چاپگر حرارتی چیست و چگونه کار می کند؟

چاپگر حرارتی نوعی چاپگر است که از یک هد پرینتر حرارتی که روی یک رسانه فشرده می شود برای تولید متن یا تصاویر سیاه استفاده می کند. هد چاپگر گرم شده یا کاغذهای شیمیایی خاصی را فعال می کند (به نام کاغذ حرارتی) یا جوهر جامد را از یک ریبون منتقل می کند و بسته به نوع چاپگر حرارتی آن را به محیط می چسباند.

پرینتر حرارتی معمولاً در تولید برچسب،کارت, رسید، بارکد، نشان شناسه و بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر در تعداد زیادی از صنایع استفاده می شوند. اگر قصد خرید پرینتر حرارتی را دارید این راهنما را بخوانید تا با مزایا و معایب پرینترهای حرارتی و همه چیزهایی که هنگام خرید چاپگر حرارتی باید بدانید آشنا شوید.

چاپگر حرارتی چگونه کار می کند؟

پرینتر حرارتی چگونه کار میکند
پرینتر حرارتی چگونه کار میکند

برای درک نحوه عملکرد چاپگر حرارتی، ابتدا باید دو نوع روش چاپ حرارتی را بدانید: چاپ انتقال حرارتی و چاپ حرارتی مستقیم.

چاپ حرارتی مستقیم

هیچ ریبون، جوهر یا تونر در چاپ حرارتی مستقیم وجود ندارد. در عوض، هد چاپ فشار و گرما را مستقیماً روی سطح کاغذ حرارتی حساس به حرارت اعمال می کند. کاغذ حرارتی به گرمای هد چاپگر واکنش نشان می دهد، در هنگام گرم شدن سیاه می شود و تصویر یا متنی تولید می کند.

هزینه های تعمیر و نگهداری پرینترهای حرارتی مستقیم در مقایسه با انواع دیگر چاپگرها پایین است زیرا به جوهر یا تونر نیاز نیست. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، یک اشکال این است که اقلام چاپ شده شما ممکن است در طول زمان در معرض محو شدن قرار گیرند زیرا کاغذ حرارتی به ویژه به گرما و نور حساس است. ممکن است متوجه رسیدهای قدیمی شوید که به مرور زمان به دلیل چاپ روی کاغذ حرارتی محو شده‌اند. علاوه بر این، با استفاده از این نوع چاپگر حرارتی، می توانید هر بار فقط یک رنگ چاپ کنید، زیرا خود مواد چاپی است که رنگ را تعیین می کند.

چاپ انتقال حرارتی (چاپ غیر مستقیم)

به جای چاپ مستقیم روی سطح مواد چاپی مانند چاپ حرارتی مستقیم، هد چاپگرهای انتقال حرارتی، ریبون جوهر (یا ریبون‌هایی) با روکش مومی را روی سطح مواد چاپ فشار می‌دهد. موم ذوب می شود و جوهر را در معرض دید قرار می دهد که به مواد چاپ منتقل می شود و در آنجا خشک می شود.

مزیت کلیدی این نوع چاپگر حرارتی در مقایسه با چاپگر حرارتی مستقیم این است که احتمال محو شدن چاپ ها در طول زمان کمتر است و می توانید همزمان در چندین رنگ چاپ کنید (با فرض اینکه چاپگر شما دارای چندین روبان باشد). گفته می شود، با معرفی روبان، که نیاز به تعویض دارد، هزینه های نگهداری طولانی مدت می تواند بیشتر شود. و با قطعات متحرک بیشتر، این چاپگرها ممکن است کمی بیشتر در معرض مشکلات عملیاتی باشند – اگرچه هنوز قابل اعتماد و بادوام هستند.

چاپگرهای حرارتی برای چه مواردی استفاده می شوند؟

چاپگر های حرارتی در تعداد زیادی از برنامه ها استفاده می شوند، زیرا آنها کم مصرف، سریع و قابل حمل هستند. در اینجا چند کاربرد در میان بسیاری از صنایع مختلف آورده شده است:

  • لجستیک و حمل و نقل: حمل و نقل، دریافت، مدیریت موجودی، برگه های بسته بندی، برچسب های بازگشت
  • ساخت: برچسب‌هایی برای انطباق، نگهداری یا مدیریت قطعات، تضمین کیفیت، ردیابی پیشرفت
  • مراقبت های بهداشتی: مچ بندهای شناسایی بیمار، برچسب های نمونه آزمایشگاه یا داروخانه، مدیریت دارایی
  • خرده فروشی و مهمان نوازی: برچسب قیمت، رسید POS یا تلفن همراه، کارت یا پاس مهمان، نشان شناسه، مدیریت موجودی
  • دولت: برچسب های زنجیره تامین، مدیریت اضطراری، نشان های شناسه، مدیریت سیستم
  • چاپ کارت: از چاپگر های حرارتی برای چاپ انواع کارت پی وی سی مثل کارت ویزیت, کارت دانشجویی, کارت هدیه, کارت تخفیف و … استفاده میشود.

