کارت تردد چگونه کار می‌کند؟

کارت تردد بخش مهم و حیاتی در کنترل امنیت ساختمان را برعهده دارد و امروزه انواع مختلفی از کارت تردد وجود دارد که کارت تردد RFID نمونه بارز و معروف از این کارت ها است. کارت تردد با عنوان های مختلفی شناخته می‌شود و از آنها به عنوان کارت های مجاورتی، کارت های کشیدنی، کارت های مغناطیسی، کارت های مغناطیسی و کارت های هوشمند یاد می‌شود.

کارت تردد چیست؟

انتخاب عنوان برای این کارت ها به کاربرد آنها بستگی دارد. هرچه این کاربرد هوشمندتر باشد، عنوانی که برای آن انتخاب می شود ممکن است پیچیده تر باشد. نسل اول کارتهای تردد به راحتی هک می‌شدند و حتی برخی دستگاه های ده دلاری نیز می‌توانستند براحتی به آنها صدمه بزنند. اما کارت های جدید بسیار پیشرفته تر هستند و از امنیت بالایی برخوردارند. به همین دلیل چاپ کارت های تردد امروزه گسترده تر است.

کارت تردد چیست؟

کارت تردد یک قطعه امنیتی است که با استفاده از قفل های دیجیتال به تیم های حراستی و امنیتی یک شرکت کمک می‌کند که به‌راحتی بتوانند تردد و کنترل دسترسی در بخش های مختلفی رادر اختیار بگیرند.

یک کارت عبور ممکن است حتی با وجود به جنس آن نیز عناوین مختلفی داسته باشد. مثال : کارت های PVC نمونه هایی از این کارت ها هستند که تنها به خاطر جنس پلاستیکی آن‌ها با این عنوان شناخته می‌شوند. فوب های دیجیتالی و مچ بندهای مغناطیسی دو نوع دیگراز این کارت ترددها هستند. امروزه استفاده از این وسایل دیجیتال نسبت به کارت تردد آسان تر است. درواقع حمل این دو نوع وسیله دیجیتالی از کارت های هوشمند راحت تر بوده و زمان کمتری از کاربر تلف می‌کند.

کارت تردد به یک دستگاه کارت خوان یا همان قفل دیجیتال نیاز دارد تا بتوانند علائم امنیتی را با آن به اشتراک بگذارند. امروزه انواع مختلفی از این کارت خوان ها شناخته شده اند که به کارت‌های مختلفی عکس العمل نشان می‌دهند و همین موضوع باعث گستردگی استفاده از آنها شده است. با استفاده از یک کارت تردد کاربران نیازی به حمل کلید های فلزی یا سنتی نخواهند داشت و تنها با اسکن کارت خود می‌توانند در مورد نظر را باز کنند.

انواع کارت عبور

کارت های تردد معمولا از جنس کارت های پی وی سی هستند. کارت های پی وی سی نیز انواع مختلفی دارند مثلا: ساده, مایفر, rfid, دسفایر, هوشمند و …. انواع کارت های پی وی سی مناسب برای چاپ کارت تردد عبارت‌اند از:

یک کارت تردد چگونه عمل می کند؟

کارت تردد از دو قسمت فیزیکی و هوشمند تشکیل می‌شود. بخش فیزیکی آن همان قسمت پلاستیکی است که وظیفه نگهداری از قسمت هوشمند را بر عهده دارد و در سایزهای مختلفی وجود دارد. این بخش پلاستیکی می تواند اندازه های مختلف، رنگ های مختلف و حتی شکل های مختلف داشته باشد. برای برخی از آن‌ها استاندارد هایی وجود دارد که کارت تردد را نیز با توجه به همین استانداردها دسته بندی می‌کنند. مثال:اندازه CR80 یک اندازه استاندارد درکارت های هوشمند و کارت‌های بانکی است که درهمه خودپردازهای بانک ها کابرد دارد.

