راهنمای استفاده از نرم افزار چاپ کارت card five

نرم افزار چاپ کارت card five یا ( Cardfive version 6.3 Professinal Software) یک نرم افزار صدور کارت جهت طراحی و چاپ و کدینگ بر روی انواع کارتهای PVC  طراحی شده است. این نرم افزار دارای قسمت های مختلفی برای سهولت در انجام پرینت با انواع کارت پرینترهای موجود در بازار می باشد. این نرم افزار های به علت داشتن ویژگی های منحصر بفرد در مورد مبحث چاپ بر روی انواع کارتهای pvc جز بهترین نرم افزار های هم رده خود در بازارهای نرم افزاری می باشد.

باین که نرم افزار چاپ کارت card five هم برای طراحی و هم کدینگ استفاده میشود اما چون نرم افزار هایی مثل فوتوشاپ امکانات بیشتری برای طراحی کارت دارند, طراحی با این نرم افزار انجام نمیشود. معمولا طراحی با یک نرم افزار دیگر است. بعد از طراحی, طرح وارد نرم افزار شده با استفاده از دیتابیس نرم افزار کد میشود. مانی کارت این نرم افزار را به طور رایگان در اختیار شما قرار داده است, در انتهای نوشته میتوانید نیم افزار را دانلود کنید.

این نرم افزار از چهار قسمت کلی برای کارکرد بهره می گیرد :

 1. Drawing Toolbar (نوار ابزار ترسیم)
 2. Standard Toolbar (نوار ابزار استاندارد)
 3. Database Toolbar (نوار ابزار دیتابیس )
نوار ابزار نرم افزار چاپ کارت card five
نوار ابزار نرم افزار چاپ کارت card five

نوار ابزار ترسیم (Drawing Toolbar )

نوار ابزار ترسیم نرم افزار کارت card five
تصویر نوار ابزار ترسیم نرم افزار کارت card five

این نوار ابزار نرم افزار card five برای ترسیم و ایجاد فونت و همچنین مواردی چون لایه Overlay و کدینگ است. در بالاترین قسمت این نوار ابزار Selector یا انتخاب کننده قرار دارد که در جابجایی و انتخاب قسمت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

ابراز خط کشی (Line)

جزء دیگر نرم افزار card five ابزار Line است که برای شما یک خط ایجاد می کند و برای ایجاد خطوط برروی کارت از آن استفاده کنید. شما با دوبار کلیک کردن بر روی خطی که ترسیم کردید و یا راست کلیک کردن روی آن و انتخاب گزینه, وارد Properties  این قسمت بشوید و اجزای آن را تغییر دهید.

از جمله مواردی که می توان به آن اشاره کرد Generic است که چهاربخش دارد :

 1. Bounding: برای استقرار موقعیت خط و تثبیت آن در صفحه با دادن مقیاس مشخص مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. Rotation: برای چرخش خط به زوایای استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. Option: این قسمت دارای چهار گزینه است که با گذاشتن تیک Do not print شما در موقع چاپ از این خط که ترسیم کردید پرینتی را نخواهید داشت. با گذاردن تیک دوم شما خط مورد نظر را حفاظت کرده و غیر قابل حرکت می سازید. گزینه سوم به پرینتر شما این امکان را می دهد که با پنل سیاه خود این قسمت را پرینت بگیرید. در بخش Variable Name  شما یک نام تعیین می کنید تا بتوان با استفاده از این اسم از دیتابیس استفاده کنید .
 4. Foreground Color : مربوط به تغییر رنگ است, شما با انتخاب گزینه Choose رنگ انتخابی خود را تعیین می کنید .
ابزار خط نرم افزار کارت card five
ابزار خط نرم افزار کارت card five

در تب دو از این Properties  شما با بخش line می توانید قطر خط را تعیین کنید که کمترین مقدار آن 0.2 mm  و بیشترین مقدار 3 mm  است. شما با راست کلیک کردن بر روی خط می توانید از گزینه های Cut , Paste, Copy,Duplicate  استفاده کنید.

