برنامه نویسی کارت کنترل دسترسی چگونه انجام می‌شود

برنامه نویسی کارت دسترسی جزو مشکلات رایج سازمان های دارای این کارت ها است. کارت های کنترل دسترسی جزو متداول ترین کارت های مورد اسفاده در سازمان ها می‌باشد. این کارت ها با قابلیت برنامه ریزی امکان دسترسی افراد به مناطق مختلف سازمان شما را محدود می‌کند و همچنین می‌تواند برای کارایی های دیگر همچون استفاده از خدمات رفاهی، باز کردن قفل قفسه‌ی شخصی شما در شرکت و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

کارت های کنترل دسترسی دارای کدهای انحصاری و شخصی سازی شده می‌باشند که فقط در سازمان شما و متناسب با دسترسی هایی که در نرم افزار به کارت شما داده شده است، کار می کنند. این کارت ها در مکان های دیگر و مصارف دیگر قابلیت استفاده ندارند. همچنین امنیت این کارت ها بسیار می‌باشد. در ادامه بیشتر به انواع کارت های کنترل دسترسی و برنامه ریزی آن ها توضیح داده شده است.

برنامه نویسی کارت دسترسی

برنامه نویسی کارت کنترل دسترسی به چه معناست؟

به زبان ساده، برنامه نویسی یک کارت کنترل دسترسی به معنای افزودن اطلاعات به تراشه داخل کارت است. این اطلاعات, اطلاعات اعتباری است که برای برقراری ارتباط با کارتخوان های کنترل دسترسی، برای دسترسی کاربران به ساختمان استفاده می‎‌‌‌شود.

آیا برنامه نویسی یک کارت کنترل دسترسی مانند رمزگذاری کارت است؟ بله. برنامه نویسی و رمزگذاری هر دو به معنای افزودن اطلاعات به کارت است، بنابراین بله، در این مثال، این دو یکسان هستند. تفاوت بین کارت های کنترل دسترسی برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده چیست؟ تفاوت اصلی بین کارت های کنترل دسترسی برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده این است که کارت های برنامه ریزی شده دارای داده هایی هستند که در تراشه داخل کارت ذخیره می‌شوند، در حالی که کارت های برنامه ریزی نشده اینگونه نیستند.

چرا کارت های کنترل دسترسی نیاز به برنامه ریزی دارند؟

ممکن است فکر کنید که کارت‌های کنترل دسترسی نیاز به برنامه‌نویسی دارند زیرا اگر اینطور نباشند نمی‌توانند دسترسی به ساختمان را فراهم کنند, اما در واقع اینطور نیست. تمام کارت‌های کنترل دسترسی دارای یک شماره سریال کارت (CSN) هستند که گاهی اوقات به عنوان شماره UID یا CUID شناخته می‌شود.

کارت‌های کنترل دسترسی نیاز به برنامه‌نویسی دارند زیرا اگر اینطور نباشند، نمی‌توانند دسترسی به ساختمان را فراهم کنند. بنابراین، یک کارت کنترل دسترسی برنامه ریزی نشده دارای CSN است، اما هیچ شماره کارت یا اطلاعات اعتبار فردی به کارت اضافه نشده است. این شماره کارت شامل اطلاعات اعتبارنامه ایمن است که بین کارت و خواننده برای اعطای دسترسی به ساختمان منتقل می‌شود. دلیل دیگری که چرا کارت ها باید برنامه ریزی شوند این است که با خواننده هایی کار می‌کنند که فقط خواننده های قدیمی CSN نیستند. برای تکرار حقایقی که در بالا گفتیم، اگر از یک کارت برنامه ریزی نشده یا کارتی با فقط یک CSN و بدون شماره کارت استفاده کنید، در برابر دسترسی به شبیه سازی کارت آسیب پذیر می‌شوید. کارت های کنترل دسترسی باید برنامه ریزی شوند تا ورود ایمن به ساختمان شما را فراهم کنند.

حتما بخوانید: چاپ کارت های هوشمند

چگونه باید کارت‌های هوشمند را برنامه‌ریزی کرد؟

کارت‌های هوشمند یک نوع از کارت‌های کنترل دسترسی هستند که دارای یک چیپ داخلی و آنتن هستند که امکان ذخیره اطلاعات رمزی را فراهم می‌کند. آنها قادر به ذخیره داده‌های بسیار بیشتری از کارت‌های نوار مغناطیسی هستند و محبوب‌ترین نوع کارت در مورد گزینه‌های کنترل دسترسی هستند. به دلیل آنتن و میکروپردازنده که داخلی است، کارت ها بسیار پایدارتر هستند.