کارت تردد چگونه کار می‌کند؟

البته این بخش فیزیکی از کارت تردد کاربرد چندانی ندارد و بیشتر به عنوان یک مشخصه برای دسته بندی آنها شناخته می‌شود. بخش هوشمند یا دیجیتالی اصلی ترین قسمت یک (کارت تردد) است که عملکرد کارت به نحوه عملکرد آن بستگی دارد. این بخش هوشمند ممکن است یک تراشه، یک هولوگرام یا یک نوار مغناطیسی باشد که هرکدام از آنها اطلاعات مختلفی را نگه دارد. باتوجه به تجهیزاتی که دراین کارتها استفاده می‌شود عملکرد کارت نیز متفاوت است.

برای مثال تراشه های دیجیتالی دارای حافظه بوده که هرکدام از آنها می‌توانند حجم مختلفی از اطلاعات را در خود جای دهند. بنابراین کاربر با توجه به اطلاعاتی بر روی کارت خود دارد به راحتی امکان تردد در قسمت های مختلف را خواهد داشت.

حتما بخوانید: انواع هولوگرام

مزایای استفاده از کارت تردد

  • سریع تر کردن رفت و آمد
  • بالا بردن امنیت شرکت
  • فعال شدن به آسانی و از فواصل متفاوت
  • کارتهای تردد حجم های متفاوتی از اطلاعات را نگه می‌دارند.
  • بالا بودن امنیت اطلاعات در این کارت ها
  • پایین بودن امکان هک کردن این نوع کارتها

معایب استفاده از کارت عبور

  • امکان گم شدن کارت تردد
  • سوءاستفاده و تخلف از این کارتها درشرکت های بزرگ

با توجه به تلاش هایی که شرکت های معروف در زمینه تولید کارتهای هوشمند مانند شرکت مایفر انجام داده اند امروز سطح امنیتی کارتها بسیار بالا رفته است. همچنین نمونه های مختلفی از آنها به بازار عرضه می‌شود. یکی از این کارتها و معروف‌ترین آنها کارت های تردد RFID هستند که در بخش های مختلف به صورت تماسی یا غیرتماسی به کار گرفته می‌شود.

کارت تردد RFID چیست؟

این نوع کارت ها از نوع کارت‌های هوشمند پی وی سی هستند که ازطریق امواج رادیویی عمل کرده و ارتباط آن با دستگاه کارت خوان به کمک همین امواج رادیویی و مغناطیسی صورت می‌گیرد. سابقه استفاده از این کارت‌ها به سالیان خیلی دور برنمی‌گردد و در چند سال اخیر کاربرد آنها روند روبه رشدی داشته است. در واقع عنوان این کارت‌ها از ارتباط رادیو فرکانسی برگرفته شده که باتوجه به نوع قسمت الکترونیکی که در کارت استفاده شده ممکن است تماس یا غیر تماسی باشد. در بیشتر موارد کارت تردد FRID به صورت تماسی هستند که فرد از فاصله نزدیک, کارت خود را به دستگاه می‌چسباند و اطلاعات خود را با دستگاه یه اشتراک می‌گذارد.

کارت تردد rfid چیست؟

نوعی دیگر از این کارت ها ،کارت های غیر تماسی هستند. این کارت ها دارای تراشه الکترونیکی از نوع UHF هستند و با امواج فرکانس بالا ارتباط خودرا با دستگاه برقرار می‌کند. فرکانس بسیار بالا دراین کارت ها باعث می‌شود که ارتباط کارت و دستگاه کارت خوان با سرعت بسیار بیشتری نسبت به حالت معمول خود صورت گیرد و کاربر نیازی نیست که به دستگاه نزدیک شود. این کارت ها نسبت به کارت های معمولی اندازه های بزرگ تری دارند و معمولا در آنها از باتری های پشتیبان استفاده می‌شود. این باتری ها انرژی لازم برای برقراری ارتباط بین کارت و دستگاه کارت خوان فراهم می‌کند. البته این کارت ها نیز به دو نوع فعال و غیر فعال دسته بندی می‌شوند. نوع غیرفعال آن انرژی مورد نظر خود را از دستگاه فرستنده دریافت می‌کنند و نیازی به استفاده از باتری را ندارند .