حتما بخوانید: معرفی انواع نرم افزار پرینتر چاپ کارت

ابزار های ترسیم شکل نرم افزار card five

4 جزء دیگر از این نوار ابزار که وظیفه ترسیم شکل را بر عهده دارند عبارت اند از:

 1. Rectangle: شما می توانید یک کادر  تو خالی ایجاد کنید بصورت مربع یا مستطیل.
 2. Filled Rectangle: با استفاده از این گرینه می توانید یک مربع یا مستطیل تو پر ترسیم کنید.
 3. Ellipse: با این ابزار دایره و بیضی رسم میکنند.
 4. Filled Ellipse: شما یک دایره یا بیضی تو پر ایجاد می کنید.

نکته مهم این است که Properties تمامی این ابزارها هنگام اجرا شبیه قسمت Line است و یک کارائی را به شما می دهد .

ابزار متن ( Text )

از ابزارهای دیگر در نوار طراحی می توانیم به قسمت ایجاد متن که با نام Text می باشد استفاده کنیم که برای نوشتار بر روی کارت است.

وقتی شما می خواهید که نوشتن بر روی کارت را انجام دهید پس از انتخاب گزینه text  بر روی صفحه, قسمتی را که می خواهید نوشته تان در ان جا قرار بگیرد انتخاب می کنید و پس از انتخاب یک پنجره مطلبق شکل باز می شود که گزینه های مختلفی دارد که امکانات مختلفی را برای طراحی متن تان به شما می دهد .

ابزار متن نرم افزار کارت card five
ابزار متن نرم افزار کارت card five

این قسمت نرم افزار card five دو تب دارد :

 1. Text
 2. Generic

در قسمت Text  در کادر Defult Text  می توانید نوشتار خود را بنویسید.

سه گزینه در زیر این قسمت وجود دارد که گزینه اول یا Multiline به شما قابلیت نوشتن چندین خط را می دهد و گزینه Word Warp  نیز همان کار خود که در بیشتر برنامه های  Word می باشد را شامل می شود و گزینه Shrink to fit  به شما امکان مجاز بودن کادر نوشتاری را می دهد. در قسمت Variable Source  که شامل یک لیست باکس است شما می توانید با متغیرهایی که قبلا تعریف شده اند نوشته های خود را ایجاد کنید. اگر متغیر منبع شما به صورت None  باشد هیچ تغییری وارد نمی شود ولی با انتخاب گزینه ODBC Source شما می توانید از دیتابیس خود متغیرهایی را وارد کنید .

در صورت انتخاب این گزینه یک پنجره برای مسیر دادن به پایگاه داده شما باز می شود .

مسیر دادن به پایگاه داده

 • حال شما با انتخاب گزینه اول و Next کردن سیستم بدنبال یک فایل دیتابیس با پسوند MDB میگردد که با همین نرم افزار ایجاد باشد .
 • با انتخاب گزینه دوم شما یک فایل با پسوند TXT میتوانید متغییرهای خود را انتخاب کنید.
 • با انتخاب گزینه dBASE Files شما میتوانید بدون داشتن نرم افزارهای ایجاد دیتابیس خودتان یک دیتابیس ساده طراحی کنید.
 • با انتخاب گزینه Excel Files شما میتوانید از فایل با پسوند xls که مخصوص نرم افزار Excel باشد برای ورود اطلاعات بگیرید.
 • با انتخاب گزینه MS Access Database شما از دیتابیس نرم افزار Access مایکروسافت بهره بگیرید.
 • در قسمت فونت شما میتوانید فونت مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 • برای انتخاب دقیق تر فونت خود با انتخاب گزینه Font شما وارد قسمتی میشوید که به شما امکاناتی از جمله سایز و استیل فونت و زبان متنی خود را انتخاب کنید.
 • در تب دوم در Properties  قسمت Text  شما می توانید رنگ فونت خود و همچنین دیگر متغیرها را انتخاب کنید که تمامی موارد مطابق توضیحات در بخش ایجاد خط می باشد .
تعیین فونت ابزار متن نرم افزار card five
تعیین فونت ابزار متن نرم افزار card five

ابزار تصویر (Image)

