هولوگرام چیست ؟

هولوگرام همان برچسب های امنیتی و فوق امنیتی، یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌های مختلف است. امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت ، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند که همین امر کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از آن را در هر کجا غیرممکن ساخته است لذا وجود این برچسب بر روی کالا بهترین ضامن برای اصالت محصول بوده و مصرف کننده است. با دیدن هولوگرام شرکت تولید کننده بر روی کالا، با خیال آسوده میتوان اقدام به خرید کرد. گذشته بر ایجاد امنیت، استفاده از هولوگرام جلوه ی زیبایی به محصول می بخشد.

هولوگرام یک تصویر سه بعدی است که حاصل پدیده تداخل امواج تکفام لیزر است.نور دستگاه لیزر  به دو پرتوتکفام تجزیه میشود.یکی از پرتوها باانعکاس از روی یک آینه از روی جسم به صفحه عکاسی میتابد.

پرتو دیگربه وسیله آینه دیگری بدون برخورد به جسم به صفحه عکاسی فرستاده میشود.صفحه عکاسی درست درجایی قرار داده میشود که دو پرتو تلاقی می کنند تا تصویر هولوگرام به وجود آید.

هولوگرام یک ساختار فیزیکی است که اجزای نور را به یک تصویر می پراکند.اصطلاح “هولوگرام” را می توان به هر دو مورد “ماده رمز گذاری شده ” و “تصویر نهایی” اطلاق نمود.

یک تصویر هولوگرافیک را می توان از طریق پرینت هولوگرافیک روشن یا از طریق تاباندن لیزر از میان هولوگرام نمایان ساخت و تصویر را بر روی یک صفحه اجرا نمود.

مهم ترین ویژگی هولوگرام

مهمترین ویژگی هولوگرام که باعث شده است به مطمئن ترین برچسب روی کالاها تبدیل شود آن است که، این برچسب بعد از تولید به هیچ وجه در هیچ جای دنیا قابل کپی برداری و تکثیر مجدد نمیباشد.

به طور کلی هولوگرام را می‌ توان بر روی کلیه کالا های مصرفی، قطعات و لوازم یدکی، چک ها و اوراق بهادار، بلیط های همایش و کنسرت ها، کارت بیمه، کارت ضمانت، اظهارنامه گمرکی، پاسپورت، معاینه فنی برچسب یا اوراق گارانتی، کارت شناسایی، کارت های اعتباری و اینترنت، انواع گواهینامه‌ ها و مدارک پایان دوره، ضمانت نامه‌ های بانکی، بر روی بسته‌ بندی و همچنین استفاده از هولوگرام‌ بجای مهر بر روی کاغذ برای جلوگیری از کپی‌ سازی از مهر آن سازمان یا نهاد و … به کار برد.

کاربرد هلوگرام ها بر روی محصولات:

  •   ایجاد اطمینان خاطر در مشتریان به سبب اصل بودن محصول
  •  افزایش و یا حفظ میزان فروش محصولات با کاهش میزان جعل و کلاهبرداری
  •  افزایش جلوه های زیباشناختی در محصولات و بسته بندی آن
  •  جلوگیری از جعل و کلاهبرداری محصول
  •  فراهم سازی اطلاعاتی بر روی هولوگرام برای هر گونه پیگیری از اصل بودن محصول
  •  ایجاد شواهد و مدارکی مستند برای جلوگیری از هر گونه ادعاهای بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست