مقایسه پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزری

اگر می‌پرسید چه نوع چاپگری باید تهیه کنم تا در خانه کارامد باشد و می‌دانید که معمولاً ترکیبی از اسناد رنگی و تک رنگ را چاپ می‌کنید، توصیه می‌کنم یک پرینتر لیزری رنگی مقرون ‌به‌ صرفه تهیه کنید. پرینترهای لیزری برای مدت طولانی کارامدهستند و نسبت به پرینترهای جوهر افشان مقرون به صرفه تر هستند. پرینترهای لیزری از کارتریج‌های تونر استفاده می‌کنند که هزاران صفحه را چاپ می‌کنند و حاوی پودر تونر هستند. بنابراین نیازی نیست به این زودی نگران تعویض آن باشید.

عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید. اینکه آیا به چاپگر جوهرافشان یا لیزری نیاز دارید یا نه، بستگی به نوع چاپ، تعداد دفعات چاپ و میزان بودجه چاپ شما دارد. به طور خلاصه بزرگترین تفاوت بین چاپگرهای جوهر افشان و لیزری این است که یک چاپگر جوهر افشان از جوهر استفاده می کند، برای چاپ با حجم کم مناسب است و انتخاب سنتی کاربران خانگی است. در حالی که چاپگر لیزری از تونر استفاده می کند که برای چاپ با حجم بالا ایده آل است و انتخاب اقتصادی تری برای مصارف خانگی است.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به نقاط قوت و ضعف چاپگرهای لیزری و جوهرافشان بیندازیم, تا بتوانید خرید خود را با اطمینان انجام دهید.

چاپگر جوهر افشان چیست؟

چاپگرهای جوهرافشان ماشین هایی هستند که قطرات میکروسکوپی جوهر را روی کاغذ می پاشند. چاپگرهای جوهرافشان معمولاً ارزان‌تر، کوچک‌تر هستند و می‌توان از آنها برای چاپ اسناد متنی و تصاویر رنگی با کیفیت بالا، به‌ویژه عکس‌ها استفاده کرد. اما مراقب چاپگرهای جوهر افشان ارزان قیمت باشید، زیرا این چاپگرها بعداً هزینه گزافی را برای شما به همراه خواهند داشت.

پرینتر جوهر افشان فارگو INK1000
پرینتر جوهر افشان فارگو INK1000

حتما بخوانید: مقایسه چاپگر حرارتی با چاپگر جوهر افشان

پرینتر لیزری چیست؟

چاپگرهای لیزری ماشین هایی هستند که پودر تونر را روی کاغذ ذوب می کنند تا یک چاپ ایجاد شود. پرینترهای لیزری گران‌تر از چاپگرهای جوهرافشان هستند. این چاپگر‌ها از کارتریج‌های تونر گران‌تری استفاده می‌کنند. این چاپگر ها با هزینه کلی کمتر در هر صفحه و سرعت چاپ سریع‌تر، همچنان گزینه‌ای مقرون به صرفه‌تر در درازمدت هستند.

پرینتر لیزری LC-200

مقایسه چاپگر لیزری با چاپگر جوهر افشان

  • اگر به دنبال یک چاپگر خانگی برای چاپ گاه به گاه هستید، اکثر مردم به شما توصیه می کنند که یک چاپگر جوهر افشان تهیه کنید. با این حال، یک شکایت رایج در مورد چاپگرهای جوهرافشان این است که اگر اغلب از آن استفاده نکنید، جوهر خشک می شود. با این اوصاف، اگر بودجه لازم را برای آن دارید، اکیداً پیشنهاد می کنم که به جای آن یک چاپگر لیزری با قیمت مقرون به صرفه تهیه کنید چون تونر استفاده شده توسط پرینترهای لیزری خشک نمی شود.
  • ااگر حجم کمی از اسناد را چاپ می کنید و به طور مرتب به تصاویر رنگی با وضوح بالا نیاز دارید، چاپگرهای جوهرافشان کار شما را انجام خواهند داد.  چاپگرهای لیزری نیز دوام بیشتری دارند و می توانند مقادیر زیادی از اسناد تک رنگ و رنگی را مرتباً چاپ کنند.
  • اگرچه چاپگرهای لیزری در ابتدا برای استفاده در دفتر ساخته شده بودند، اما اکنون به دلایل اقتصادی به عنوان یک چاپگر خانگی محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. پس میتوانید از این چاپگر در خانه و دفاتر استفاده کنید
  • اگر حجم زیادی از اسناد را چاپ می کنید، چاپگر لیزری بهترین دستگاه برای شما است. پرینترهای لیزری می‌توانند روزانه حجم بالایی از اسناد چاپ کنند.
  • چاپگرهای لیزری رنگی برای چاپ رنگی روزمره خوب هستند. اما اگر به دنبال چاپ عکس های حرفه ای با وضوح بالا هستید، از یک چاپگر جوهرافشان عکس استفاده کنید.
  • چاپگرهای جوهرافشان عکس با کیفیت بالا به‌طور ویژه مهندسی شده‌اند تا عکس‌هایی با جزئیات واضح با تنوع رنگی و رنگ‌های سیاه عمیق‌تر تولید کنند که عکاسان و خلاقان به آن نیاز دارند. بسیاری از چاپگرهای جوهر افشان عکس حرفه ای از جوهر مبتنی بر رنگدانه استفاده می کنند. این پرینتر در برابر محو شدن مقاوم تر است و با انواع مختلفی از کاغذهای هنری و همچنین طیف وسیعی از اندازه های کاغذ کار می کند.
  • اگر به عکس های با کیفیت گالری نیاز دارید، یک چاپگر جوهرافشان عکس تهیه کنید. اما اگر نیاز به چاپ تصاویر رنگی با کیفیت متوسط دارید که به عمق رنگ و محدوده رنگی نیاز ندارند، چاپگرهای لیزری رنگی را به چاپگرهای جوهرافشان به دو دلیل توصیه می کنیم: 1) تونر لیزری در صورت عدم استفاده خشک نمی شود. 2 )شما صفحات بیشتری را از کارتریج های تونر لیزری نسبت به کارتریج های جوهر افشان چاپ می کنید.
  • چاپگرهای جوهر افشان جوهر مایع را از طریق نازل های میکروسکوپی روی کاغذ می پاشند. از طرف دیگر، پرینترهای لیزری دارای یک واحد درام  هستند که پودر تونر روی کاغذ با حرارت فیوز ذوب می شود.
  • تفاوت دیگر چاپگرهای جوهر افشان و لیزری این است که برای پرینترهای جوهرافشان فقط به کارتریج جوهر برای چاپ نیاز دارید. در حالی که برای پرینترهای لیزری به کارتریج تونر و واحد درام نیاز دارید. چاپگرهای لیزری همیشه دارای یک واحد درام هستند که پودر تونر را روی کاغذ منتقل می کند. تونر و واحد درام دو ماده مصرفی مورد نیاز برای کار پرینتر لیزری هستند. گاهی اوقات آنها به صورت یک تکه کنار هم قرار می گیرند و گاهی اوقات مدل هایی وجود دارد که به طور جداگانه می آیند.

