فیلم پرینتر کارت چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلم پرینتر کارت یک مواد مصرفی لازم در چاپ کارت برای پرینتر کارت ریترنسفر یا غیر مستقیم است. فیلم در واقع یک پوشش است که ابتدا طرح روی ان چاپ می‌شود و سپس به کارت انتقال می‌یابد. بنابراین فیلم از تماس مستقیم کارت با پرینتر جلوگیری می‌کند و طول عمر پرینتر را بیشتر خواهد کرد. همه ما روزانه با انواع کارت‌ها سرو کار داریم و از آن‌ها استفاده کرده ایم. کارت‌هایی همچون: کارت ملی، کارت گواهینامه و کارت سوخت همگی از دسته کارت‌هایی هستند که ما روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. اما تا به حال به این فکر کردید که این کارت‌ها چگونه تولید و چاپ می‌شوند؟

دستگاه‌های چاپ کارت و یا به اصطلاح پرینتر کارت‌ها وظیفه چاپ انواع کارت‌های شناسایی و یا کارت ویزیت را برعهده داشته و می‌توانند کارت‌های شما را در تعداد بالا چاپ نمایند. این کارت ها به دلیل اهمیت کیفیت کارت ها با پرینتر کارت غیر مستقیم چاپ می‌شود. پرینتر کارت‌ها غیر مستقیم برای چاپ کارت مانند پرینتر‌های لیزری که به کارتریج نیاز دارند، به فیلم نیاز دارد. در ادامه همه چیز در مورد فیلم پرینتر کارت را با هم بررسی می‌کنیم.

خرید فیلم دستگاه چاپ کارت pvc از مانی کارت

فیلم پرینتر کارت چیست؟

به یکی از مواد مصرفی اصلی مورد نیاز پرینترکارت‌ها، فیلم پرینتر کارت گویند. فیلم پرینترها مانند کارتریج‌ها و ریبون‌ها که برای چاپ لیزری و حرارتی در پرینترهای معمولی استفاده می‌شوند، برای پرینترکارت‌ها قابل استفاده بوده و یک عنصر حیاتی برای چاپ کارت‌های پی وی سی به شمار می‌رود. فیلم پرینترکارت مانند یک پوشش برای کارت‌های پی وی سی عمل می‌کند و عملیات چاپ با ریبون پرینتر کارت بر روی این فیلم‌ها صورت می‌گیرد. استفاده از فیلم پرینترها در عملیات چاپ کارت‌ خام pvc باعث می‌شود تا کارت‌های چاپی با دوام تر و مستحکم تر شوند. همچنین منجر به مقاومت در برابر عواملی همچون خراشیدگی، کثیفی، ذرات آب و فشار می‌شود.

در واقع تصویر و اطلاعات ابتدا بر روی فیلم قرار می‌گیرد و سپس به کارت انتقال می‌یابد. این ویژگی سبب شده تا از فیلم و ریبون در پرینترکارت‌ها به صورت همزمان استفاده شود و در نهایت کارت از کیفیت بالاتری برخوردار باشد. پرینتر های کارت غیر مستقیم برای چاپ کارت با کیفیت بالاتر بسیار مناسب است.

نحوه کارکرد فیلم در پرینتر کارت pvc غیر مستقیم

چگونه از فیلم پرینتر استفاده کنیم؟ 

چگونه از فیلم پرینتر کارت استفاده کنیم و یا فیلم پرینتر مناسب ما چه نوع فیلم پرینتری خواهد بود، کاملا بستگی به سبک کاری که ما انجام می‌دهیم، خواهد داشت. ما برای اینکه بتوانیم فیلم پرینتر مناسب خودمان را انتخاب کنیم ابتدا باید نیازمان را مشخص کنیم. استفاده از فیلم پرینترها در چاپ کارت pvc مانند استفاده از پرینتر معمولی و چاپ بر روی یک کاغذ بوده و شما می‌توانید به راحتی و در اتاق کارتان از امکانات آن بهره مند شوید. شما باید فیلم را در قسمتی از پرینتر کارت که برای فیلم است, به سادگی جا بزنید.

دقت داشته باشید که بهتر است با توجه به نوع کسب و کارتان پرینتر مورد نیاز خود را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید. به طور مثال اگر کسب و کار کوچک دارید، پرینترهایی هستند که مناسب با کسب و کار کوچک بوده و دارای کیفیت مناسب و قابلیت چاپ کارت‌های پی وی سی به تعداد مورد نیاز می‌باشند. این نوع پرینتر معمولا برای ادارات و شرکت‌ها با تعداد کارمندان محدود و مشخص استفاده شده و برای مجموعه‌های بزرگ گزینه مناسبی نیستند.