ابزار Image جهت ورود عکس یا تصاویر انتخابی به محیط برنامه است. شما پس از انتخاب این گزینه از نوار ابزار به محیط طراحی بروید و منطقه ای را که ورود عکس به آنجا امکان دارد را تعیین کنید. سپس پنجره ای مطابق شکل برای شما به عنوان تعریف کردن یکسری از اطلاعات و مسیردهی باز می شود:

ابزار تصویر نرم افزار کارت card five
ابزار تصویر نرم افزار کارت card five


در پنجره جدید با نام Properties شما یکسری از تنظیمات مربوط به تصویر را میتوانید انجام بدهید. از قسمت variable Source که شامل یک لیست باکس است, گزینه ODBC خود را در دیتابیس بدهید تا عکسهای مورد نظر شما بر روی قسمت انتخابی قرار بگیرند.
می توانید مسیر عکس ها را, با انتخاب گزینه properties که در کنار لیست باکس File choose است, بدهید. میتوانید فرمت عکسهای متغییر خود را نیز تعریف کنید. در قسمت Option شما با انتخاب گزینه Get عکس مورد نظر خود را بوسیله browsing انتخاب می نمایید. بعد از انتخاب, گزینه Tools فعال می شود و شما می توانید روشنایی، شفافیت ، کنتراست و عمل برش از عکس را در این قسمت انجام دهید.

ابزار بارکد نرم افزار card five

با انتخاب گزینه بارکد از منوی ابزارهای طراحی شما می توانید انواع بارکد با استانداردهای مختلف مرسوم در بازر را بروی کارت های طراحی شده علامت گذاری کنید . شما با انتخاب گزینه بارکد نرم افزار card five و سپس انتخاب محوطه قرار گیری مکان بارکد بر روی زمینه طراحی, می توانید با استفاده از پنجره Properties به یکسری از تنظیمات برای بارکد خود, محدودیت اعمال کنید.

ابزار بارکد نرم افزار کارت card 5
ابزار بارکد نرم افزار کارت card 5

این قسمت شامل دو تب است :
Bar code
Generic
در تب Barcode در قسمت value شما با ورود ارقام برای نوشتن مقدار بارکد اقدام میکنید. سپس در لیست باکس Style شما استاندارد مورد نظر را انتخاب می کنید. مسیر دیتا بیس را مشخص می کنید. در صورت ورود اطلاعات خود از دیتابیس از قسمت Variable source شما باید گزینه ODBC را انتخاب کنید. همچنین با انتخاب گزینه properties شما تنظیمات اطلاعات دریافتی از دیتابیس را مشخص می کنید. در قسمت Barcode Option شما با فعال سازی گزینه Human readable میتوانید عدد قابل نمایش در زیر بارکد را تعیین کنید که نمایش آن صورت بگیرد یا خیر.
بافعال سازی گزینه it barcode to bounding شما بارکد را در پنجره انتخابی در بزرگترین وضوح نمایش می دهید. همچنین با انتخاب گزینه Transparent background شما با داشتن تصاویری می توانید بارکد خود را روی تصاویر چاپ نمایید . انتخاب گزینه Inverted کدهای میله ای را بصورت برعکس نشان می دهد. در قسمت PDF Symbol شما میتوانید بارکدهای تصویری نیز برروی چاپ تان داشته باشید.

PDF symbol بارکد

با اتخاب گزینه PDF symbol نرم افزار card five و کشیدن نشانگر موس بر روی صفحه طراحی, پنجره های به نام properties  باز می شود. در این پنجره تنظیمات کلی این نوع بارکد را می‌بینید .

ابزار بارکد نرم افزار card 5
ابزار بارکد نرم افزار card 5

این پنجره از دو تب به نام های ذیل تشکیل می شود :

PDF

Generic

 طبق شکل زیر شما با انتخاب گزینه های مختلف از لیست باکس قسمت Variable Source میتوانید انواع متغییرهای این قسمت را تعریف کنید. بطور مثال شما با انتخاب قسمت File Choose از لیست باکس میتوانید تصویرتان را بصورت کد شده برای چاپ آماده کنید که بعد از انتخاب ای گزینه شما گزینه Get را بر میگزینید و مسیر عکس مورد نظرتان را انتخاب می کنید.

