کارتریج , ریبون و تونر پرینتر کارت چیست؟

وقتی جوهر چاپگر چاپ کارت ما تمام می شود و مجبوریم بین ریبون و کارتریج یا تونر یکی را انتخاب کنیم، اغلب گیج می شویم. بیایید نگاهی به تفاوت‌های کلیدی بین هر سه آن‌ها بیندازیم و بفهمیم وقتی جوهر چاپگر شما تمام می‌شود، کدام یک را انتخاب کنید. تفاوت های قابل توجهی بین هر سه نوع پر کردن جوهر وجود دارد، دانستن اینکه کدام یک را برای چاپگر خود تهیه کنید می تواند به شما در برنامه ریزی خرید پرینتر کارت کمک کند.

تفاوت های کارتریج با ریبون و تونر

برای بیان تفاوت ها بیاید ابتدا نگاهی بیندازیم به مفهوم کلمات کارتریج, ریبون و تونر.

کارتریج چیست؟

کارتریج های جوهر برای چاپگرهای جوهر افشان در نظر گرفته شده اند. این جعبه‌های کوچک جوهر که به عنوان کارتریج شناخته می‌شوند حاوی جوهر مایع واقعی هستند که توسط چاپگرها برای چاپ هر گونه اسناد یا تصاویری که ممکن است از رایانه خود نیاز داشته باشید استفاده می‌کنند. عملکرد این کارتریج‌ها با رسوب جوهر است که توسط چاپگر بر روی شبکه‌های انتخابی در کاغذ برنامه‌ریزی شده است تا جوهر بتواند تصاویر یا متن را روی کاغذ شما چاپ کند.

اکثر چاپگرهایی که دارای گزینه های چاپ رنگی هستند، یک کارتریج جوهر مشکی و همچنین یک کارتریج رنگی دارند. این کارتریج های رنگی با ترکیب سه رنگ اصلی رنگ تولید می کنند تا تمام رنگ های ممکن در یک پالت رنگ را تشکیل دهند. برخی از چاپگرها نیز می‌توانند با ترکیب رنگ‌ها رنگ مشکی ایجاد کنند، اما با توجه به اینکه هر چند وقت یک‌بار متن سیاه را روی صفحات چاپ می‌کنیم، چاپگرها با یک کارتریج مشکی جداگانه ارائه می‌شوند تا از نظر منابع کارآمدتر باشند. هنگامی که کارتریج شما تمام می شود، ممکن است شارژ Retransfer کارتریج بسیار ارزان تر از خرید کارتریج جدید باشد.

کارتریج پرینتر کارت پی وی سی
کارتریج پرینتر کارت پی وی سی

کارتریج ها برای چاپ ضروری هستند، اما همه آنها با همه چاپگرها سازگار نیستند. در بازار کارتریج های اورجینال خود برندها (HP، Brother، Canon، Epson و …) و کارتریج های سازگار، گزینه ای ارزان تر و با همان کیفیت تا زمانی که تامین کننده قابل اعتماد باشد، وجود دارد. ما در مانی کارت کارتریج پرینتر جوهر افشان ink 1000 فارگو را برای شما موجود داریم.

ریبون چیست؟

ریبون جوهر بیشتر در چاپگرهای ماتریس نقطه ای , پرینتر های چاپ کارت انتقال مجدد, چاپگر های کارت تصعید رنگ و همچنین صندوق های پول استفاده می شود. بر خلاف انواع دیگر چاپگرهایی که با جوهر مایع عرضه می‌شوند، این نوع محلول‌های جوهر برای چاپگرهای ماتریس نقطه‌ای و صندوق‌دار دارای جوهر به طور یکنواخت روی یک ریبون چرخانده شده هستند. هر زمان که ورودی انجام می شود فشاری روی نوارها روی کاغذ وارد می شود و متن روی کاغذ چاپ می شود. قدیمی ترین استفاده از ریبون به زمانی برمی گردد که از ماشین تحریر استفاده می شد. معمولاً از ماشین تحریر استفاده می شد و ذرات جوهر با فشار دادن کلیدها با کاغذ ترکیب می شدند.