کارت های عبور RFID چگونه عمل می کند؟

کارتهای تردد RFID انواع مختلفی دارند و در هر کدام از آنها یک نوع آنتن خاص وجود دارد. به طور مثال : کارت های غیرفعال تنها سه قسمت دارند : آنتن، حافظه و یک مدار یکپارچه. حافظه کارت وظیفه نگهداری از اطلاعات و ذخیره کردن آنها رابر عهده دارد. درج اطلاعات برروی این کارت‌ها با استفاده از دستگاه کارتخوان صورت می‌گیرد. قبل از استفاده کلیه اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص هویت فرد مانند شماره پرسنلی، شماره ملی، اطلاعاتی مانند شکل ظاهری فرد و سایر اطلاعات مورد نیاز به روی کارت ذخیره می‌شود.

کارت های غیر فعال نیازی به باتری ندارند و انرژی مورد نیاز خود را از طریق امواج رادیو فرکانس از دستگاه فرستنده دریافت می‌کند. این در حالی است که کارت تردد فعال ازامواج قوی تری برخوردار است و برای برقراری ارتباط نیاز به باتری دارد. این باتری به آنها کمک می‌کند که از از فواصل دور امکان ارسال اطلاعات را داشته باشند و فرد بدون اینکه به دستگاه کارت خوان نزدیک شود, عملیات تشخیص هویت خود را انجام دهد. استفاده از باتری در این نوع کارت‌ها باعث می‌شود که حجم آنها نسبت به کارتهای معمولی بزرگتر بشود و فرد برای حمل آن به روش های مختلفی متوسل شود.

چگونه یک کارت تردد چاپ کنیم؟

برای چاپ کارت تردد دو راه در پیش دارید:

چگونه کارت تردد چاپ کنیم
  • خرید پرینتر چاپ کارت: اگر شما نیاز به چاپ کارت در حجم بالا و به صورت پیوسته دارید خرید یک پرینتر کارت بهترین راه حل برای شما است. قیمت خرید پرینتر کارت و مواد مصرفی آن بالا است اما در طولانی مدت برای شما به صرفه تر است. با خرید پرینتر کارت شما می‌توانید در همان لحظه کارت تردد خود را برای کارمند یا مشتری چاپ کنید و شخصی سازی دلخواه را روی کارت اعمال کنید.
  • برون سپاری چاپ کارت عبور: برون سپاری برای کسانی که می‌خواهند تعداد کارت مشخصی را چاپ کنند و نیاز به چاپ کارت پیوسته ندارند مناسب تر است. شما باید یک شرکت مناسب با نمونه های قبلی با کیفیت پیدا کنید تا کار چاپ کارت خود را به ان بسپارید.

ما در مانی کارت انواع کارت های تردد را برای شما چاپ می‌کنیم. علاوه بر این انواع پرینتر های کارت را برای شما موجود داریم. برای چاپ کارت های خود با ما به شماره 02188442854 تماس بگیرید تا به صورت رایگان به شما مشاوره بدهیم که چگونه کارت های خود را چاپ کنید تا برای شما مقرون به صرفه تر باشد.

سوالات متداول

ایا امکان جعل کارت تردد وجود دارد؟

بله. در صورتی که کارت ساده باشد این این امکان بالا تر از کارت های هوشمند است.

چگونه از جعل کارت تردد خود جلوگیری کنیم؟

باید کارت خود را شخصی سازی کنید. از بارکد, کیوارکد, هولوگرام شخصی, حکاکی لیزری, ماژول های کدگذاری و … استفاده کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up