برنامه‌ریزی کارت‌های هوشمند یک کار تخصصی است. سازمان‌های بزرگ جهت رمزگذاری و برنامه‌ریزی کارت‌ها از سیستم داخلی خود استفاده می‌کنند. این امر نیازمند یک دستگاه چاپ کارت شناسایی با ماژول‌های رمزگذاری خاص یا یک رمزگذار کارت هوشمند است. در صورت داشتن یک دستگاه چاپ کارت شناسایی معمولا اغلب آنها دارای ماژول های کدگذاری جداگانه می باشند که قابل تهیه هستند. ماژول‌های رمزگذاری کارت هوشمند اغلب به صورت یک افزونه در دسترس هستند. این افزونه ها را می‌توانید به دستگاه چاپ کارت شناسایی خود اضافه کنید.

درگذشته از کارت های تماسی با نوار مگنت و یا کارت های چیپ دار که تراشه مانند کارت تلفن روی کارت قرار می‌گرفت استفاده می‌شد. اما امروزه به دلیل بالا بردن امنیت کارت ها و جلوگیری از آسیب های فیزیکی کارت ها از کارت های بدون تماس اسفاده می‌شود. ایراد کارت های تماسی از بین رفتن نوار مغناطیسی پشت کارت به مرور زمان بدلیل استفاده زیاد و یا خط و خش افتادن تراشه ی روی کارت و درنهایت با خطا مواجه شدن هنگام خواندن اطلاعات کارت ها بود. در این کارت ها، یک آنتن و یک یک تراشه کنترل دسترسی داخل مغزی کارت تعبیه شده است مانند کارت های RFID. ما در مانی کارت انواع کارت های rfid تماسی و غیر تماسی مانند کارت R/W 125K و کارت 125K RO را موجود داریم.

کدنویسی کارت هوشمند چگونه کار می کند؟

کارت‌های هوشمند RFID را می‌توانید برای کارت های کنترل دسترسی در نظر بگیرید. این کارت‌های جدید مانند  iCLASS از HID با فرکانس 13.56 مگاهرتز عمل می‌کنند، در حالی که کارت‌های قدیمی تکنولوژی RFID با فرکانس 125 کیلوهرتز عمل می‌کنند. کارت‌های 13.56 مگاهرتزی بسیار امن‌تر هستند و فناوری بی‌تماس آن‌ها در فاصله بیشتری قابل استفاده است. در بیشتر موارد، کارت‌های هوشمند باید پیش از تولید به سیستم کنترل دسترسی کاربر کدگذاری شوند. این کارت ها بدلیل کدگذاری اختصاصی به سادگی قابل دستکاری و جعل نمی‌باشند. این کارت ها با حافظه های مختلف در دسترس می‌باشند که با توجه به حجم اطلاعاتی که می خواهید در کارت ذخیره کنید، قابل انتخاب می‌باشند.

کارت های کنترل دسترسی HID

اجازه یا اعطای این نوع دسترسی به طور اصلی با استفاده از نرم افزار کارت شناسایی برای اختصاص اعتبار های لازم برای ورود به درب یا مجموعه ای از درها امکان پذیر است. در واقع، نرم افزار کارت شناسایی مغز سیستم امنیتی است چون نرم افزار باید بفهمد که چه اطلاعاتی در “برنامه ریزی” کارت ها وجود دارد و اطلاعات داخل کارت را بخواند و به دارنده کارت مربوطه اجازه دهد تا بتواند به درب دسترسی پیدا کند. کد کارت ها در نرم افزار شما تعریف می‌شوند و هنگام نزدیک کردن کارت به کارتخوان، کد کارت توسط نرم افزار شناسایی می‌شود و اجازه دسترسی به ان را می‌دهند.

فرآیند کد نویسی چگونه است؟

 اولین چیزی که باید بدانید برند کارت است. با این حال، فرمت روی کارت چاپ نمی‌شود. برای پیدا کردن فرمت کارت می توانید نرم افزار خود را بررسی کنید. بسیاری اوقات، نرم افزار شما مجموعه ای از فرمت های مختلف را برای برنامه نویسی ارائه می‌دهد. شما فقط باید یک فرمت متفاوت را به سیستم دسترسی درب خود اضافه کنید. فرمت های رایج شامل HID H10301 و H10302 است.

زمانی که نوع کارت پی وی سی و تراشه ی آن را متوجه شدید، تنها چیزی که نیاز دارید دامنه شماره بعدی برای استفاده است. اگر گزارش فعالیتی را در نرم افزار کارت دسترسی خود اجرا کنید، لیستی از شماره‌هایی که در حال حاضر اختصاص یافته‌اند را دریافت خواهید کرد. شما باید شماره کارت های اختصاص یافته قبل را در نظر بگیرید و برای کارت های جدید از شماره های جدید استفاده کنید تا کد های تکراری به کارت‌ها ندهید.

