کارت تردد چیست و چگونه کار میکند؟

کارت تردد چیست؟

کارت تردد بخش مهم و حیاتی در کنترل امنیت ساختمان را برعهده دارد و امروزه انواع مختلفی ازکارت تردد وجود دارد که کارت تردد RFID نمونه بارز و معروف از این کارت هاست.

کارت تردد با عنوان های مختلفی شناخته می شود و از آنها به عنوان کارت های مجاورتی، کارت های کشیدنی، کارت های مغناطیسی، کارت های مغناطیسی و کارت های هوشمند یاد میشود.

انتخاب عنوان برای این کارت ها به کاربرد آنها بستگی دارد هرچه این کاربرد هوشمندتر باشد ،عنوانی که برای آن انتخاب می شود ممکن است پیچیده تر باشد. نسل اول کارتهای تردد به راحتی هک میشوند و حتی برخی دستگاه های ده دلاری نیز می توانستند براحتی به آنها صدمه بزنند.

کارت عبور ممکن است حتی با وجود به جنس آن نیز عناوین مختلفی داسته باشد. مثال : کارت های PVC نمونه هایی از این کارت ها هستند که تنها به خاطر جنس پلاستیکی آنها با این عنوان شناخته میشوند. فوب های دیجیتالی و مچ بندهای مغناطیسی دو نوع دیگراز این کارت ترددها هستند که امروزه از آن نسبت به کارت تردد آسان تر است درواقع حمل این دو نوع وسیله دیجیتالی ازکارت های هوشمند راحت تر بوده و استفاده از آن ها نیز زمان کمتری از کاربر تلف می کند.

کارت تردد یک قطعه امنیتی است که با استفاده از قفل های دیجیتال به تیم های حراستی و امنیتی یک شرکت کمک می کند که براحتی بتوانند تردد و کنترل دسترسی در بخش های مختلفی رادر اختیار بگیرند.

کارت تردد به یک دستگاه کارت خوان یا همان قفل دیجیتال نیاز دارد تا بتوانند علائم امنیتی را با آن به اشتراک بگذارند امروزه انواع مختلفی از این کارت خوان ها شناخته شده اند که به کارت های مختلفی عکس العمل نشان می دهند و همین موضوع باعث گستردگی استفاده از آنها شده است با استفاده از یک کارت تردد کاربران نیازی به حمل کلید های فلزی یا سنتی نخواهند داشت و تنها با اسکن کارت خود میتوانند در مورد نظر را باز کنند.

انواع کارت تردد :

مایفر کارت

کارت 125

کارت دسفایر

یک کارت تردد چگونه عمل می کند؟

کارت تردد از دو قسمت فیزیکی و هوشمند تشکیل شده است. بخش فیزیکی آن همان قسمت پلاستیکی است که وظیفه نگهداری از قسمت هوشمند را بر عهده داشته و در سایزهای مختلفی ساخته می شود.این بخش پلاستیکی می تواند اندازه های مختلف،رنگ های مختلف،حتی شکل های مختلف داشته باشد برای برخی از آنها استاندارد های وجود دارد که کارت تردد را نیز با توجه به همین استانداردها دسته بندی میکنند.مثال:اندازه CR80یک اندازه استاندارد درکارت های هوشمند و کارتهای بانکی است که درهمه خودپردازهای بانک ها کابرد دارد .البته این بخش فیزیکی از کارت تردد کاربرد چندانی ندارد و بیشتر به عنوان یک مشخصه برای دسته بندی آنها شناخته می شود. بخش هوشمند یا دیجیتالی اصلی ترین قسمت یک (کارت تردد) است که عملکرد کارت به نحوه عملکرد آن بستگی دارد این بخش هوشمند ممکن است یک تراشه،یک هولوگرام یا یک نوار مغناطیسی باشد که هرکدام ار آنها اطلاعات مختلفی را نگه دارد .باتوجه به تجهیزاتی که دراین کارتها استفاده شده است عملکرد کارت نیز متفاوت است.

برای مثال تراشه های دیجیتالی دارای حافظه بوده که هرکدام از آنها می توانند حجم مختلفی از اطلاعات را در خود جای دهند بنابراین کاربر با توجه به اطلاعاتی بروی کارت خود دارد به راحنی امکان تردد در قسمت های مختلف را خواهد داشت.

