چاپ کارت تغذیه pvc

چاپ کارت تغذیه در مدارس, ادارات, دانشگاه ها و سازمان های بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارت تغذیه PVC در واقع نوعی کارت PVC است که به منظور رزرو غذا از طریق سایت اتوماسیون تغذیه واحدهای مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از کارت‌های PVC با کاربردهای مختلف در صنایع مختلف مورد توجه قرار دارد. منظور از کارت PVC نوعی پلاستیک قابل بازیافت است که منعطف و مقاوم بوده و ماندگاری چاپ بالایی دارد. این کارت‌ها با استفاده از کاشت تراشه قابلیت تبدیل شدن به کارت‌های هوشمند را دارند.

ما در مانی کارت چاپ کارت pvc را برای شما به صورت حرفه ای انجام می‌دهیم. در این مطلب هر چیزی که برای چاپ کارت تغذیه نیاز است را برای شما توضیح می‌دهیم تا بتوانید کارتی را که به نیاز شما نزدیک است, به درستی طراحی و چاپ کنید.

انواع کارت تغذیه pvc

کارت تغذیه چیست؟

در واقع کارت تغذیه به کارتی گفته می‌شود که برای رزرو و دریافت تغذیه و غذا در مراکزی چون دانشگاه ها، کارخانجات، اداره ها، خوابگاه ها، پانسیون‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا کاربرد این کارت‌ها به این صورت است که دارنده کارت به سایت اتوماسیون تغذیه واحد مربوطه مراجعه کرده و با وارد کردن کلمه کاربری و رمز عبور می‌تواند غذای خود را با استفاده از کارت رزرو کرده و یا برای شارژ کارت تغذیه خود اقدام کند. اکثر افراد در دوران دانشجویی برای استفاده از سلف دانشگاه با کارت تغذیه سر و کار داشته اند.

چاپ کارت غذا

جنس کارت تغذیه چیست؟

معمولا جنس کارت‌های تغذیه از همانند سایر کارت‌های اتوماسیونی از PVC است. کارت خام PVC از ماده‌ای به نام پلی وینیل کلراید ساخته می‌شود که مهمترین ویژگی‌های آن دوام، کیفیت و شکل‌پذیری آن است. این کارت‌ها قابلیت بازیافت ۱۰۰ درصدی دارند و دوستدار محیط زیست به شمار می‌روند. گاهی ممکن است برای کاهش هزینه‌های تولید کارت تغذیه از ترکیب PVC و پلاستیک یا ترکیبات دیگر در ساخت کارت تغذیه استفاده شود. اما در حالت کلی بهترین گزینه برای کاربرد به عنوان متریال ساخت همان PVC است.

کارت‌های PVC تغذیه بر اساس نوع، ضخامت و طرح و اطلاعاتی که روی آن‌ها چاپ می‌شود طبقه‌بندی می‌شوند. با توجه به ویژگی‌های که برای کارت‌های PVC بر شمردیم در میان انواع متریال‌هایی که برای ساخت کارت تغذیه وجود دارد کارت PVC بهترین گزینه به شمار می‌رود. کارت های پی وی سی علاوه بر کارت تغذیه برای چاپ کارت دانشجویی, چاپ کارت دانش آموزی, چاپ کارت شناسایی و … استفاده می‌شود.

چرا چاپ کارت تغذیه pvc بهتر است؟

استفاده از کارت تغذیه PVC مزایای بسیاری به همراه دارد که مهمترین آن صرفه جویی در وقت، مدیریت زمان و نظم دهی به مراکز بزرگی چون خوابگاه ها، اداره جات، هتل ها، دانشگاه‌ها و… است. در واقع در چنین مراکزی هر فرد با در اختیار داشتن کارت تغذیه می‌تواند بدون ایجاد هرج و مرج، صف و انتظارهای طولانی مدت برای دریافت غذا با توجه به قوانین وضع شده در مورد رزرو وعده‌های غذایی خود تصمیم گیری کند.

استفاده از کارت تغذیه PVC می‌تواند ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری نیز داشته باشد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • دوام و ماندگاری بالا در مقایسه با کارت‌های کاغذی یا مقوایی
 • قابلیت بازیافت صد در صدی و عدم آسیب‌رسانی به طبیعت
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • ضد آب و رطوبت
 • مقاوم در برابر عوامل آسیب زای محیطی مثل نم، فشار، ضربه و…

مراحل چاپ کارت تغذیه

مراحل چاپ کارت تغذیه PVC را می‌توان به این شرح خلاصه کرد:

مراحل چاپ کارت غذا

انتخاب نوع کارت پی وی سی

این مرحله را می‌توان مهمترین مرحله در تولید کارت تغذیه دانست. انتخاب نوع کارت نقش مهمی در طول عمر و دوام آن دارد. ضمن این که انتخاب نوع کارت از نظر متریال ساخت در انتخاب نوع پرینتر و روش چاپ نیز تأثیرگذار است. برای کارت های تغذیه پیشنهاد ما کارت های پی وی سی دارای حافظه مانند کارت مایفر, کارت rfid, کارت nfc و کارت های اسمارت تراشه دار می‌باشد.

ضخامت مناسب برای چاپ کارت PVC

عموما چاپ کارت پی وی سی در ضخامت‌های ۳۰۰.۵۰۰ و ۷۵۰ میکرون رایج‌تر است. بهترین ضخامت برای چاپ کارت‌های تغذیه از جنس PVC ضخامت ۷۵۰ میکرون است. همچنین ابعاد کارت تغذیه نیز نقش مهمی در انتخاب روش چاپ و نوع دستگاه پرینتر خواهد داشت.

طراحی کارت PVC

مهمترین مرحله چاپ کارت تغذیه، طراحی آن است. طراحی کارت تغذیه باید توسط یک فرد با تجربه و دارای تخصص کافی با استفاده از نرم افزارهای طراحی انجام شود. پیشنهاد ما به شما نرم افزار های تخصصی چاپ کارت مانند نرم افزار card5 و asure id است. خوبی استفاده از نرم افزار های صدور کارت امکان اتصال نرم افزار به دیتابیس برای ورود اطلاعات متغیر می‌باشد. شما همچنین می‌توانید از نرم افزار هایی مانند فوتوشاپ و کورل هم استفاه کنید. مواردی چون انتخاب رنگ، فونت، رزولوشن، شکل کارت، افزودن عکس و… در این مرحله انجام می‌گیرد.

چاپ کارت PVC تک رو یا دو رو

کارت‌های PVC را می‌توان به صورت تک رو یا دو رو چاپ کرد که کارت‌های تغذیه هم از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین می‌توان متناسب با اهداف خود کارت تغذیه را تک رو یا دو رو چاپ کرد. چاپ کردن کارت تغذیه به صورت یک رو سرعت و هزینه‌های مرتبط با چاپ را کاهش می‌دهد. اما چاپ کارت دو رو نیز مزایای خود را دارا است و فضای بیشتری را برای طراحی در اختیار قرار می‌دهد. مثلا می‌توان از یک روی کارت برای درج اطلاعات و از روی دیگر برای استفاده طرح‌های گرافیکی، لوگو و… استفاده کرد.

روش‌های چاپ کارت

انتخاب روش چاپ تحت تأثیر فاکتورهایی چون تعداد کارت، نوع کارت، ضخامت، جنس کارت و… تعیین می‌شود. چاپ روی کارت‌های PVC تغذیه به سه روش صورت می‌گیرد که عبارتند از:

این روش عموما برای تیراژ بالای ۱۰۰۰ عدد با طراح ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش چاپ مقرون به صرفه است و به صورت چاپ افست تک کارت و چاپ افست لمینیت انجام می‌گیرد. در واقع این روش با کیفیتی که ارائه می‌دهد به صرفه ترین روش چاپ کارت است.

 • چاپ دیجیتال کارت PVC

از این روش برای چاپ کارت تغذیه در تیراژ پایین و طرح متغیر استفاده می‌شود. در حقیقت برای شخصی‌سازی و درج اطلاعات متغیر مانند نام و نام خانوادگی، کد پرسنلی و … از روش دیجیتال استفاده می‌شود.

 • چاپ ترکیبی کارت PVC

این فرآیند ترکیبی از روش چاپ افست و چاپ دیجیتال کارت تغذیه PVC است. در واقع برای درج اطلاعات از چاپ دیجیتال و برای چاپ کارت تغذیه در تیراژ بالا از چاپ افست استفاده می‌کنند.