ریبون پرینتر چاپ کارت داسکام 3300 YMCKO

ریبون های چاپ کارت دو نوع اصلی دارند: ریبون های تک رنگ و ریبون های رنگی. هر ریبون تک رنگ فقط یک رنگ را چاپ میکند. ریبون های رنگی با ترکیب 3 رنگ اصلی میتوانند همه رنگ ها را برای شما تولید کنند اما قیمت بالا تری دارند. شما برای هر مدل از پرینتر کارت باید باید ریبون مخصوص همان برند را تهیه کنید. ما در مانی کارت انواع ریبون ها را برای پرینترهای چاپ کارت نیسکا, فارگو, هایتی, داسکام, گلدیو و … موجود داریم. در حال حاضر پرینتر های کارتی که از ریبون ایتفاده میکنند بسیار رایج تر از پرینتر های کارتی است که از کارتریج استفاده میکنند.

خرید انواع

ریبون

پرینتر کارت pvc

ریبون از مواد مصرفی پرینتر کارت

تونر چیست؟

تونر جوهر خشک است، در واقع پودر ریز موجود در ظرف مورد استفاده در چاپگرهای لیزری است. این ذرات پودری که از پلاستیک و رنگدانه تشکیل شده اند، با غلتک های گرم شده توسط بارهای الکتریکی به کاغذ متصل می شوند. تونر با کیفیت چاپ بالا و نتایج واضح ارائه می کند. علاوه بر این، ظرفیت چاپ تعداد زیادی اسناد را نیز دارد.

همه تونرها نیز با همه چاپگرها سازگار نیستند. هنگام خرید، مدل چاپگر خود را بررسی کنید و به یاد داشته باشید که تونرهای اصلی (آنهایی که توسط خود برندها ارائه شده است) و تونرهای سازگار وجود دارد. تمایز اصلی بین آنها قیمت است.

تفاوت بین کارتریج و تونر چیست؟

تفاوت اساسی این است که تونر در چاپگرهای لیزری و کارتریج در پرینترهای جوهرافشان استفاده می شود. اگرچه موارد دیگری نیز وجود دارد:

 • کارتریج جوهر حاوی جوهر مایع و تونر حاوی جوهر پودری است.
 • کارتریج‌های جوهر ارزان‌تر از تونر هستند، با این حال، دوام کمتری دارند و نیاز به تعویض مکرر دارند، بنابراین برای چاپ تعداد زیادی اسناد، تونر می‌تواند مقرون به صرفه‌تر باشد.
 • کیفیت چاپ با تونر بالاتر است.
 • تونر به دلیل فناوری چاپ مورد استفاده در دستگاه های لیزری سریعتر چاپ می شود.

همانطور که می بینید، اگرچه هم کارتریج و هم تونر برای چاپ استفاده می شود، اما تفاوت هایی وجود دارد که می تواند شما را وادار به انتخاب یک نوع چاپگر یا دیگری کند. چاپگرهایی که از کارتریج استفاده می کنند، پرینترهای جوهر افشان، برای مصارف خانگی یا برای مشاغل کوچک مناسب هستند. کارتریج ها ارزان هستند، به ویژه کارتریج های سازگار، و نتایج خوبی ارائه می دهند. برای دفاتر یا مشاغل بزرگ که نیاز به چاپ مداوم اسناد دارند، پرینترهایی که از تونر و لیزر استفاده می کنند بهترین گزینه خواهند بود.

تفاوت کارتریج و ریبون چیست؟

بزرگترین تفاوت بین کارتریج و نوار جوهر طول عمر آنهاست. اگر از یک چاپگر جوهر افشان که از کارتریج جوهر استفاده می کند، به راحتی می توانید 500 صفحه متن چاپ کنید. توجه داشته باشید که بسیاری از شرکت ها کارتریج هایی با اندازه های مختلف برای چاپگرهای مشابه دارند. اگر از سایزهای استاندارد استفاده کنید، می توانید 500 صفحه چاپ کنید. برای استفاده بهینه از چاپگر خود باید حداقل یک بار در هفته از آن استفاده کنید، در غیر این صورت جوهر به دلیل عدم استفاده طولانی مدت خشک می شود.

از طرف دیگر، ریبون ها دوام بیشتری دارند و ممکن است بتوانید حدود 4 برابر بیشتر از آن استفاده کنید. با این حال، باید توجه داشت که چاپگرهایی که از ریبون استفاده می کنند، ورق های کاغذ بسیار کوچک تری را چاپ می کنند. به عنوان مثال، چاپگر رسید در صندوق فروش ممکن است بسیار کوچکتر از یک کاغذ در اندازه A4 باشد. همه چیز به نحوه استفاده شما از چاپگر بستگی دارد. اگر اتفاقاً اسناد را با حجم بالا چاپ می کنید، ممکن است از چاپگرهایی استفاده کنید که از Ribbons استفاده می کنند. اما اگر کیفیتی است که روی آن تمرکز می کنید و بیشتر به تصاویر نیاز دارید، باید چاپگرهایی را انتخاب کنید که به جای آن از ریبون استفاده می کنند.