اگر دارای یک کسب و کار متوسط و رو به گسترش هستید و به چاپ بیش از چند هزار کارت در سال نیاز دارید، از پرینترهای قوی تر و بزرگ تر باید استفاده کنید. این دستگاه‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید به راحتی کارت‌های مورد نیاز خود را در تعداد بالا چاپ نمایید. اما اگر کسب و کار شما جز سازمان‌های بزرگ و صنعتی به شمار می‌روند، لازم است که از فیلم پرینترهای بزرگ و صنعتی استفاده کنید که سرعت بسیار بالایی داشته و قادر به چاپ تعداد خیلی بالا کارت‌های پی وی سی هستند.این نوع چاپگرها از کیفیت و وضوح چاپ بسیار بالایی برخوردا بوده و کاملا مناسب محیط‌های صنعتی می‌باشند.

مراحل چاپ کارت pvc با استفاده از فیلم

استفاده از فیلم برای چاپ کارت شامل 3 مرحله است:

مراحل چاپ کارت با فیلم پرینتر غیر مستقیم
 • چاپ روی فیلم انتقال (Transfer Film)

در این مرحله، تصویر یا متن مورد نظر ابتدا بر روی یک فیلم شفاف به نام فیلم انتقال چاپ می‌شود. این فیلم می‌تواند حاوی چندین لایه مختلف باشد که هر کدام برای رنگ‌های مختلف (مانند CMYK) استفاده می‌شوند.

 • انتقال تصویر به کارت

بعد از اینکه تصویر روی فیلم انتقال چاپ شد، فیلم و کارت پلاستیکی با هم در تماس قرار می‌گیرند و از طریق حرارت و فشار، تصویر از فیلم به کارت منتقل می‌شود. این فرآیند به عنوان انتقال حرارتی (Thermal Transfer) یا انتقال حرارتی معکوس (Re-transfer) شناخته می‌شود.

 • فیکس کردن تصویر روی کارت

در مرحله نهایی، تصویر به طور دائم روی سطح کارت فیکس می‌شود. این کار با استفاده از حرارت انجام می‌شود که باعث می‌شود رنگ‌ها به طور دقیق و دائمی به کارت بچسبند.

چه پرینترهای کارتی به فیلم نیاز دارند؟

فیلم پرینتر کارت‌ها برای هر پرینتری قابل استفاده نبوده و فقط می‌توان از این محصول برای پرینترهایی که دارای تکنولوژی چاپ غیر مستقیم هستند، مانند پرینترهای برند فارگو، ایکس آیدی و داسکام استفاده نمود. در این نوع پرینترها فرآیند چاپ به صورت مستقیم انجام نمی‌شود. در واقع در این پرینتر ها هد دستگاه با کارت تماس مستقیم نخواهد داشت. برای چاپ بر روی کارت‌های پی وی سی در چنین دستگاه‌هایی نیاز به واسط بین ریبون و کارت بوده تا بتوان فرآیند چاپ را انجام داد. واسطی که بین ریبون و کارت قرار می‌گیرد، فیلم پرینتر نام دارد.

نحوه انتخاب فیلم مناسب با پرینتر کارت

اگر انتخاب شما پرینتر های کارت مستقیم باشد شما نیازه به خرید فیلم پرینتر کارت ندارید. اما اگر پرینتر کارت شما غیر مستقیم است باید فیلم سازگار با پرینتر کارت خود را تهیه کنید. هر فیلم چاپگر کارت با یک چاپگر خاص سازگار است. مثلا اگر شما فیلم دستگاه چاپ کارت pvc فارگو 5000 را بخرید, نمیتوانید از این فیلم بر روی پرینتر داسکام استفاده کنید. پس هنگام خرید فیلم پرینتر خود به سه مورد زیر توجه کنید:

 • برند فیلم: برند فیلم چاپگر کارت با برند چاپگر شما باید یکی باشد.
 • مدل فیلم: مدل فیلم چاپگر کارت یا مدل پرینتر کارت شما باشد سازگار باشد. مثلا فیلم پرینتر فارگو 5000 با فیلم پرینتر فارگو 6600 متفاوت است.
 • تعداد پرینت: هر فیلم می‌تواند تعداد مشخصی کارت چاپ کند. شما باید بعد از چاپ آن تعداد فیلم جدید را جایگزین فیلم فعلی کنید. معمولا فیلم ها از 500 پرینت آغاز می‌شوند. شما می‌توانید اگر حجم چاپ کارت بالایی دارید از فیلم با تعداد پرینت بالا استفاده کنید. در صورتی که حجم چاپ کارت شما کم است از تعداد پرینت کم تری استفاده کنید. معمولا تعداد پرینت فیلم را با تعداد پرینتر ریبون هماهنگ انتخاب می‌کنند که یکی باشند.
تفاوت ریبون با فیلم