انتخاب پرینتر چاپ کارت

بعد از این که روش چاپ کارت تغذیه انتخاب شد، متناسب با آن روش دستگاه پرینتر کارت انتخاب می‌شود. خرید پرینتر کارت شخصی به افرادی توصیه می‌شود که حجم کارت چاپی بالا و پیوسته دارند. اگر چاپ کارت شما حجم کمی دارید, پیشنهاد می‌کنیم چاپ کارت خود را برون سپاری کنید زیرا خرید پرینتر کارت به دلیل قیمت بالای این پرینتر ها برای شما صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

نمونه کارت تغذیه

لمینیت کارت

لمینیت کردن کارت‌های تغذیه یک روش عالی برای جلوگیری از تخریب کارت تحت تأثیر عوامل محیطی است. اگرچه کارت تغذیه PVC مقاومت بالایی در برابر عوامل مخربی چون آب، رطوبت، گرما، خراشیدگی و… دارد با این وجود ممکن است به دلیل استفاده زیاد کارت دچار آسیب شوند. در این فرآیند پس از چاپ یک لایه شفاف پلاستیکی و منعطف از طریق سیستم حرارتی روی کارت قرار می‌گیرد که تمام سطح آن را پوشش می‌ دهد. این لایه ضمن محافظت حداکثری از کارت تغذیه درخشش زیبایی به آن می‌بخشد.

ذخیره اطلاعات روی کارت

معمولا کارت های دانشجویی هوشمند هستند و اطلاعات فرد صاحب کارت روی کارت ذخیره می‌شود. سپس در هنگام مراجعه فرد به اتوماسیون دستگاه خواننده کارت اطلاعات فرد را می‌خواند و رزرو را تایید می‌کند. با این کارت ها امنیت رزرواسیون بالا می‌رود زیرا هر کس فقط با کارت شخصی خود می‌تواند غذا دریافت کند.

انتخاب لوازم جانبی کارت PVC

لوازم جانبی شامل تراشه‌های هوشمند است که می‌توان با استفاده از آن‌ها کارت تغذیه را به یک کارت هوشمند تبدیل کرد. معمولا انتخاب این لوازم جانبی با توجه به اتوماسیونی که کارت در آن کاربرد دارد صورت می‌گیرد.

پرینتر چاپ کارت تغذیه چیست؟

پرینتر یا چاپگر کارت تغذیه در واقع دستگاه‌های چاپ کارتی هستند که برای چاپ تصویر یا متن با کیفیت بالا روی کارت‌های PVC طراحی شده اند. چاپگر کارت تغذیه از فناوری چاپ رنگی یا مستقیم برای تولید کارت‌هایی با کیفیت بسیار بالا و تمام رنگ استفاده می‌کند. در زمان انتخاب پرینتر چاپ کارت تغذیه باید فاکتورهای مختلفی را بررسی کرد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • کیفیت چاپ

برای چاپ کارت تغذیه با وضوح بالا یا اضافه کردن عکس پرسنلی به این کارت‌ها باید از دستگاه‌های چاپگر با DPI بالا استفاده شود.

 • حجم چاپ

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب دستگاه چاپ کارت PVC توجه به حجم چاپ است. در واقع این که حجم کارت مورد نظر چقدر است و آیا چاپ به صورت دو طرفه یا یک طرفه صورت می‌گیرد در انتخاب دستگاه چاپ تأثیرگذار خواهد بود.

با توجه به مطالبی که به آن‌ها اشاره کردیم دستگاه‌های چاپ PVC را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد که عبارتند از:

 • چاپگر کارت پی وی سی یک طرفه: پیشنهاد ما به شما پرینتر هایتی 200 است.
 • چاپگر کارت پی وی سی دو طرفه: پیشنهاد ما به شما پرینتر فارگو 5000 است.
 • چاپگر کارت پی وی سی لمینیت: پیشنهاد ما به شما نیسکا 201 پلاس است.
 • چاپگر کارت پی وی سی انتقال معکوس: پیشنهاد ما به شما داسکام 8600 است.
 • چاپگر کارت پی وی سی بزرگ: پیشنهاد ما به شما داسکام 7600 است.