مزایای استفاده از کارت تردد :

  • سریع تر کردن رفت و آمد
  • بالا بردن امنیت شرکت
  • فعال شدن به آسانی و از فواصل متفاوت
  • کارتهای تردد حجم های متفاوتی از اطلاعات را نگه می د ارند.
  • بالا بودن امنیت اطلاعات در این کارت ها
  • پایین بودن امکان هک کردن این نوع کارتها

معایب استفاده ازکارت تردد :

  • امکان گم شدن کارت تردد
  • سوءاستفاده و تخلف از این کارتها درشرکت های بزرگ

با توجه به تلاش هایی که شرکت های معروف در زمینه تولید کارتهای هوشمند مانند شرکت مایفر انجام داده اند امروز سطح امنیتی کارتها بسیار بالا رفته و نمونه های مختلفی از آنها به بازار عرضه می شود یکی از این کارتها و معروفترین آنها کارت های تردد RFID هستند که دربخش های مختلف به صورت تماسی یا غیرتماسی به کار گرفته می شود.

کارت تردد RFID چیست؟

این نوع کارت ها از نوع کارتهای هوشمند هستند که ازطریق امواج رادیویی عمل کرده و ارتباط آن با دستگاه کارت خوان به کمک همین امواج رادیویی و مغناطیسی صورت میگیرد.

سابقه استفاده از این کارتها به سالیان خیلی دور برنمیگردد ودر چند سال اخیر کاربرد آنها روند روبه رشدی داشته در واقع عنوان این کارتها از ارتباط رادیو فرکانسی برگرفته شده که باتوجه به نوع قسمت الکترونیکی که در کارت استفاده شده ممکن است تماس یا غیر تماسی باشد در بیشتر موارد کارت تردد FRIDبه صورت تماسی هستند که فرد از فاصله نزدیک کارت خودرا به دستگاه چسبانده و اطلاعات خود را با دستگاه یه اشتراک می گذارد. نوعی دیگراز این کارت ها ،کارت های غیر تماسی هستند که تراشه الکترونیکی آنها از نوع UHF بوده و با امواج فرکانس بالا ارتباط خودرا با دستگاه برقرار می کند فرکانس بسیار بالا دراین کارت ها باعث می شود که ارتباط کارت و دستگاه کارت خوان با سرعت بسیار بیشتری نسبت به حالت معمول خود صورت گیرد و کاربر نیازی نیست که به دستگاه نزدیک شود این کارت ها نسبت به کارت های معمولی اندازه های بزرگ تری دارند و معمولا در آنها از باتری های پشتیبان استفاده می شود این باتری ها انرژی لازم برای برقراری ارتباط بین کارت و دستگاه کارت خوان فراهم می کند. البته این کارت ها نیز به دو نوع فعال و غیر فعال دسته بندی می شوند که نوع غیرفعال آن انرژی مورد نظر خودرا از دستگاه فرستنده دریافت می کنند و نیازی به استفاده از باتری را ندارند .

کارت های تردد RFID چگونه عمل می کند؟

کارتهای تردد RFID انواع مختلفی دارند و در هر کدام از آنها یک نوع آنتن خاص به کار رفته اند به طور مثال : درکارت های غیرفعال تنها سه قسمت دیده می شود : آنتن، حافظه و یک مدار یکپارچه ،حافظه کارت وظیفه نگهداری از اطلاعات و ذخیره کردن آنها رابر عهده دارد. درج اطلاعات برروی این کارتها با استفاده از دستگاه کارتخوان صورت می گیرد و قبل از استفاده کلیه اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص هویت فرد مانند شماره پرسنلی،شماره ملی،اطلاعاتی مانند شکل ظاهری فرد و سایر اطلاعات مورد نیازبروی کارت ذخیره می شود. کارت های غیر فعال نیازی به باتری ندارند و انرژی مورد نیاز خودراد از طریق امواج رادیو فرکانس از دستگاه فرستنده درزیافت می کند. این در حالی است که کارت تردد فعال ازامواج قوی تری برخوردار بوده و برای برقراری ارتباط نیاز به باتری دارد این باتری به آنها کمک می کند که از از فواصل دور امکان ارسال اطلاعات راداشته باشند و فرد بدون اینکه به دستگاه کارت خوان نزدیک شود عملیات تشخیص هویت خودرا انجام دهد.

استفاده از باتری دراین نوع کارتها باعث می شود که حجم آنها نسبت به کارتهای معمولی بزرگتر شده و فرد برای حمل آن به روش های مختلفی متوسل می شود.

منبع :http://webcache.googleusercontent.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up