حتما بخوانید: پرینتر های کارت انتقال مجدد چیست؟

فیلم اصل چه تفاوتی با فیلم فیک دارد؟

اگر قصد خرید فیلم پرینتر را دارید و به دنبال یک فیلم پرینتر خوب می‌گردید، باید به این نکته توجه کنید که ممکن است فیلم پرینترهای اصل و فیک در بازار وجود داشته باشند که در هنگام خرید شما را دچار تردید نماید. به همین دلیل دانستن خصوصیات فیلم پرینتر خوب و تفاوت بین فیلم اصل و فیلم فیک در هنگام خرید فیلم پرینتر، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است که در هنگام خرید از یک متخصص و یا کسی که به بازار فیلم پرینتر آشنایی داشته کمک گرفته و با او مشورت کنید. و یا اگر خودتان قصد خرید دارید، حتما در مورد تفاوت‌های فیلم اصل با فیلم فیک تحقیق نمایید. 

نحوه تشخیص فیلم اصل از فیلم فیک پرینتر کارت

فیلم پرینترهای فیک عموما از کیفیت پایینی برخوردار بوده و قیمت آن‌ها با فیلم پرینتر اصل تفاوت زیادی دارد. پس در اولین قدم از روی قیمت و کیفیت و بسته بندی کار می‌توانید متوجه فیک و اصل بودن کالا شوید. دیگر تفاوت فیلم پرینتر اصل با فیک آن، اصالت کالا است. در کالاهای اصل معمولا دفترچه راهنما و کد رهگیری و کارت شناسایی کالا وجود داشته که خبر از اصالت کالا می‌دهند. در صورتی که در کالاهای فیک چنین فاکتورهایی وجود ندارد. 

برای تشخیص فیلم پرینتر اصل از فیک آن می‌توانید آن را تست نموده و اگر متوجه شدید که درهنگام فرآیند چاپ کارت، به مشکل بر می‌خورید و کارت‌ها بی‌کیفیت چاپ می‌شوند، مطمئن باشید که فیلم شما فیک بوده و فیلم‌های اصل از کیفیت چاپ بالایی برخوردار هستند. شما خریداران همچنین قادر خواهید بود تا از طریق ضمانت کالا به اصل بودن آن پی ببرید. این ویژگی همچنین به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به راحتی و بدون مشکل خدمات پس از فروش دریافت کنید در صورتی که کالای فیک همچین خدمتی را به شما ارائه نخواهد داد.

مزایا استفاده از فیلم برای چاپ چیست؟

استفاده از فیلم پرینتر کارت و تکنولوژی چاپ غیر مستقیم در چاپگرهای کارت PVC دارای ویژگی و مزایایی است که قصد داریم در ادامه به آن‌ها بپردازیم:

مزایای استفاده از فیلم برای چاپ کارت
 • بهره گیری از فیلم پرینتر‌ها در دستگاه‌های چاپ کارت کمک می‌کند تا در صورت کثیف بودن کارت و غیرهموار بودن آن هد دستگاه آسیب نبیند.
 • استفاده از فیلم پرینتر سبب می‌شود تا کیفیت چاپ بر روی کارت‌های PVC بالاتر برود. همچنین امکان چاپ به صورت لبه لبه و بدون ایجاد حاشیه در کناره‌های کارت فراهم شود.
 • تکنولوژی چاپ غیر مستقیم و بهره گیری از فیلم پرینترها این امکان را بوجود آورده تا چاپ کارت‌ها بدون ایجاد هیچ گونه لک انجام شود و کثیفی و آلودگی جذب کارت‌های چاپی نشود.
 • استفاده از پرینتر کارت‌های غیر مستقیم به کاربر این امکان را داده تا بتواند کارت‌های مورد نیاز خود را در تعداد بالا چاپ نمایبد.

معایب استفاده از فیلم برای چاپ چیست؟

اگر چه استفاده از پرینترهای چاپ غیر مستقیم می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد، اما معایب و مشکلاتی در استفاده از آن‌ها وجود دارد که قصد بررسی آن‌ها را داریم.