مزایا و معایب پرینتر حرارتی

آیا می‌خواهید تصمیم بگیرید که آیا یک چاپگر حرارتی در مقایسه با انواع دیگر چاپگرهای موجود ارزشش را دارد یا خیر؟ مزایا و معایب این چاپگرهای حرارتی را ارزیابی کنید.

مزایای چاپگر حرارتی

در اینجا برخی از مزایای چاپگرهای حرارتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

چاپگرهای حرارتی هزینه را پایین نگه می دارند زیرا برای چاپ به جوهر متکی نیستند.

برای اطمینان از استفاده مداوم، نیازی به تعویض ریبون، کارتریج یا سایر لوازم نیست. رسانه به تنهایی تنها منبع مورد نیاز برای روشن نگه داشتن چاپگر است. سرمایه گذاری در چاپ حرارتی به معنای عدم هزینه تونر یا جوهر است.

این چاپگرهای جمع و جور قابل حمل و راحت برای استفاده در حین حرکت هستند.

طراحی سبک وزن آنها را به راحتی با خود در هر مکانی همراه می کند. از آنها در دفتر یا انبار، در نمایشگاه ها و دموها استفاده کنید.

چاپگرهای حرارتی نتایج باکیفیتی را با سرعت چاپ بالا ارائه می دهند.

انتظار نتایج بدون لک را داشته باشید که بسیار خوانا و ماندگار هستند و چاپ آنها میلی ثانیه طول می کشد.

پرینترهای حرارتی قطعات متحرک کمی دارند.

از آنجایی که پرینترهای حرارتی قطعات متحرک کمی دارند، چیزهای کمتری شکسته می شوند و نگهداری از آنها آسان است. هدهای چاپگر حرارتی به طور متوسط ​​حدود 10 سال عمر می کنند.

معایب پرینتر حرارتی

در اینجا چیزی است که باید در مورد جنبه منفی پرینترهای حرارتی بدانید:

برچسب های چاپ شده با حرارت ممکن است به مرور زمان محو شوند.

قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید و گرما می تواند این روند را تسریع کند و حتی برچسب های شناسایی جعبه های نگهداری شده در انبار ممکن است در طول سال ها کم رنگ شوند. کاغذ حرارتی باید در دمای اتاق نگهداری شود تا ماندگار شود.

برچسب های چاپ شده با حرارت ممکن است زمانی که در معرض حرارت زیاد قرار می گیرند کاملا سیاه شوند.

اگر اطلاعات را در جای دیگری ذخیره نکرده باشید، ممکن است باعث شود داده ها یا سوابق مهم را از دست بدهید. بهتر است برچسب ها در دمای اتاق نگهداری شوند و در معرض هیچ گونه گرما، رطوبت یا نور خورشید قرار نگیرند.

چاپ حرارتی مستقیم تنها از یک رنگ در یک زمان استفاده می کند.

چاپ سیاه متداول ترین است، در حالی که رنگ های دیگری مانند قرمز ممکن است هنگام خرید برچسب یا کاغذ جایگزین در دسترس باشد. چاپگرهای انتقال حرارتی رنگ های بیشتر و رسانه های چاپی متفاوت را امکان پذیر می کنند.

پرینترهای حرارتی بیشتر از متوسط ​​چاپگر جوهر افشان شما هزینه دارند.

چاپگرهای حرارتی به طور متوسط ​​حدود 300 تا 400 دلار آمریکا هستند، اما چاپگرهای حرارتی صنعتی می توانند به هزاران دلار برسد. همچنین تعویض قطعات تخصصی آنها گران است و هد چاپگر ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد آسیب ببیند.

انواع پرینتر حرارتی

هنگامی که در مورد نوع چاپگر مورد نیاز خود تصمیم گرفتید که حرارتی باشد، باید در مورد نوع پرینتر حرارتی خود تصمیم بگیرید. اندازه در اینجا متمایز کننده اصلی است. هنگامی که وظیفه اصلی چاپگر خود را می دانید، می توانید چاپگر حرارتی را انتخاب کنید که این نیازها را برآورده کند و از آن فراتر رود.