همچنین با انتخاب گزینه Scan (TWAIN) شما میتوانید با تعریف اسکنر یا دوربین مخصوص فایل خودتان را مستقیما وارد این قسمت کنید. با انتخاب گزینه Video (VFW) شما با حالت Capture فایل ویدئویی خود را وارد این قسمت و سپس کد کنید. همچنین شما با انتخاب گزینه DateTime Source قابلیت چاپ زمان و تاریخ را بصورت کدینگ داشته باشید. شما با انتخاب گزینه های ODBC از لیست باکس حالت تعریف انواع متغییرها رو از دیتابیس شخصی خود دارید.

Overlay Properties بارکد

با زدن این گزینه پنجره ای با نام Overlay Properties  می‌بینید که دارای چهار جزء است. قسمت Choose Overlay  که به شما یک لیست باکس برای انتخاب محوطه چاپ این لایه را می دهد و دارای قسمتهای مختلفی است که با انتخاب هر گزینه یکسری از Option های این پنجره Disable یا Enable می شوند .

ابزار اورلی بارکد نرم افزار card 5

Full overlay : با انتخاب این گزینه شما چاپ این لایه را به طور کامل و بدون خالی گذاشتن منطقه ای بر روی کارت انجام می دهید.

No overlay : این گزینه برعکس گزینه چاپ کامل overlay به هیچ وجه چاپ را انجام نمی دهد .

User Selected Area , with overlay: این گزینه به کاربر امکان را می دهد که منطق های چاپ لایه overlay را مشخص کند.

User Selected Area , without overlay : این گزینه برعکس گزینه قبل به شما منطقه ای که چاپ بر روی آن انجام نمیدهید را مشخص می کنید.

Bitmap Based Overlay : این گزینه بعد از انتخاب شدن, امکان انتخاب تصویری را که شما تمایل به چاپ آن به وسیله این لایه دارید را می دهد. با فعال کردن این گزینه شما از طریق File for Bitmap Overlay  و گزینه Browse  مسیر عکس تان را به آن می دهید .

Predefined Selected Area Without Overlay  : این قسمت از اجزای کاملی برای انواع کارتهای PVC  از جمله کارتهای هوشمند تشکیل شده است.

 • گزینه Smart card ISO  محوطه چیپ مخصوص کارت های تخت استاندارد ISO  را خالی می گذارد .
 • گزینه Smart card AFNOR محوطه چیپ مخصوص کارتهای تحت استاندارد AFNOR  را برایتان خالی می گذارد .
 • گزینه Magnetic Strip  که محوطه مغناطیسی کارتهای مگنت را خالی می گذارد .

Magnetic Encoder بارکد

قسمت Magnetic Encoder  که مربوط به کدینگ کارت‌های مگنت می باشد و تمامی آپشن های لازم را برای کد کردن بطور جداگانه با این نرم افزار و کدینگ به مراه چاپ کارت انجام می دهد .

Magnetic Encoder بارکد
Magnetic Encoder بارکد

با انتخاب این گزینه پنجره به نام Magnetic Encoder Perorates باز میشود. که دارای سه قسمت برای کدینگ در سه تراک مختلف به همراه قابلیت خواندن از اطلاعات دیتابیس است. همچنین در قسمت Encoding Option  که از سه گزینه تشکیل شده استادندارد های کدینگ مگنت را در انواع مختلف برای شما قرار می دهد.

نکته : در صورت کد کردن هر تراک تیک Encode را فعال کنید. ضمنا شما با انتخاب گزینه Clear میتوانید تمامی اطلاعات را پاک نمایید.

Contact Smart Card

قسمت Contact Smart Card که برای کدینگ و ورود اطلاعات به کارتهای چیپ دار طراحی شده است, با قابلیت تشخیص Device  مربوطه انجام عملیات می کند.

بارکد Contact Smart Card
بارکد Contact Smart Card

با انتخاب گزینه فوق پنجره ای برای شما گشوده می شود که از طریق آن مسیر برنامه EXE و Command  های لازم را برای این مبحث را به کار بگیرید.