برنامه نویسی کارت های hid

نوع سیستم کارت کنترل دسترسی چگونه تعیین می‌شود؟

تولید کنندگان دستگاه های کنترل دسترسی چندین فرمت اعتبار سنجی ارائه می‌دهند که نوع سیستم کنترل دسترسی را تعیین می‌کنند. به عنوان مثال شرکت HID یک کد فرمت را به هر کارت اختصاص می‌دهد که نحوه برنامه‌نویسی داخلی کارت‌های شما را نشان می‌دهد. نرم‌افزار کارت HID شما می‌تواند انواع فرمت‌هایی را ارائه دهد که برای برنامه‌ریزی استفاده می‌شوند و ممکن است نیاز به افزودن یک فرمت متفاوت به سیستم دسترسی درب شما باشد. هر کارت HID شامل شماره قطعه پایه و یک سری حروف است. هر کارت ممکن است گزینه‌های کدگذاری کمی متفاوت داشته باشد، اما عموماً تمامی آن‌ها معمولاً با “HI” آغاز می‌شوند.

شماره داخلی کارت که به طور منحصر به فرد در هر کارت HID برنامه ریزی می شود، بعد از مشخص کردن چند رقم اول، کارت ها با شماره گذاری متوالی برنامه ریزی می‌شوند. یکی از مراحل حیاتی در این فرآیند اجتناب از تداخل در دامنه کارت است، زیرا سیستم شما ممکن است نتواند بین آنها تفکیک کند.

تخصیص کارت به کارمندان

وقتی که برنامه‌ریزی و شخصی سازی کارت های کنترل دسترسی به پایان رسید می‌توانید شروع به تخصیص کارت‌های به کارمندان خود کنید. تخصیص کارت‌های نزدیکی به کارمندان یک روش عالی است برای حفظ امنیت محیط کار شما با محدود کردن دسترسی به نقاط حساس و دور نگه داشتن افراد متفرقه است.

برنامه نویسی کارت کنترل دسترسی غیر تماسی

کارت‌های غیرتماسی، همچنین به نام‌های کارت‌های پروکس یا کارت‌های کنترل دسترسی معروف هستند. کارت‌های بدون تماس، کارت هایی هستند که با استفاده از یک فناوری که توسط یک خواننده کارت بررسی می‌شود و برای کنترل دسترسی به یک ساختمان ساخته می‌شوند. آنها یک گزینه عالی برای دفاتری هستند که بهبود امنیت محیط کار خود را می‌خواهند و تعداد ورود‌های غیرمجاز را محدود می‌کنند. به دلیل دوام این کارت ها و قرار گیری تراشه در داخل کارت، کارت های تماسی گزینه‌ای مناسب برای دفاتری است که نیاز به کنترل دسترسی به یک ساختمان یا اتاق در طول روز بیش از یک بار دارند.

مقایسه کارت های تماسی با کارت های غیر تماسی

برنامه نویسی کارت کنترل دسترسی تماسی

از آنجایی که کارت‌های کنترل دسترسی تماسی مانند کارت‌های مغناطیسی با خواننده کارت تماس مستقیم ندارند، خطر آسیب دیدگی کارت به حداقل می‌رسد. با نزدیک نگه داشتن کارت به کارتخوان، خواننده کارت قادر است اطلاعات ذخیره شده در کارت را تشخیص دهد و تعیین کند که آیا صاحب کارت باید به فضا ورود داشته باشد یا نه. اگر قصد بالابردن امنیت دفتر خود را دارید، گام اول خرید محصولات امنیتی مانند کارت‌های کنترل دسترسی و راه‌اندازی آن‌ها است.

برنامه نویسی کارت کنترل دسترسی نیاز به افراد متخصص دارد. با این حال شما با مطالعه موارد بالا راحت تر می‌توانید برنامه نویسی کارت های کنترل تماسی و غیر تماسی خود را انجام بدهید. با برنامه نویسی کارت ها شما میتوانید اطلاعاتی را در کارت ذخیره کنید و محاسباتی را انجام بدهید. مثلا ساعت ورود و خروج کارمندان را ذخیره کنید و تعداد ساعات کارکرد ماهانه ان ها را به صورت خودکار محاسبه کنید.

سوالات متداول

برنامه نویسی یک کارت کنترل دسترسی چقدر زمان می‌برد؟

زمان مشخصی ندارد. این زمان به نوع درخواست شما و مهارت کد نویس شما بستگی دارد. زمان حدودی برنامه نویسی از یک روز تا یک هفته است.

برنامه نویسی یک کارت کنترل دسترسی توسط چه نرم افزاری انجام می‌شود؟

از طریق SDK های کارتخوان کارت کنترل دسترسی شما برنامه نویسی می‌شود. زبان برنامه نویسی این SDK ها C#, DELPHI است.

قیمت کارت خام کنترل دسترسی چقدر است؟

بسته به حافظه مورد نیاز شما قیمت این کارت ها از 8 هزار تومان شروع می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up