 • هزینه: یکی از معایب استفاده از پرینترکارت‌هایی که از تکنولوژی چاپ غیر مستقیم بهره برده و برای فرآیند چاپ از فیلم استفاده می‌کنند، قیمت بالای دستگاه و مواد مصرفی آن است. به دلیل آن که فیلم‌ها به سرعت مصرف شده و در کوتاه ترین زمان، به اتمام می‌رسند، شما بابت تعداد فیلم بالایی برای چاپ در تعداد بالا تهیه کنید، که در نتیجه هزینه نهایی شما را افزایش خواهد داد.
 • سرعت پایین: از دیگر معایب استفاده از فیلم برای چاپ کارت می‌توان به سرعت پایین روند طولانی فرآیند چاپ اشاره کرد. در روش چاپ غیر مستقیم و استفاده از فیلم برای چاپ کارت‌های شناسایی، به دلیل آن که اطلاعات مستقیم از ریبون بر روی کارت چاپ نمی‌شوند، و قبل از درج، باید بر روی فیلم قرار بگیرند و از فیلم به کارت منتقل شوند، روند چاپ کارت با سرعت کمتری انجام شده و به مدت زمان بیشتری نسبت به پرینتر کارت‌های چاپ مستقیم نیاز دارند.

حتما بخوانید: انواع مواد مصرفی پرینتر چاپ کارت pvc

قیمت فیلم پرینتر کارت چقدر است؟

پرینترکارت‌هایی مانند پرینتر کارت‌های فارگو و داسکام که از تکنولوژی چاپ غیر مستقیم استفاده می‌کنند؛ به خاطر استفاده از فیلم و تولید کارت‌های با کیفیت و با دوام بالا و عمر طولانی از قیمت بالاتری برخوردار بوده و در مقایسه با پرینترکارت‌های معمولی و چاپ مستقیم گران تر هستند. قیمت فیلم پرینتر کارت با توجه به اصل و یا فیک بودن آن متفاوت بوده و بدیهی است که کالای اورجینال و وارداتی با توجه به نوسان قیمت ارز گران بوده و از ارزش خرید بیشتری برخوردار است. قیمت فیلم به برند فیلم و تعداد پرینت ان بستگی دارد. معولا فیلم های پرینتر کارت از 4 میلیون به بالا هستند.

سخن آخر 

مانی کارت مرجع فروش فیلم پرینتر کارت به شماست. با توجه به وجود پرینتر کارت در دو دسته چاپ مستقیم و چاپ غیر مستقیم, مواد مصرفی ان ها متفاوت است. لازم به ذکر است که اگر سرعت در چاپ برای شما اهمیت بیتشری داشته و دوست دارید که کارت‌های پی وی سی شما در اسرع وقت و کوتاه ترین زمان ممکن چاپ شود از پرینترکارت‌های چاپ مستقیم استفاده کنید. اما اگر کیفیت نسبت به زمان برای شما از اولویت بالاتری برخوردار بوده به شما پیشنهاد می‌کنیم از پرینتر کارت‌های چاپ غیر مستقیم که از فیلم پرینتر‌ها بهره می‌برند، استفاده کنید.

این نوع پرینترها با این که سرعت پایین تری نسبت به پرینترکارت های چاپ مستقیم داشته اما به شما تضمین خواهند داد که در پایان فرآیند چاپ، کارت شما با کیفیت و زیبا و با عمر طولانی چاپ شده و در نهایت یک محکم و بادوام تحویل خواهید گرفت. فیلم یکی از مواد مصرفی اصلی در چاپ کارت به روش غیر مستقیم است. سعی کنید برای هزینه کمتر از کیفیت کار خود نزنید و فیلم اورجینال تهیه کنید. ما در مانی کارت بدون واسطه فیلم اورجینال را به ضمانت اصل بودن کالا در اختیار شما قرار می‌دهیم. برای استعلام موجودی فیلم و قیمت با ما به شماره 02188442854 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا با خرید پرینتر, فیلم پرینتر کارت به صورت رایگان دریافت می‌گردد؟

خیر شما با خرید پرینتر باید فیلم, ریبون, کارت pvc, کیت تمیز کننده و دیگر مواد مصرفی پرینتر را به صورت جداگانه تهیه کنید.

آیا قیمت فیلم از ریبون پرینتر کارت گران تر است؟

خیر بستگی به تعداد پرینت و برند پرینتر کارت شما دارد.

بهترین فیلم پرینتر کارت ساخت چه کشوری است؟

بهترین فیلم چاپگر کارت ساخت کشور ژاپن است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up