نوار ابزار استادندارد (Standard Toolbar)

این نوار ابزار نرم افزار card five به شما در سهولت دسترسی یکسری از عملکردها در حین طراحی کمک می کند. این نوار ابزار از گزینه های کپی کردن ، بریدن، جانشینی بهمراه پرینت گرفتن و Duplicate  کردن ، عمل ذخیره کردن، باز کردن ، ایجاد صفحه جدید، جلو و عقب بردن عملیات و نشان دادن پشت و روی کارت طراحی شده را شامل می شود.

نوار ابزار دیتابیس ( Database Toolbar )

نوار ابزار دیتابیس برای استفاده از پایگاه داده های شخصی و داشتن اطلاعات زیاد برای چاپ است. با این نوار ابزار شما دیتابیس داشته یا نداشته باشید می توانید چاپ ورود اطلاعاتتان را بطور منظم برنامه ریزی کنید و در عمل چاپ زیاد فعال باشید. شما با انتخاب گزینه Connect to Database اتصال به دیتابیس را انجام می دهید.

ابزار دیتا بیس نرم افزار card5
ابزار دیتا بیس نرم افزار card5

بعد از کلیک کردن بر روی این گزینه یک پنجره به نام Select ODBC Data Source  باز می شود که از شما مسیر دیتا بیس می خواهد . این پنجره دارای گزینه هایی برای اتصال به انواع دیتابیس است که قبلا هم از این گزینه ها در بخش های Variable ابزارهای مختلف استفاده کردیم.

مثال :

انتخاب گزینه dBBase File  و Next  کردن پنجره ای باز می شود که می توانید یا یک دیتا بیس جدید تعریف کنید. بدون هر گونه برنامه دیتابیس از جمله SQL  یا Access و غیره و یا می توانید از دیتابیس های تعریفی توسط همین برنامه استفاده کنید.

ساخت جدول دیتابیس نرم افزار card five

برای ساختن یک جدول دیتابیس و وارد کردن اطلاعات به دیتابیس نرم افزار card five, با زدن گزینه New Table  پنجره های مطابق شکل زیر برای شما نمایش داده خواهد شد. در قسمت Table Name  شما نام دیتابیس را مشخص می کنید. سپس در قسمت Column Name شما رده مخصوص در دیتابیس مشخص می کنید. (مثلا رده نام یا نام خانوادگی) حال در قسمت Data Type  شما از لیست باکس این قسمت نوع رده انتخابی را مشخص می کنید.

ایجاد جدول دیتا بیس در نرم افزار پرینتر چاپ کارت card five
ایجاد جدول دیتا بیس در نرم افزار پرینتر چاپ کارت card five

بستگی به انتخاب شما از قسمت Data Type در قسمت Length مقدار از شما خواسته می شود یا خیر. در قسمت Indexed شما مشخصه داده آن ردیف را مشخص می کنید. بعد از تکمیل قسمت ها با کلیک گزینه Add  یک ردیف به table  اضافه کنید. شما می توانید ردیف های زیادی را تعریف کرده و به آنها مقدار با  Type متفاوت دهید. با استفاده از گزینه Remove ردیف ها را می توانید پاک کنید.

بعد از تعریف تمامی Column ها و تعریف جدول ها با فشردن گزینه Finish کار در این مرحله به اتمام می رسد. پس از اتمام, در کنار قسمت طراحی یا صفحه اصلی, عنوان کنسول ورود اطلاعات در اختیارتان قرار می گیرد. تمام ردیف های ساخته شده را باید با ورود اطلاعت خودتان پر کنید و سپس با کلید Enter آن را ثبت کنید. بعد از فشردن کلید enter  از شما طبق شکل زیر سوال می شود که داده شما چگونه داده ای است که با گذاشتن تیک مربوطه آن را تایید می کنید. با کلیک تیک New Record اطلاعات فوق که توسط شما وارد گردید را در دیتا بیس ذخیره می کنید.

اتمام جدول دیتا بیس در نرم افزار پرینتر چاپ کارت card five

حتما بخوانید: نرم افزار چاپ کارت cardPresso چیست؟ + آموزش تصویری

منو بار بالای نرم افزار card five

این نرم افزار دارای یک منو بار در بالای صفحه است که تنظیمات کلی بخش های نرم افزار در ان قرار دارد.

