موتور چاپگر چگونه کار میکند؟

اکثر چاپگر ها موتوری شبیه شکل زیر دارند. البته موتور چاپگر ها با توجه به فرایند چاپی که دارند میتوانند متفاوت باشند یعنی برخی از اجزا را داشته باشند یا برخی را نداشته باشند. درکل این موتور ها شامل تونر, پرتو لیزر, غلتک الکترو استاتیک, تیغه های پاک کننده, غلتک تثبیت کننده, غلتک فشار, غلتک انتقال و درام حساس به نور است. در ادامه طرز کار این قطعات موتور که منجر به چاپ میشود را در پرینتر های مختلف توضیح داده ایم.

موتور پرینتر جگونه کار میکند
موتور پرینتر جگونه کار میکند

چاپگر چیست؟

چاپگر دستگاهی است که متن و خروجی گرافیکی را از رایانه می پذیرد و اطلاعات را به کاغذ، معمولاً به برگه های کاغذی با اندازه استاندارد 8.5 در 11 اینچ منتقل می کند. چاپگرها از نظر اندازه، سرعت، پیچیدگی و هزینه متفاوت هستند. به طور کلی، چاپگرهای گران‌تر برای چاپ‌های مکرر یا چاپ رنگی با وضوح بالا استفاده می‌شوند.

چاپگرهای رایانه شخصی را می توان به چاپگرهای ضربه ای یا غیر ضربه ای متمایز کرد. چاپگرهای اولیه چیزی شبیه به یک ماشین تحریر خودکار کار می کردند، با یک کلید که برای هر کاراکتر چاپی یک اثر جوهری روی کاغذ ایجاد می کرد. چاپگر ماتریس نقطه‌ای، یک چاپگر ضربه‌ای که هر بار به کاغذ ضربه می‌زند، یک گزینه کم‌هزینه محبوب بود.

محبوب ترین چاپگرهای غیر ضربه ای چاپگر جوهر افشان و چاپگر لیزری هستند. جوهر افشان جوهر را از یک کارتریج جوهر در فاصله بسیار نزدیکی به کاغذ اسپری می کند، در حالی که چاپگر لیزری از یک پرتو لیزر منعکس شده از یک آینه برای جذب جوهر (به نام تونر) به مناطق انتخاب شده کاغذ استفاده می کند.

انواع مختلف پرینتر

امروزه تولیدکنندگان مختلف چاپگرهای مختلفی از جمله Canon، Epson، Hewlett-Packard، Xerox و Lexmark و بسیاری دیگر در دسترس هستند. همچنین انواع مختلفی از چاپگرها برای انتخاب وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 • چاپگرهای جوهرافشان با پاشیدن جوهر روی کاغذ، یک تصویر دیجیتال را بازسازی می کنند. اینها رایج ترین نوع چاپگرهای شخصی هستند.
 • موتور چاپگرهای لیزری برای ایجاد چاپ با کیفیت بالا با عبور پرتو لیزر با سرعت بالا از یک درام با بار منفی برای تعریف تصویر استفاده میکند. پرینترهای لیزری رنگی اغلب در تنظیمات حرفه ای یافت می شوند.
 • چاپگرهای سه بعدی یک فناوری چاپگر نسبتاً جدید هستند. پرینت سه بعدی یک شی فیزیکی را از یک فایل دیجیتال ایجاد می کند. با افزودن لایه به لایه مواد کار می کند تا زمانی که کار چاپ کامل شود و جسم کامل شود.
 • چاپگرهای حرارتی با عبور دادن کاغذ روی هد چاپی متشکل از عناصر گرم شده الکتریکی، تصویری را روی کاغذ ایجاد می‌کنند و تصویری را در ناحیه‌ای که پوشش گرم شده سیاه می‌شود، ایجاد می‌کند. چاپگر تصعید رنگ نوعی فناوری چاپ حرارتی است که از گرما برای انتقال رنگ به مواد استفاده می کند.
 • چاپگرهای همه کاره دستگاه‌های چند منظوره هستند که چاپ را با فناوری‌های دیگری مانند دستگاه کپی، اسکنر و/یا فکس ترکیب می‌کنند.
 • پرینترهای LED شبیه پرینترهای لیزری هستند اما به جای لیزر از یک آرایه دیود ساطع کننده نور در هد چاپ استفاده می کنند.
 • چاپگرهای عکس مشابه چاپگرهای جوهرافشان هستند اما به طور خاص برای چاپ عکس های با کیفیت بالا طراحی شده اند که برای اطمینان از لکه نگرفتن به جوهر و کاغذ مخصوص نیاز دارند.

