بررسی کارت های شناسایی ملی در کشورهای مختلف

امروزه در دنیا ، استفاده از کارت شناسایی ملی به عنوان سریع ترین و کاربردی‌ ترین راه برای شناسایی افراد و اخذ سوابق شخصی شهروندان شناخته می شود. دولت ها در طراحی و ساخت کارت شناسایی ملی از چندین ترفند و تکنولوژی فوق امنیتی بهره می گیرند تا امکان جعل آن را تقریبا غیر ممکن کنند. با رشد تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های جدید ، چاپ کارت شناسایی دیگر فرایند پیچیده‌ای نیست و همین مسئله ، دولت ها و نهاد های امنیتی را با چالش‌های جدید مواجه کرده است.

برند های بسیار معتبری مثل فارگو یا سایر برندهای نه چندان خوشنام از اکثر فروشگاه های فروش کارت پرینتر قابل تهیه هستند و هر شخصی می‌تواند با خریداری این چاپگرها، به سادگی اقدام به چاپ کارت شناسایی ملی کند. برای مثال دستگاه چاپ کارت FARGO HDP 5000 می تواند چاپ کارت دو رو با دقت 600DPI انجام دهد. این به این معنی است که این پرینتر کارت گیلوش هایی با ظرافت بسیار بالا را چاپ خواهد کرد (گیلوش به طرح هایی گفته می شود که شکل های عموما کنگره‌ای تکرارشونده دارند و امکان طراحی دوباره و در واقع جعل آن وجود ندارد.) این کارت پرینتر قابلیت چاپ هولوگرام امنیتی را نیز دارد و کاربران می توانند با خرید هولوگرام های مختلف کارت های شناسایی با ویژگی های خاص چاپ کنند.

نهاد های دولتی و امنیتی برای جلوگیری از این نوع کلاه برداری و جعل کارت ملی ملزم به اعمال ویژگی‌ ها و تکنولوژی‌ هایی هستند که هزینه‌های زیادی برای دولت ها در پی خواهد داشت. همین مسئله ممکن است هزینه‌ ی چاپ کارت شناسایی کشورهای گوناگون را افزایش دهد.

کارت شناسایی برخی از ایالت های کشور آمریکا

به کارت شناسایی آمریکایی گرین کارت هم میگویند. نحوه دریافت این کارت و قیمت ان در ایالت های مختلف امریکا متفاوت است. شما باید با توجه به قوانین ایالتی که در ان هستید اقدام به دریافت گرین کارت کنید.

  • قیمت چاپ کارت شناسایی دولتی ایالت آریزونا 12 دلار است و چاپ المثنی کارت شناسایی هم همین مقدار خواهد بود.
  • در ایالت کالیفورنیا شرایط متفاوت است. دراین ایالت قیمت کارت شناسایی دولتی 30 دلار و برای افراد بالای 62 سال رایگان است.
  • برای دریافت کارت شناسایی دولتی ایالت فلوریدا ، پس از ارسال فرم تاییدیه به همراه نشانی و مدارک شناسایی، کارت را تحویل می‌گیرید. قیمت کارت شناسایی دولتی ایالت فلوریدا 25 دلار است.
  • در ایالت واشینگتون قیمت دریافت کارت شناسایی دولتی 54 دلار و قیمت چاپ کارت شناسایی برای بار دوم (المثنی) یا تعویض کارت 20 دلار است.
  • ایالت نیویورک به شیوه دیگری کارت شناسایی ارائه می کند ؛ شما با پرداخت 9 تا 10 دلار برای 4 تا 5 سال می توانید از کارت شناسایی استفاده کنید و برای داشتن کارت شناسایی با اعتبار 8 تا 9 سال 14 دلار باید هزینه کنید.
  • قیمت کارت شناسایی ایالت میشیگان 10 دلار است و برای افراد بالای 65 سال به صورت رایگان ارائه می شود.
  • در ایالت پنسیلوانیا شما باید به صورت حضوری بابت پر کردن فرم تشخیص هویت اقدام کنید، هزینه دریافت کارت شناسایی 30دلار و 50 سنت است.
کارت شناسایی ملی آمریکایی

کارت شناسایی ملی کشور های اروپایی

در بلژیک افراد می‌‏توانند از سن ۱۲ سالگی کارت شناسایی داشته باشند اما از سال ۱۵ سالگی اجباری می‎شود. داشتن این کارت شناسایی الکترونیکی از سال ۲۰۰۵ در بلژیک اجباری شد. این کارت غیر از کارت شناسایی کاربردهای دیگری هم دارد و شامل مجوز ورود به مناطق خاص برای افراد خاص ، امضای افراد برای مدارک خاص و … نیز می‌شود. در این کشور حمل کارت ملی برای شهروندان الزامی است.