پرینترهای حرارتی سیار

چاپگرهای حرارتی سیار مدل های دستی هستند که قابل حمل و بی سیم هستند. چاپگرهای موبایل خوب دارای نرم افزار نصب آسان هستند و باید بتوانند انواع برچسب ها یا رسیدها را در حال حرکت چاپ کنند. آنها اغلب برای محیط‌های مزرعه‌ای ناهموار یا انبارها در نظر گرفته شده‌اند و تا حدودی دوام دارند. برخی از آنها حتی ضد آب یا مقاوم در برابر دما هستند.

اگر وقت ندارید از یک مکان مرکزی چاپ کنید یا به یک واحد محکم اما سبک نیاز دارید، این را انتخاب کنید.

چاپگر های حرارتی رومیزی

چاپگرهای رومیزی کمی بزرگتر از چاپگرهای دستی خود هستند اما نباید جای زیادی روی میز اشغال کنند. این چاپگرها اغلب با اتصالات سیمی یا بی سیم عرضه می شوند و می توانند حجم مناسبی از چاپ لیبل یا رسید را در یک محیط خرده فروشی انجام دهند.

اگر یک چاپگر قابل اعتماد و مقرون به صرفه می خواهید که به حداقل تعمیر نیاز دارد، این را انتخاب کنید.

پرینترهای حرارتی صنعتی

اگر می دانید که با حجم بالا چاپ خواهید کرد، چاپگرهای صنعتی کار را انجام خواهند داد. چاپگرهای صنعتی که معمولاً از نظر اندازه بزرگتر و مستحکم هستند، باید بتوانند کارهای چاپی 24/7 مانند کارهای مورد نیاز برای لجستیک یا تولید را انجام دهند. مدل های برتر حتی ممکن است به نرم افزار اینترنت اشیا (IoT) برای کنترل آسان تر مجهز شوند.

تفاوت بین چاپگرهای جوهر افشان و حرارتی

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام مقایسه چاپگرهای جوهر افشان و حرارتی در نظر بگیرید:

چاپگرهای جوهرافشان

روش چاپ: جوهر را از یک نازل روی کاغذ/زیر به صورت قطرات ریز اسپری کنید.

هزینه ها: هزینه اولیه کمتر در مقابل چاپگرهای حرارتی و دسترسی گسترده به لوازم/قطعات چاپ

کیفیت چاپ: اکثر جوهرافشان ها قادر به تولید تصاویر واقعی هستند. چاپ ها می توانند در معرض رطوبت و نور خورشید تخریب شوند

دوام: قطعات متحرک بیشتر = احتمال خراب شدن بیشتر، نازل های اسپری ممکن است مسدود شوند

قابل حمل: به طور کلی بسیار قابل حمل نیست، محدود به محیط خانه و دفتر است

برق: معمولاً به برق متناوب نیاز دارند، نه به اندازه پرینترهای حرارتی از نظر انرژی

موارد استفاده: بهترین برای چاپ خانگی/دفتر اداری، عکس، بروشور، دفترچه راهنما و علائم موقت

مثال: پرینتر چاپ کارت جوهر افشان  فارگو INK1000

حتما بخوانید: مقایسه پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزری

چاپگرهای حرارتی

روش چاپ: در فرآیند چاپ از جوهر یا تونر استفاده نمی شود، یا رنگدانه مومی را روی کاغذ فشار دهید یا از هد چاپ گرم شده برای چاپ استفاده کنید.

هزینه ها: پرهزینه تر از جوهر افشان معمولی است، پیدا کردن قطعات جایگزین سخت تر و پرهزینه تر است.

کیفیت چاپ: در رنگ‌هایی که می‌توانید چاپ کنید محدود است، اما کیفیت چاپ ثابت و دقیقی دریافت می‌کنید. تا زمانی که در معرض گرما و نور زیاد قرار نگیرند، چاپ‌ها در طول زمان بهتر ماندگار می‌شوند

دوام: قطعات متحرک کم = احتمال خرابی کمتر. هد چاپ حدود 10 سال دوام می آورد

قابلیت حمل: بسیاری از فاکتورهای شکل تلفن همراه برای انتخاب، مانند دستگاه های دستی یا پوشیدنی

برق: واحدهای AC و باتری

موارد استفاده: برای علائم، برچسب ها، بارکدها و چاپ رسید مناسب است.