حتما بخوانید: معرفی انواع پرینتر چاپ کارت

کارتریج و ریبون در انواع پرینتر کارت

کارتریج و ریبون در پرینتر های کارت هم مانند پرینتر های معمولی کار میکنند. از ریبون برای پرینتر های چاپ کارت تصعید رنگ و انتقال مجدد استفاده میکنند. همچنین از کارتریج برای پرینتر های چاپ کارت جوهر افشان استفاده میشود. در ادامه این پرینتر ها و مثال های از ان ها را بررسی میکنیم.

پرینتر های چاپ کارت تصعید رنگ

این چاپگرها که به آنها “چاپگرهای غیر مستقیم” نیز گفته می شود، رایج ترین هستند و از ریبون ها و کارت های جوهر برای چاپ استفاده می کنند. هد چاپ داخل چاپگرهای مستقیم به کارت حاوی پیکسل های شیشه ای کوچکی است که جوهر را روی کارت ها فشار می دهد و مستقیماً روی کارت ها چاپ می شود.

با این نوع فرآیند چاپ، یک حاشیه سفید کوچک در اطراف لبه خواهید داشت. این به این دلیل است که هد چاپ نمی تواند از لبه کارت ها عبور کند. چاپگرهای مستقیم به کارت نسبت به چاپگرهای انتقال معکوس (انتقال مجدد) سرعت چاپ سریعتر و هزینه کمتر برای هر کارت را به شما می دهند. ماشین‌های نشان مستقیم به کارت برای چاپ روی کارت‌های PVC معمولی و همچنین کارت‌های دارای پشت چسب دار طراحی شده‌اند.

مزایا

قیمت
چاپگرهای کارت شناسایی مستقیم به کارت به دلیل فناوری قدیمی تر، گزینه مقرون به صرفه تری هستند. چاپگرهای DTC می توانند از 30 میلیون برای یک مدل پایه دستی قیمت داشته باشند، و برای دستگاه های پیچیده تر که قادر به چاپ با حجم بالا هستند تا 70 میلیون به بالا می رسد. به دلیل این که چاپگرهای مستقیم به کارت از فیلم انتقال مجدد استفاده نمی کنند، هرینه مواد مصرفی فقط مربوط به ریبون است. برای مواد مصرفی مانند ریبون چاپگر نیز نسبت به چاپگر کارت انتقال مجدد هزینه زیادی نمی کنید.

البته دقت کنید که پرینتر های کارت مستقیم هزینه بالاتری نسبت به پرینتر های جوهر افشان دارند. زیرا پرینتر های جوهر افشان از کارتریج استفاده میکنند و با هد در اتباط نیستند اما چاپگر های مستقیم که از ریبون استفاده میکنند با هد در ارتباط اند. پس هد پرینتر های مستقیم طول عمر کمتری دارد و هزینه بیشتری باید برای هد بدهید.

سرعت
چاپگرهای مستقیم به کارت سریع‌تر از چاپگرهای انتقال مجدد کارت شناسایی تولید می‌کنند، بنابراین برای چاپگرهایی که حجم چاپ بیشتری دارند مناسب هستند. اکثر چاپگرهای مستقیم به کارت با حجم بالا به شما امکان می دهند یک کارت رنگی یک طرفه را در کمتر از 20 ثانیه تولید کنید. همین چاپگر می تواند کارت تک رنگ یک طرفه را تنها در شش ثانیه تولید کند، در حالی که یک کارت دو طرفه تمام رنگی حدود 24 ثانیه طول می کشد.

پرینتر های کارت انتقال مجدد

چاپگرهای کارت شناسایی مجدد که به آنها چاپگر «انتقال معکوس»، «بر روی لبه» یا «با وضوح بالا» نیز گفته می شود، یک فناوری نسبتاً جدید در صحنه چاپ کارت هستند. این چاپگرها به طور ویژه برای چاپ روی کارت های فناوری، نمونه کارت شناسایی چاپ شده با چاپگر کارت های انتقال مجدد با سطوح ناهموار و کارت های معمولی غیر فناوری طراحی شده اند.