داشتن کارت ملی آلمان برای همه کسانی که اقامت این کشور را داشته و سنشان بالای ۱۶ باشد، الزامی است. اما الزامی برای حمل آن توسط فرد وجود ندارد. پلیس مجاز است در هر زمانی آن را درخواست کند، اما فرد مجبور نیست همان لحظه آن را ارائه دهد. تنها زمانی که فرد کلا زیر بار ارائه کارت ملی‎اش نشود، ممکن است جریمه شود. وقتی پلیس بخواهد آن را ببیند فرد باید تا ۱۲ ساعت کارتش را به یکی از ایستگاه‌ های پلیس ارائه دهد. این کارت برای شناسایی آلمانی‎ها در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز بلاروس، روسیه و اوکراین کاربرد دارد.

در فرانسه داشتن کارت شناسایی ملی اجباری بود ، ۱۰ سال اعتبار داشت و هر سال باید آپدیت می‌‏شد مخصوصا عکس آن برای این کارها هم پرداختن رقمی اجباری بود. روی این کارت به غیر از اطلاعات عادی یک شماره وجود داشت که در سرویس ملی کشور فرانسه ثبت شده بود و با استفاده از آن وضعیت بیماری‌ها و سوابق بیماری و همچنین موارد مربوط به بازنشستگی فرد مشخص می‌‏ شد. اما بعد ها قانون این کشور تغییر کرد و هر کارت شناسایی مانند گواهینامه رانندگی، پاسپورت و … می‌‏تواند برای شناسایی فرد استفاده شود. البته کارت‎‌های شناسایی هم هنوز وجود دارند اما اجباری نیستند.

کارت شناسایی ملی سوییس را هر سیتیزن این کشور می‌‏تواند داشته باشد. حمل آن اصلا اجباری نیست اما در برخی شرایط این کارت یا پاسپورت برای ثابت کردن هویت فرد لازم است. در برخی از اداره‌ها گواهینامه مورد قبول است و در برخی نه . این کارت برای شناسایی سوییسی‌ ها در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز کوزووو و همچنین مستعمرات فرانسه، جزایر فارو، گرینلند، ترکیه و تونس کاربرد دارد.

کارت شناسایی ملی اروپایی

حتما بخوانید: ويژگي‌ها و کاربرد های كارت هوشمند ملي چیست؟

کارت شناسایی دیگر کشور ها

در هند برای استفاده از ملزوماتی مانند آب، برق، گاز، سیم کارت تلفن همراه و … باید از کارت شناسایی ملی استفاده شود. البته گواهینامه و پاسپورت و … هم قابل قبول است ، اما در بیشتر امور تنها کارت ملی این کشور که «ادهر» نام دارد را قبول می‏‌کنند. این کارت‌ها شماره‎ای ۱۲ رقمی دارند که متعلق به هر فرد است. ۱٫۱۹ میلیارد نفر در دنیا دارای این کارت هستند که ۹۹ درصد این افراد هندی هستند. شماره ۱۲ رقمی این کارت لیست مشخصات شخصی فرد را ارائه می‏‎دهد. مثلا از روی این شماره می‌توان سوء سابقه فرد را متوجه شد به همین دلیل دلیل دریافت پاسپورت و بسیاری از مدارک دیگر نیازمند این است که فرد شماره ادهرش را ارائه دهد.

در چین کارت شناسایی به‌طور معمول شامل اطلاعات اساسی در مورد افراد می‌شود. ابتدا نام کامل با کاراکترهای چینی نوشته می‌شود. در این کارت اسم با قلم و فونتی منحصربه‌فرد و بزرگ به‌وسیله کامپیوتر نوشته می‌شود. بخش بعدی جنسیت فرد تعیین می‌شود که مرد یا زن با یک حروف معین چینی مشخص می‌شود. بخش سوم این کارت شناسایی قومیت وجود دارد. البته در این کارت‌ها قومیت‌هایی که توسط دولت چین به رسمیت شناخته شده، ذکر می‌شود. در ادامه نیز تاریخ تولد بر مبنای سال میلادی ذکر می‌شود و در آخر محل اقامت فرد نیز در این کارت شناسایی قید می‌شود. از جمله مولفه‌های دیگر این کارت‌ها عکس فرد و شماره شناسایی افراد است.