آیا پرینترهای حرارتی ارزش آن را دارند؟

اگر به دنبال یک راه حل خوب و پایدار برای چاپ علائم، برچسب های حمل و نقل، بارکد یا رسید هستید، چاپگرهای حرارتی انتخابی عالی هستند. جوهر افشان ها، در حالی که قادر به تولید چاپ های واقعی هستند، محدودیت های زیادی از نظر حمل و نقل و هزینه های مصرفی دارند که آنها را به گزینه ای کمتر از ایده آل برای این کاربردها تبدیل می کند. در حالی که ممکن است از قبل هزینه بیشتری بپردازید، در نهایت در هزینه مواد مصرفی و دوام کلی چاپگرهای حرارتی صرفه جویی خواهید کرد.

راهنما خرید چاپگرهای حرارتی

امیدواریم این راهنما در مورد نحوه عملکرد پرینترهای حرارتی بتواند به شما در انتخاب مدلی که برای نیازهای تجاری شما مناسب است کمک کند. وقتی چاپگری را انتخاب می کنید که نتایج راحتی، سرعت و کیفیت را ارائه می دهد، برای بررسی ویژگی ها و مرور برخی از بررسی های چاپگر حرارتی وقت بگذارید. در ادامه موارد مهم که در خرید میتوانید به ان توجه کنید آمده است. دقت کنید در همه موارد برا درک بهتر با جوهر افشان مقایسه کردیم.

هزینه چاپگر حرارتی

هزینه خرید پرینتر حرارتی بیشتر از چاپگر جوهر افشان است.دلیل اصلی این امر این است که یک چاپگر حرارتی از نوارهای مخصوص استفاده می کند، در حالی که یک چاپگر جوهر افشان از کارتریج های جوهر استاندارد استفاده می کند. ریبون های چاپگرهای حرارتی گران تر هستند، اما تا ده سال عمر می کنند. پس اگر هزینه محدودی دارید شاید این پرینتر برای شما مناسب نیست.

کیفیت چاپ چاپگر حرارتی

برای کیفیت و دقت چاپ متن، چاپگرهای حرارتی بهترین انتخاب هستند. آنها نتایج واضحی را با کاراکترها و خطوط واضح ایجاد می کنند. این امر به ویژه هنگام چاپ متون یا اعداد کوچک صادق است.از سوی دیگر، چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس مناسب‌تر هستند، زیرا می‌توانند تصاویری با وضوح بالا با وضوح عالی و رنگ‌های زنده ایجاد کنند.

چاپگرهای حرارتی نیز از نظر بازتولید رنگ به خوبی چاپگرهای جوهر افشان نیستند، اما همچنان می‌توانند گرافیک مناسبی تولید کنند که برای اکثر برنامه‌های تجاری قابل قبول است. این چاپگر ها کیفیت مطلوبی دارند.

قابلیت اطمینان و طول عمر

پرینترهای حرارتی نسبت به جوهر افشان ها قابل اعتمادتر هستند و طول عمر بیشتری دارند. نگهداری پرینترهای جوهرافشان ممکن است بسیار گران باشد و ممکن است در هد چاپ با مشکل مواجه شوند. از طرف دیگر پرینترهای حرارتی قابل اعتمادتر هستند و هزینه های نگهداری کمتری نیز دارند.

قابل حمل بودن

همانطور که قبلا ذکر شد، چاپگرهای حرارتی قابل حمل تر از چاپگرهای جوهرافشان هستند. این به این دلیل است که آنها به اندازه کافی حجیم نیستند و برای چاپ روی آنها به کاغذ سنگین نیاز ندارند. در مواقعی که باید با کار خود به جایی بروید، می توانید به راحتی آنها را در یک کوله پشتی حمل کنید. اگر می خواهید چیزی کوچک مانند رسید یا برچسب قیمت را در خانه چاپ کنید، مطمئناً چاپگر حرارتی برای این منظور مناسب تر است زیرا طبیعت سبک وزن آن حمل آن را آسان می کند.

موارد کاربری چاپگر حرارتی

نکته بعدی که باید در نظر بگیرید این است که آیا یکی از این چاپگرها را برای استفاده خانگی می خواهید یا برای یک تجارت کوچک. پرینترهای جوهرافشان رایج ترین نوع هستند و عموماً مقرون به صرفه تر از چاپگرهای حرارتی هستند.

با این حال، در حال حاضر چاپگرهای جوهرافشان از نظر سرعت و کیفیت چاپ به اندازه پرینترهای حرارتی سریع و قابل اعتماد در نظر گرفته نمی شوند. اگر برای کسب و کار خود به چاپ سریع نیاز دارید و از پرداخت هزینه بیشتر برای آن مهم نیست، ممکن است یک چاپگر حرارتی برای برچسب های حمل و نقل برای چیزی که به دنبال آن هستید عالی باشد!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up