گزینه فایل (File)

در منوی File  گزینه Batch Print File Management  نیز به شما این امکان را می دهد که job که قبلا شما آن را ذخیره کرده اید, مجددا انتخاب و پرینت بگیرید. در این منو گزینه ای به نام Card Print  امکان تعریف یک سری از تنظیمات مطابق شکل زیر برای چاپ بر روی کارت به شما می دهد.

گزینه پرینت کارت در فایل نرم افزار card5
گزینه پرینت کارت در فایل نرم افزار card5

مطابق شکل بالا در قسمت Destination  شما می توانید انواع کارت پرینتر را در لیست باکس این قسمت مشاهده کنید. همچنین در قسمت Operation  شما با انتخاب گزینه print  عمل پرینت را مورد استفاده قرار می دهید. با انتخاب گزینه Magnetic Encode عمل کدینگ بر روی کارت های مگنت را انجام می دهید. همچنین با انتخاب گزینه Contact Smart  عمل انتقال اطلاعات بر روی کارتهای چیپ دار را انجام می دهید. با استفاده از گزینه Hologram  شما چاپ هولوگرام را بر روی کارتهای خود می توانید انجام دهید.

همچنین در قسمت Layout شما در تعیین می کنید که پشت یا روی کارت را پرینت بگیرید. در همین قسمت شما قسمتی به نام Selected Ribbon  دارید که نوع ریبون مورد استفاده را به شما نشان می دهد. در قسمت Copies شما تعداد پرینت را مشخص می نمایید . همچنین در قسمت Database  شما پرینتی که از داده های دیتا بیس خود دارید را تنظیم می کنید.

در منوی File  شما یک قسمت به نام card Setup  دارید که با انتخاب آن پنجره ای مطابق شکل پایین برایتان باز می شود.

گزینه تنظیمات کارت در فایل نرم افزار card5
گزینه تنظیمات کارت در فایل نرم افزار card5

که شما با استفاده از این قسمت Portrait  یا  landscape  بودن کارت تان را تعیین می کنید. با کلیک بر روی گزینه Print self-test  شما پرینتر مورد نظر را تست می کنید که آماده چاپ است یا خیر.

گزینه Logins در فایل

یکی از مهمترین گزینه های منوی این نرم افزار بخش File  و گزینه Logins است. این گزینه به شما اجازه می دهد برای ورود به این برنامه با چندین کاربر محدودیت برای قسمت های مختلف ایجاد کنید و یا در هنگام ورود از شما پسورد بخواهد. برای فعال کردن گزینه را انتخاب می کنید و یک پنجره برای تعریف کاربر برایتان گشوده می شود.

ایجاد کاربران نرم افزار کارت card five
ایجاد کاربران نرم افزار کارت card five

طبق شکل شما با کلیک بر روی گزینه Edit می‌توانید پسورد کاربران موجود را تغییر دهید. با انتخاب گزینه New کاربر جدید تعریف کنید و با گزینه Remove  کاربران جدید یا قدیمی را حذف کنید.طبق شکل بالا همان طور که مشاهده می کنید هم برای ورود هم برای اتصال به دیتابیس می توانید پسورد و کاربر ایجاد کنید. در قسمت Permission  شما می توانید مجوز های خاص به کاربران خود بدهید.

گزینه ها :

اول : امکان کنترل مدیریت بخش ورد

دوم : مجوز برای طراحی کارت را دارا باشد.

سوم : مجوز برا یگرفتن چاپ را داشته باشد.

چهارم : مجوز چاپ بر روی چاپ پرینتر را داشته باشد .

پنجم : مجوز تغییر اطلاعات دیتابیس را داشته باشد.

گزینه ویو ( View )

یکی از مهمترین قسمتهایی که شما در منوی بالا مشاهده می کنید قسمت View است که گزینه های مختلفی دارد.