انواع چاپگرهای قدیمی و جدید

چند نوع چاپگر نسل اول وجود دارد که به ان ها منسوخ میگویند و امروزه به ندرت مورد استفاده قرار میگیرند:

 • چاپگر ماتریس نقطه‌ای: چاپ ماتریس نقطه‌ای یک فناوری چاپگر ضربه‌ای قدیمی برای اسناد متنی است که هر بار یک خط به کاغذ می‌خورد. چاپگرهای ماتریس نقطه ای کیفیت چاپ بسیار ابتدایی را ارائه می دهند.
 • چاپگر خط: چاپگر خطی یک خط متن را در یک زمان چاپ می کند. در حالی که چاپگرهای خطی قدیمی‌تر هستند، امروزه هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چندین فناوری چاپ موجود است:

 • لیزر
 • جوهر افشان
 • حرارتی
 • ماتریس نقطه‌ای
 • جوهر جامد
 • چاپگر خط

اما متداول‌ترین و پرکاربردترین فناوری‌ها لیزر و جوهر افشان هستند ما در چند سال اخیر شاهد افزایش استفاده از حرارت بوده ایم، اما آنها بیشتر در مقیاس در بخش های خاص استفاده می شوند. تکنولوژی Solid Wax Ink سال ها پیش توسط زیراکس ایجاد و ثبت شد. این یک سیستم منحصر به فرد و برنده جایزه است که از یک بلوک موم استفاده می کند. چاپگرهای Dot Matrix در دهه 80 بسیار محبوب بودند، اما این روزها اغلب به ان ها قدیمی میگویند.

چاپگر جوهر افشان چگونه کار می کند؟

چاپگرهای جوهرافشان یکی از رایج ترین انواع چاپگرها هستند، این چاپگرها معمولاً در خانه ها به دلیل اندازه جمع و جورتر و در استودیوهای هنری به دلیل کیفیت چاپ تصویر بالاتر یافت می شوند. این چاپگر ها دارای یک سر چاپ حاوی هزاران سوراخ دقیق هستند که به آنها “نازل” گفته می شود. نازل ها قطرات میکروسکوپی جوهر را با سرعت زیاد روی کاغذ بارگذاری شده در چاپگر می ریزند یا بیرون می اندازند.

پرینترهای جوهر افشان از جوهر مایع تولید شده توسط یک رنگ رنگی یا مایعی که حاوی رنگدانه های جامد در حالت تعلیق است استفاده می کنند. همانطور که هد چاپ در دستگاه به صورت افقی حرکت می کند، کاغذ از عمود بر آن عبور می کند. با عبور از صفحه، نازل در هد چاپ فعال می شود (معمولاً با جریان الکتریکی حرارتی بسته به سازنده) و قطره کوچکی از جوهر بیرون می زند یا روی صفحه می پاشد. این فرآیند با سرعت بالا با هزاران قطره انجام می شود که با هم تشکیل می شوند تا متن یا تصویر دیجیتالی که در حال انتقال به رسانه است را بازسازی کنند. با چشم غیرمسلح، تصویر کلی جامد به نظر می رسد زیرا نقاط بسیار ریز هستند.

قطعات داخل موتور چاپگر جوهر افشان

 • هد چاپ
 • کارتریج جوهر
 • موتور پله ای هد چاپ
 • درام
 • غلتک میله تثبیت کننده
 • موتور پله ای تغذیه کاغذ
موتور چاپگر جوهر افشان
موتور چاپگر جوهر افشان

مراحل چاپ چاپگر جوهر افشان

 1. موتور چاپگر یک کارتریج یا مخزن جوهر, جوهرهای لازم را برای سر چاپ تامین می کند
 2. هد چاپ با سرعت بالا شروع به حرکت در سراسر صفحه می کند
 3. هزاران قطره جوهر ریز با سرعت بالا در یک حرکت افقی روی صفحه پاشیده می شود.
 4. صفحه از طریق چاپگر زیر سر چاپ متحرک حرکت می کند تا چاپ را ایجاد کند
 5. چاپ نهایی در سینی خروجی بیرون می‌آید.