این سبک از چاپگر از نوار جوهر و فیلم برای چاپ روی کارت استفاده می کند. وقتی کارت ها وارد چاپگر می شوند، هد چاپگر با کارت ها تماس پیدا نمی کند. در عوض، جوهر بر روی پشت یک فیلم شفاف چاپ می‌شود و آن فیلم روی کارت‌ها گذاشته و گرم می‌شود. این اجازه می دهد تا جوهر روی تمام سطح کارت ها چاپ شود که معمولاً به آن “خونریزی کامل” می گویند.

چاپگرهای انتقال مجدد کندتر از چاپگرهای مستقیم به کارت خواهند بود و به دلیل استفاده از سه ماده مصرفی، هزینه هر کارت چاپ شده کمی بالاتر خواهد بود. این نوع چاپ بهترین کیفیت تصویر و همچنین کارت های بادوام تر را نسبت به چاپگرهای مستقیم به کارت به شما می دهد.

اما توصیه می شود از کارت های کامپوزیت برای چاپ استفاده کنید. این به دلیل فرآیند چاپ حرارت بالاتر است. کارت های پی وی سی استاندارد تاب یا خم می شوند و کارت های کامپوزیت اینگونه نیستند.

مزایا:

 • چاپ با کیفیت بالا: چاپ Retransfer تصاویر و متن هایی با کیفیت بالا و واقعی ایجاد می کند که در برابر محو شدن، خراشیدگی و سایر اشکال سایش و پارگی مقاوم هستند.
 • دوام بهبود یافته: فرآیند باند حرارتی مورد استفاده در چاپ ا Retransfer، پیوند دائمی بین کارت و تصویر چاپ شده ایجاد می کند و آن را بادوام تر و طولانی تر می کند.
 • انعطاف پذیری: چاپگرهای Retransfer می توانند بر روی طیف گسترده ای از مواد کارتی، از جمله PVC، PET، ABS و پلی کربنات چاپ کنند.
 • امنیت بیشتر: چاپ اRetransfer می‌تواند تصاویر و متن‌هایی با وضوح بالا تولید کند که جعل کردن آن‌ها دشوار است و آن را به انتخابی ایده‌آل برای چاپ کارت شناسایی تبدیل می‌کند.
 • چاپ روی لبه: چاپ Retransfer می تواند روی تمام سطح کارت، از جمله لبه ها، چاپ کند که ظاهری یکپارچه و حرفه ای ایجاد می کند.

حتما بخوانید: پرینتر های کارت انتقال مجدد چیست؟

پرینتر های چاپ کارت جوهر افشان

چاپگرهای کارت پی وی سی جوهرافشان با پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک کارت پلاستیکی خالی کار می کنند. حلال جوهر با برخورد به سطح کارت تبخیر می شود و تنها یک لایه سخت و بادوام باقی می ماند. سرعت فرآیند به این معنی است که جوهر تقریباً بلافاصله خشک می شود.

 • نصب آسان جوهر : یک کارتریج جابجایی ساده جایگزین ریبون های بی‌حرکتی می‌شود که ماشین‌های مستقیم به کارت و انتقال مجدد از آن استفاده می‌کنند و استفاده از آن را بسیار آسان‌تر می‌کند و احتمال ایجاد خطا را کمتر می‌کند.
 • پوشش کامل کارت: حاشیه های سفید ای که پرینتر های چاپ کارت پی وی سی در کارت ایجاد میکنن را ندارد. جابجایی یکنواخت جوهر طراحی کارت حرفه ای را با پوشش کامل لبه به لبه تضمین می کند.
 • کاربر پسند
 • قابلیت اطمینان: عدم وجود ریبون به این معنی است که دیگر ریبون ها شکسته یا چروکیده نمی شوند. علاوه بر این، هد چاپ مستقیماً با کارت تماس ندارد. این بدان معناست که مانند چاپگرهای قدیمی‌تر مستقیم به کارت، هزینه سنگینی را برای هد متحمل نمی‌شوند.
 • قیمت مواد مصرفی: در این پرینتر ها مواد مصرفی کارتریج است که نسبت به پرینتر های انتقال مجدد که از فیلم و ریبون استفاده میکنند, قیمت کمتری دارد. پس هزینه مواد مصرفی کمتر است.

ایده آل برای: مشاغل کوچکتر که نیاز به استفاده آسان، بدون کنترل دسترسی و پوشش هولوگرافیک دارند، اما نیاز به تصویر با کیفیت بالاتر دارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up