منو ویو از نرم افزار کارت 5
منو ویو از نرم افزار کارت 5

شما در این قسمت از نرم افزار card five متوانید از گزینه های Card Front و Card Back زمینه طراحی را مشخص کنید. با استفاده از گزینه های Zoom out Zoom In شما صفحه طراحی را کوچک و بزرگ میکنید. گزینه Fit Workspace صفحه را به اندازه لازم برایتان فیت میکند. همچنین گزینه Preview Mode برای نشان دادن طراحی که جهت چاپ تولید شده مورد استفاده قرار می گیرد.
گزینه Object Tooltips نشانگر این است که اسم Object های تمامی قسمت ها را با گرفتن موس برروی آنها قابل دیدن است. با استفاده از گزینه Rulers برای شما در دو طرف صفحه طراحی بصورت عمودی و افقی یک خط کش برای اندازه دار شدن طرح ایجاد می کنید. گزینه Guidelines منطقه مورد طراحی را که بصورت مستطیل باید باشد به صورت خطوط متقاطع به شما نشان می دهد.
گزینه Grid صفحه مورد طراحی را بصورت صفحه نموداری و چهار خانه نمایش میدهد. همچنین گزینه Cross Hair به نشانگر موس شما یک تقاطعی از دو خط میدهد که با حرکت بر روی صفحه بهمراه نشانگر حرکت می کند. با انتخاب Toolbars نیز پنجره ای در اختیار شما قرار می گیرد تا منو های ابزار دلخواه خود را در صفحه قرار دهید. با انتخاب گزینه Card properties پنجره ای جدید باز میشود که جهت تنظیم صفحه طراحی است. همچنین این پنجره یکسری از اطلاعات کارت مورد چاپ را به شما می دهد.

ویژگی منو ویو از نرم افزار کارت 5

شما در این قسمت می توانید در تب General رنگ پشت زمینه صفحه تان را تغییر بدهید. با قسمت DisplayDescrition در تب Object Varnish , پشت و روی کارت تنظیم می کنید تا در چه قسمتی overlay چاپ بشود.

گزینه draw نرم افزار card five

در منوی draw شما تمامی مواردی که در ابزار زیر داشته اید می توانید در این بخش ببینید.

منو ترسیم از نرم افزار کارت 5
منو ترسیم از نرم افزار کارت 5

گزینه امکانات (option)

در منوی option شما گزینه هایی برای تنظیمات کلی این نرم افزار دارید.

منو اپشن از منو کارت 5


از گزینه Snap to Grid برای تنظیم صفحه چهار خانه ای که بصورت مختصات در پشت صفحه است, استفاده میکنیم. گزینه Aotivate Protected Object برای فعال کردن گزینه های برنامه استفاده می شود. Video Sourseبرای تنظیم ورودی فایلهای تصویری به برنامه است.

گزینه Metrics که برای تنظیم نشانگر خط کش مختصاتی صفحه طراحی است, دو قسمت دارد :
Milimotor
Inch 
گزینه Ruiars Settings که با انتخاب این گزینه, پنجره ای باز می شود که دارای دو تیک است. تیک اول نشانگر آن است که شما آیا خواستار این هستید که خط کشی مختصاتی در صفحه طراحی شما باشد یا خیر. تیک دوم نشانگر این است که خطکش را به کدام صورت نشان بدهیم. خط کش را میتوانیم میلیمتریک یا اینچی نشان بدهیم. گزینه Front & Back که با گشودن پنجره آن می توانید تعیین کنید که Object های صفحه طراحی با عمل انتقال View به صفحه پشت کارت منتقل بشود یا خیر. شما اگر Move را انتخاب کنید تمامی Object های ایجاد شده بر روی صفحه Front به صفحه Back منتقل می شود و برعکس با انتخاب گزینه Don’t move any Object شما انتقالی انجام نمی دهید.

مانی کارت انواع کارت های عضویت, شناسایی, هدیه, تخفیف, ویزیت و … را برای شما طراحی و چاپ میکند. شما میتوانید برای سفارش کارت با ما تماس بگیرید. طراحان مجرب ما کار طراحی را با نرم افزار های چاپ کارت روز دنیا انجام میدهد. سپس با بهترین کیفیت کارت شما را چاپ میکنند. نرم افزار های صدور کارت بسیاری وجود دارد که برخی پولی و برخی دیگر رایگان هستند. ما نسخه رایگان نرم افزار card five را برای شما در سایت قرار دادیم تا به راحتی ان را دانلود کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up