حتما بخوانید: مقایسه پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزری

چاپگر لیزری چگونه کار می کند؟

فرآیند چاپ لیزری مسلماً پیشرفته‌ترین روش از نظر فنی است، به ویژه در مقایسه با سادگی جوهرافشان، اما همچنان برای اسناد مبتنی بر متن و چاپ اداری محبوب‌ترین روش است. پرینترهای لیزری و LED به روشی مشابه جوهرافشان عمل می‌کنند، زیرا تصویر از تعداد زیادی نقاط ریز تشکیل شده است، که وقتی به طور کلی مشاهده می‌شوند، به نظر یک تصویر جامد می‌رسند. با این حال، روشی که برای ایجاد آن نقاط ریز اتخاذ می شود بسیار متفاوت است. در جایی که یک جوهر افشان از نقاط مایع استفاده می کند، یک دستگاه لیزر از نقاطی استفاده می کند که از تونر تشکیل شده است – پودر ریز ذرات جامد.

در مقایسه با یک جوهر افشان یا روش های دیگر چاپ، لیزرها بسیار پیچیده تر هستند. این ماشین ها در طول فرآیند به مراحل بسیار بیشتری متکی هستند. به عبارت ساده، موتور چاپگر از منبع نور (لیزر/LED)، درام و تونر استفاده می کند.

برای ایجاد تصویر در صفحه ابتدا درام شارژ می شود و سپس لیزر یا LED در طرح کلی تصویر مورد نظر به درام تابیده می شود. خود تونر به مناطقی از درام که بار مثبت ندارند جذب می شود و یک سری غلتک پودر را از کارتریج تونر منتقل می کند و آن را به درام ارائه می دهد. مناطقی که دارای بار مثبت هستند تونر را دفع می کنند و ناحیه ای که ذرات تونر را که روی درام کشیده شده اند را جذب نمی کند و به قسمت هایی که تصویر را تشکیل می دهند می چسبد. کاغذ نیز برای رسیدن به درام حمل می شود، که سپس تصویر را به خود صفحه منتقل می کند.

قطعات داخل موتور چاپگر لیزری

 • کارتریج تونر
 • واحد درام
 • لیزر
 • تسمه انتقال
 • واحد فیوزر
 • آینه
موتور چاپگر لیزری
موتور چاپگر لیزری

مراحل چاپ چاپگر لیزری

 1. موتر چاپگر لیزر چاپگر چاپ شما را روی یک درام پخش می کند.
 2. سپس یک درام از الکتریسیته ساکن برای جذب تونر خشک به سیلندر درام استفاده می کند.
 3. سپس درام تونر را روی کاغذ می‌چرخاند تا چاپ شما ایجاد شود.
 4. پودر تونر ذوب شده و با حرارت حاصل از فیوزر روی کاغذ فشار داده می شود، زیرا از میان مجموعه ای از غلتک ها عبور می کند.
 5. چاپ شما از چاپگر خارج می شود.

چاپگر ماتریس نقطه ای چگونه کار می کند؟

چاپگرهای ماتریس نقطه‌ای که با نام «دستگاه‌های ماتریس ضربه» نیز شناخته می‌شوند، نوع قدیمی‌تری از چاپگرها هستند که مانند ماشین تحریر کار می‌کنند. در ابتدا آنها یک گزینه چاپ مقرون به صرفه بودند اما برای کیفیت بهتر و تطبیق پذیری بیشتر با چاپگرهای لیزری و جوهرافشان جایگزین شدند. چاپگرهای Dot Matrix هنوز هم در برخی مکان‌ها یافت می‌شوند، معمولاً در محیط‌های سخت که کیفیت چاپ مهم نیست و کپی‌سازی کربن می‌تواند کپی‌های عالی را در یک چاپ ارائه دهد.

این پرینتر ها که با نام «دستگاه‌های ماتریس ضربه» نیز شناخته می‌شوند، نوع قدیمی‌تری از چاپگرها هستند. آنها مشابه ماشین تحریر کار می کنند. در ابتدا آنها یک گزینه چاپ مقرون به صرفه بودند اما برای کیفیت بهتر و تطبیق پذیری بیشتر با چاپگرهای لیزری و جوهرافشان جایگزین شدند. این چاپگر را هنوز هم می‌توان در گاراژهای مکانیکی یافت که کیفیت چاپ مهم نیست و کپی‌سازی کربن می‌تواند کپی‌های عالی را در یک چاپ ارائه دهد.