کدام چاپگر سرعت بالاتری دارد؟

چاپگرهای لیزری برای پاسخگویی به نیازهای یک محل کار ساخته شده اند. بنابراین طوری طراحی شده اند که سریعتر چاپ شوند در حالی که چاپگرهای جوهر افشان کندتر با سرعت 16 صفحه در دقیقه چاپ می کنند. از آنجایی که پرینترهای لیزری سریعتر هستند، می توانند اسناد بیشتری را تولید کنند وحجم چاپ ماهانه بالاتری دارند.

چاپگرهای لیزری: 15 تا 100 صفحه در دقیقه.

چاپگرهای جوهرافشان: 16 صفحه در دقیقه.

حتما بخوانید: مقایسه انواع پرینتر چاپ کارت

چاپگر لیزری یا جوهرافشان برای چاپ رنگی؟

تصور رایج این است که چاپگرهای جوهرافشان به سادگی برای چاپ هر چیزی رنگی بهتر هستند و چاپگرهای لیزری منحصراً برای متن سیاه و سفید بهترین هستند. اگرچه چاپگرهای جوهرافشان هنوز در مورد عکس‌های با وضوح بالا با رنگ‌ها و عمق باورنکردنی بر لیزر برتری دارند. چاپگرهای لیزری رنگی اکنون گزینه‌ای برای کسانی هستند که به دنبال چاپ تصاویر رنگی با کیفیت متوسط هستند. پرینتر های لیزری از قابلیت اطمینان، استقامت و مزایای اقتصادی بهره می‌برند.

فناوری پشت این دو نوع چاپگر عمدتاً محدودیت‌های مربوط به کیفیت نتایج چاپ را تعیین می‌کند. اما پیشرفت‌ها در فناوری چاپگرهای لیزری به چاپگرهای لیزری رنگی این امکان را داده است که اکنون عکس‌های رنگی بسیار چشمگیری نیز تولید کنند. چاپگرهای لیزری تک رنگ برای متن و اسناد عالی هستند. چاپگرهای لیزری رنگی برای متن، اسناد و مدارک عالی هستند و می توانند تصاویر رنگی با کیفیت متوسط را چاپ کنند. پرینتر جوهرافشان عکس, برای چاپ عکس‌های با کیفیت بالا با طیف رنگی و عمق رنگی عالی هستند.

بنابراین، یک نوع چاپگر از جوهر و دیگری از پودر استفاده می کند. چاپگرهای جوهر افشان قطرات جوهر را اسپری می کنند در حالی که چاپگرهای لیزری پودر تونر را روی کاغذ ذوب می کنند. با این تفاوت در کاربرد بین دو نوع پرینتر جوهرافشان و لیزری، این باور رایج است که لکه گیری در چاپگرهای جوهرافشان بیشتر از لیزری است. این بدان معنا نیست که همه پرینترهای جوهر افشان این کار را انجام می دهند. چاپگرهای جوهر افشان که از جوهر مبتنی بر رنگدانه استفاده می کنند، احتمالاً لکه نمی شوند. در حالی که جوهر مبتنی بر رنگ به زمان خشک شدن طولانی تری نیاز دارد تا جوهر ثابت شود. این می تواند تا حد زیادی به کاغذی که روی آن چاپ می کنید نیز بستگی داشته باشد.

کیفیت چاپ پرینتر لیزری بهتر است یا پرینتر جوهر افشان؟

به طور خلاصه، اگر نیاز به چاپ عکس های فوق العاده با جزئیات و وضوح بالا دارید، به دنبال یک چاپگر جوهر افشان عکس حرفه ای خوب باشید که تصاویری با وضوح بالا تولید می کند. اگر آنچه شما نیاز دارید یک چاپگر قابل اعتماد است که بتواند اسناد واضح و گزارش ها یا تصاویر رنگی رضایت بخش را چاپ کند، یک چاپگر لیزری مناسب است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up