلامت و بهداشت
 • استفاده از انواع نرم افزار های طراحی مانند کورل، فوتوشاپ و یا حتی نرم افزار صدور کارت پرینتر
 • طراحی کارت با استفاده از المان های طراحی و طراحی کارت در ابعاد کارت (54*86) میلی متر
 • در صورت استفاده از نرم افزار های طراحی، تنظیم تم رنگی بر روی RGB
 • خروجی JPG با کیفیت از فایل نهایی بگیرید
 • ارسال دستور پرینت به پرینت و انجام عملیات چاپ
 • امکان دستور پرینت مستقیم به پرینتر از محیط نرم افزار نیز امکان پذیر می باشد.

ابتدا می‌توانید یکی از نرم افزار های طراحی را به دلخواه نصب کنید. پس از نصب و اجرای برنامه می‌توانید به طراحی کارت مورد نظر بپردازید. ابتدا یک صفحه به ابعاد کارت استاندارد 54*86 ایجاد کنید، سپس اطاعات لازم مانند نام، نام خانوادگی، کدملی و سایر مشخصات را ایجاد کنید. یک سمت کارت فضایی جهت تصویر پرسنلی ایجاد کنید. اگر کارت شما دارای تصویر پس زمینه است می‌توانید آن را نیز به کارت خود اضافه کنید. سپس با چیدمان اطلاعات هر شخص می‌توانید اقدام به چاپ کارت های خود کنید. فراموش نکنید جهت ذخیره فایل شما و عدم تغییر تنظیمات نهایی، حتما فایل خود را ذخیر کنید.

کارت سلامت و بهداشت روی چه جنس کارتی چاپ می شود؟

این کارت‌ها, روی کارت pvc  سفید با ضخامت ۷۶۰ میکرون چاپ می‌شوند. چاپ کارت بهداشت توسط دفاتر پیشخوان دولت برای کارکنان و متصدیان مراکز نامبرده و اماکن عمومی انجام می‌شود. رایج ترین کارت مورد استفاده جهت چاپ گارت های سلامت و بهداشت کارت های پی وی سی خام یک طرف چاپ می‌باشند.

این کارت ها در پشت‌شان اطلاعات ثابت با چاپ مشکی دارند و تنها روی کارت ها, که اطلاعات آن با توجه به هر فرد متغیر می‌باشد, توسط دستگاه های صدور کارت در دفاتر پیشخوان چاپ می‌شوند. توصیه می‌شود به دلیل دایرکت بودن سیستم چاپ دستگاه های صدور کارت بهداشت، از کارت های مرغوب و با کیفیت در چاپ کارت های سلامت مورد استفاده قرار گیرد تا علاوه بر چاپ بهتر و کیفیت چاپ بالاتر، ماندگاری کارت نیز بالا برود و اطلاعات چاپی دیر تر پاک بشوند. همچنین این امر طول عمر دستگاه شما را نیز بالا می‌برد و احتمال خرابی دستگاه را کمتر می‌کند.

انواع کارت های بدون تراشه مورد استفاده جهت چاپ کارت های بهداشت می توان به کارت های اورجینال فارگو(اولترا) یا کارت های آسیایی اشاره کرد. هر دو این کارت ها دارای مرغوبیت بالایی هستند با این تفاوت که رنگ کارت های اولترا شیری رنگ بوده و بدلیل اورجینال بودن کیفیت چاپ بهتری را به شما می‌دهند ولی کارت های آسیایی دارای رنگ سفید سردتری می‌باشند. هر دو کارت ها ماندگاری بالایی در تصویر های چاپی بر روی خود دارند و در برابر رطوبت، گرما، ساییدگی و سایر عوامل محیطی مقاوم می‌باشند. کارت های فارگو در بسته‌بندی های 100 عددی و کارت های آسیایی در بسته‌بندی های 200 عددی به فروش می‌رسند.

فرایند صدور کارت بهداشت چیست؟

فرایند چاپ کارت سلامت شامل مراحل زیر است:

 1. ثبت اطلاعات متقاضی و پر کردن فرم کارت بهداشت
 2. مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش های لازم
 3. مراجعه به دفاتر پیشخوان و ارائه مشخصات و جواب آزمایش جهت صدور کارت بهداشت

کارت سلامت و بهداشت بعد از همه گیری کرونا بسیار بیشتر چاپ می‌شود. استفاده از این کارت به بیماری کمتر منجر خواهد شد. اگر شما هم قصد چاپ این کارت را دارید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید, با ما به شماره 02188442854 تماس بگیرید. مانی کارت مرجع فروش پرینتر های کارت و چاپ کارت پی وی است که می‌تواند به خوبی شما را در این کار یاری کند.

سوالات متداول

بهترین گزینه چاپگر دفاتر پیشخوان برای چاپ کارت بهداشت چیست؟

پرینتر کارت هایتی بهترین گزینه برای چاپ است. بالا بودن سرعت چاپ این پرینتر و ارزان بودن مواد مصرفی پرینتر و موجود بودن ریبون های رنگی این پرینتر دلایلی است که آن را به بهترین گزینه برای چاپ کارت بهداشت تبدیل می کند.

قیمت چاپ هر کارت بهداشت چقدر است؟

قیمت این کارت ها به نوع چاپ ( افست – دیجیتال) و جنس کارت انتخابی بستگی دارد. اما قیمت حودی از 8 هزار تومان به بالا می‌باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up