حتما بخوانید: چرا پرینتر کارت شخصی تهیه کنیم؟

چگونه یک کارت تغذیه مناسب طراحی کنیم؟

معمولا طراحی کارت تغذیه توسط نرم افزارهای کامپیوتری انجام می‌گیرد. مراحل طراحی کارت تغذیه شامل انتخاب طرح، انتخاب رنگ ها، فونت، انتخاب تصاویر، اطلاعات، رزولوشن یا وضوح تصویر، اندازه و ابعاد و ضخامت کارت می‌شود.برای این که یک کارت تغذیه مناسب و کاربردی طراحی کنیم نیاز است که به همه فاکتورهای یاد شده دقت کرده و متناسب با تعداد و کاربرد تغذیه بهترین انتخاب‌ها صورت گیرد.

طراحی کارت تغذیه

معمولا طراحی کارت تغذیه شامل اجزای تصویر فرد صاحب کارت, شماره دانشجویی یا سازمانی, نام و نام خانوادگی, لوگو سازمانی و … می‌باشد. از ان جایی که تصویر و نام و نام خانوادگی اطلاعاتی متغیر است سعی کنید به نرم افزار صدور کارت متصل شوید تا بتوانید با یک دیتابیس اطلاعات را روی کارت چاپ کنید. بهترین طراحی, طراحی است که شما را به اهداف چاپ کارت خود نزدیک کند. برای شروع طراحی می‌توانید از تمپلیت های آماده موجود در بازار ایده بگیرید تا کارت بهتری را طراحی کنید.

مزایا چاپ کارت تغذیه چیست؟

مزایای چاپ کارت تغذیه بسیار متنوع است و از صرفه جویی در وقت و هزینه ها، مدیریت زمان، نظم دهی و… تا همگامی با تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های نوین را شامل می‌شود. مهمترین مزیت‌های چاپ کارت PVC را می‌توان به این شرح خلاصه کرد:

 • پرهیز از ازدحام و هرج و مرج
 • مدیریت زمان
 • کاهش هزینه‌های مرتبط با توزیع غذا
 • قابلیت انعطاف‌پذیری بالای کارت
 • دوام و ماندگاری بالای کارت‌های PVC
 • امکان چاپ در رنگ‌های مختلف متناسب با تم رنگی سازمان یا ارگان مورد نظر
 • امکان جلوگیری از ورود افراد متفرقه که کارت ندارند.
 • افزایش امنیت سیستم رزرواسیون

معایب چاپ کارت تغذیه چیست؟

کارت‌های تغذیه امکان هک کردن و یا استفاده از توسط غیر را دارا است، به این معنا که فرد دیگری با در اختیار گرفتن کارت تغذیه می‌تواند از آن استفاده کند. اما می‌توان با استفاده از روش‌هایی چون استفاده از کارت‌های هوشمند و سامانه‌های بیولوژیکی استفاده از کارت‌های تغذیه تا حدود زیادی با این مشکل مقابله کرد.

نکته دیگر اعتباری بودن این کارت‌ها است که نیاز به شارژهای پیاپی دارد البته عموما روش‌های مختلفی از شارژ غیر حضوری تا شارژ توسط دستگاه‌های پوز و پرداخت اینترنتی برای این کارت‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین که با توجه بستر استفاده از کارت‌های تغذیه ممکن است در صورت‌ عدم دسترسی به زیرساخت مناسب و یا مواردی چون قطعی برق و… استفاده از این کارت‌ها با مشکلاتی همراه باشد.

ما در مانی کارت به صورت حرفه ای طراحی و چاپ کارت تغذیه را انجام می‌دهیم. مانی کارت به شما ضمانت چاپ کارت با قیمت مناسب, بهترین متریال اولیه و سریع ترین زمان را می‌دهد. برای دریافت مشاوره رایگان با ما به شماره 02188442854 تماس بگیرید.

سوالات متداول

قیمت چاپ هر کارت تغذیه چقدر است؟

قیمت چاپ هر کارت تغذیه برابر 12 هزار تومان می‌باشد.

چاپ هر کارت تغذیه چقدر زمان می‌برد؟

چاپ هر کارت تغذیه 3 الی 4 روز زمان می‌برد.

بهترین پرینتر چاپ کارت تغذیه چیست؟

پیشنهاد ما به شما برای چاپ کارت تغذیه پرینتر نیسکا 201 پلاس است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up