در ترکیه کیملیک در حقیقت کارت شناسایی افراد ساکن در ترکیه اعم از شهروندان ترک یا خارجی‌های دارای اقامت ترکیه است. کیملیک مانند کارت ملی در ایران است که دارای شماره شناسایی منحصر بفرد مانند کد ملی است. شماره اختصاصی در کارت کیملیک نیز مختص فرد دارای کیملیک است و در تمام سیستم‌های دولتی ترکیه به همراه مشخصات فرد ثبت شده است. این کارت حاوی یک شماره ای 11 رقمی است که با 99 آغاز می شود و کلیه اطلاعات شخصی چون آدرس محل اقامت در سیستم این کارت ضمیمه شده و در همه جا قابل دسترسی است.

کارت شناسایی در ایران

همانند دیگر کشور ها, کشور ایران هم شروع به عوض کردن کارت های ملی قدیمی و چاپ کارت های شناسایی هوشمند کرده است. این کارت برای افراد بالای 15 سال که دارای شناسنامه عکس دار هستند, صادر میشود.  در این کارت علاوه بر مشخصات فرد، کد پستی محل سکونت و شماره ملی وی ثبت خواهد شد.  کد ملی دارای ده رقم و شامل سه گروه ۳ و۶و ۱ رقمی می‌باشد. کارت ملی هوشمند دارای عکس میباشد و اثر انگشت هر فرد در ان ثبت است.

کارت ملی هوشمند به دلیل ویژگی هایی دارد دارای امنیت بالاست و امکان جعل ان کم است. چون عکس و اثر انگشت هر کس ذخیره شده است, نمیتوان کارت های تقلبی تولید کرد. با اسفاده از کارت ها امضای دیجیتال امکان پذیر است. به این ترتیب، صاحب کارت می‌تواند اسناد الکترونیکی را در فضای دیجیتال امضا کند. این گمان میرود که در اینده بتوانیم از این کارت علاوه بر شناسایی و تصدیق هویت برای پرداخت پول, خرید بلیت مترو و اتوبوس و … استفاده کنیم.

کشورهای بدون کارت شناسایی

استرالیا

 در سال ۱۹۸۵ استرالیا تلاشی ناکام برای ارائه کارت شناسایی برای مردمش داشت. سپس در سال ۲۰۰۶ دولت این کشور کارتی غیر اجباری به نام «اکسس کارت» را ارائه کرد که با آن نام افراد در دپارتمان سرویس‎های انسانی این کشور ثبت می‏‌شد. اما در سال ۲۰۰۷ این کارت هم باطل شد. در این کشور بیشتر امور و شناسایی‌ها با پاسپورت انجام می‌‏شود.

کانادا

در گذشته کارت اقامت کانادا وجود داشت اما از سال ۲۰۱۲ این کارت‎ها باطل شدند و دیگر کارت شناسایی ملی ‎ای برای افراد این کشور وجود ندارد. اولین کارت شناسایی قابل قبول گواهینامه رانندگی است همچنین مردم این کشور یک کارت سلامت دارند و یک پاسپورت که برایشان کار کارت شناسایی را می‎کند.

آندورا

در این کشور چیزی به نام کارت شناسایی ملی وجود نداشته و ندارد. استفاده از گواهینامه رانندگی و پاسپورت برای مواقع لازم برای شناسایی فرد رایج است و اکثر مردم هم این دو مدرک را دارند.

نمونه کارت شناسایی ملی هنگ کنگ

1.هولوگرام با موج و افکت های ویژه سه بعدی

2.چاپ برجسته

3.جوهر مخصوص چاپ با قابلیت تغییر رنگ در نور

4.چاپ امنیتی رنگین کمان

5.پنجره دید شفاف از دو سمت کارت شناسایی

6.گیلوش های امنیتی چند لایه

7.هک لیزری عکس شخص

کارت شناسایی

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه. پیغام بگذارید

  • سلام یه عکس از کارت ملی دارم نمیدونم مال کدوم کشوره یا اصلا واقعیه چطور باید متوجه بشم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up