پرینتر ماتریس با سوراخ کردن مکانیکی الگوی نقاط جوهر از یک ریبون و روی کاغذ، یک چاپ را تشکیل می دهند. نقطه ها توسط پین هایی تشکیل می شوند که در یک هد چاپ حمل می شوند. هدهای چاپی دارای پین های کافی برای تشکیل یک خط کامل از حروف یا اعداد در یک عبور هستند. هدهای چاپ ماتریس نقطه ای دارای 7، 9، 18 یا 24 پین هستند. چاپگرها 48 پین داشته اند.

کاغذ به صورت عمودی از طریق چاپگر حرکت می کند، اما با چاپگر ماتریس نقطه ای که روی یک غلتک فولادی است، شبیه به ماشین تحریر، فولاد به تغذیه کاغذ و جذب انرژی از ضربه سر چاپ کمک می کند. مانند یک جوهر افشان، هد چاپ روی کالسکه ای قرار می گیرد که سراسر صفحه را اسکن می کند و برای ساختن پرینت نهایی، بر نقاط ضربه می زند.

قطعات داخل موتور چاپگر ماتریس نقطه ای

 • ریبون جوهر
 • پین ها
 • سر چاپ
 • سیم های چاپ
 • کاغذ فهرست
 • شیر برقی

فرآیند چاپ ماتریس نقطه ای

 1. کاغذ فهرست از طریق غلتک فولادی چاپگر تغذیه می شود.
 2. موتور چاپگر هد چاپ سراسر صفحه را اسکن می کند.
 3. پین‌ها روی نوار ضربه می‌زنند تا نقطه‌ای روی صفحه در یک ستون عمودی فشار داده شود تا کاراکترها شکل بگیرند.
 4. همانطور که کاغذ از طریق چاپگر تغذیه می شود و چاپ کامل می شود، کاغذ لیست از چاپگر خارج می شود.

چاپگر حرارتی چگونه کار می کند؟

دو نوع پرینتر حرارتی وجود دارد که در درجه اول برای چاپ لیبل استفاده می شود، “Transfer Thermal” و “Direct Thermal”. این فناوری همچنین در چاپگرهای رسید یا اسناد سیار و چاپگرهای عکس قابل حمل استفاده می شود. این چاپ ها توسط کاغذ حرارتی ویژه ای ایجاد می شوند که از زیر سر چاپ پر از پین عبور می کند و رسانه زیر را برای تولید رنگ گرم می کند.

چاپگرهای حرارتی عمدتاً برای چاپ لیبل استفاده می شوند، اما در چاپگرهای استاندارد A4 نیز استفاده می شود که معمولاً برای جابجایی بدون نیاز به جوهر ساخته می شوند. این چاپگرها به یک “کاغذ چاپگر حرارتی” تخصصی برای استفاده در چاپگر نیاز دارند. این محیط دارای یک پوشش رنگ بر روی کاغذ است که با گرم شدن تغییر رنگ می دهد (اغلب به سیاه می رسد).

قطعات داخل موتور چاپگر حرارتی

 • کاغذ/برچسب حرارتی.
 • هد پرینت حرارتی
 • ریبون حرارتی (برای چاپگرهای انتقال حرارتی)
 • غلتک تغذیه کننده
 • پین های سر چاپ
موتور چاپگر حرارتی
موتور چاپگر حرارتی

فرآیند چاپ حرارتی

1.کاغذ مخصوص چاپگر حرارتی در چاپگر قرار می گیرد.

2.سپس برخی از پین‌ها توسط موتور چاپگر در هد چاپ گرم می‌شوند و روی کاغذ کشیده می‌شوند.

3.هنگامی که یک پین گرم با کاغذ تماس پیدا می کند، رنگ آن تغییر می کند و متن یا تصویر را ایجاد می کند.

4.سپس چاپ از چاپگر خارج می شود.

موتور هر چاپگر با توجه به فرایند چاپی که انجام میدهد, متفاوت است. برای پیدا کردن نحوه کار هر موتور باید ابتدا مراحل چاپ را به خوبی متوجه شوید. در بالا فرایند چاپ پرینتر های جوهر افشان, لیزری, ماتریس نقطه ای و حرارتی را توضیح دادیم و قطعات موتور پرینتر ها را برای شما مشخص کردیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up