راهنمای حل مشکل ریبون پرینتر کارت

اگر در حال خواندن این مطلب هستید پس حتما پرینتر چاپ کارتی دارید که ریبون آن به مشکل برخورده است. برای حل این مشکل با ما همراه باشید. فناوری چاپ پرینتر های کارت دو نوع میباشد: 1- چاپ کارت با فناوری تصعید رنگ 2- چاپ کارت با فناوری انتقال مجدد. در هر دو فناوری ریبون مورد استفاده میباشد. ریبون در واقع جوهر پرینتر های چاپ کارت است که با استفاده از آن رنگ های مد نظر ما روی چاپگر کارت چاپ میشود.

مشکل خرابی ریبون پرینتر کارت
مشکل خرابی ریبون پرینتر کارت

در فناوری تصعید رنگ همانطور که کارت در حال چاپ است، یک سر چاپ با عناصر حرارتی گرم شده از روی ریبون عبور می کند و جوهر روی ریبون را در صورت لزوم تبخیر می کند و آن را به کارت PVC منتقل می کند. اما در فناوری انتقال مجدد ابتدا چاپ روی کارت انجام نمی شود، در عوض یک لایه نازک روی فیلم با تصویر معکوس کارت چاپ می شود. پس از آن، فیلم توسط ریبون به دقت روی کارت PVC اعمال می شود. در ادامه این مطلب ابتدا ریبون ها را بهتر می شناسیم و سپس بررسی میکنیم اگر ریبون ما به مشکل خورد چه کاری باید انجام بدهیم.

انواع ریبون های پرینتر کارت شناسایی

درست مانند هر نوع چاپگر دیگری، چاپگرهای کارت شناسایی برای چاپ کارت شناسایی نیاز به نوار دارند. نوع ریبونی که برای پرینتر کارت شناسایی انتخاب میکنید (مثلا ریبون‌های رنگی یا تک رنگ مشکی, آبی, طلایی, قرمز و …) ، به نیازهای تجاری برنامه کارت شناسایی شما بستگی دارد. ریبون های پرینتر کارت دو نوع اصلی دارند: ریبون های رنگی و ریبون های تک رنگ. نوار های تک رنگ فقط میتوانند یک رنگ را چاپ کنند. مثلا اگر ریبون مشکی بخرید, این ریبون فقط رنگ مشکی را چاپ میکند از این ریبون میتوانید برای چاپ بارکد ها و اطلاعات مشکی استفاده کنید. ریبون های تک رنگ در رنگ های مشکی, آبی, طلایی, نقره ای و قرمز موجود هستند.

برای اعتبارنامه‌هایی که دارای رنگ‌ها یا تصاویر هستند، مانی کارت طیف گسترده‌ای از ریبون‌ها را ارائه می‌کند تا حتی پیچیده‌ترین طرح‌ها و چیدمان‌های کارت را در خود جای دهند. نوارهای رنگی امکان چاپ تصاویر تمام رنگی و متن یا بارکدهای تک رنگ را بر روی سطوح کارت پلاستیکی فراهم می کنند.

حتما بخوانید: ریبون چیست؟ انواع ریبون کدام است؟

رنگ های اصلی چاپ مورد استفاده در چاپ کارت شناسایی زرد، سرخابی و فیروزه ای هستند. مقادیر مختلفی از این سه رنگ در درجات مختلف گرما با هم ترکیب می شوند تا طیف کاملی از رنگ ها را ایجاد کنند. در اینجا رایج ترین ریبون های رنگی را به شما معرفی میکنیم:

ریبون های YMC , YMCKK, YMCK

YMC – زرد، سرخابی، فیروزه ای این ریبون ها برای کارت های شناسایی استاندارد و تمام رنگی مناسب هستند. YMCK – زرد، سرخابی، فیروزه ای، تک رنگ تک رنگ یا “K” یک پنل رزین مشکی است که اغلب برای چاپ متن واضح و بارکد استفاده می شود. YMCKK – زرد، سرخابی، فیروزه ای، تک رنگ مشکی، تک رنگ یا “K” پانل های رزین مشکی هستند که “K” دوم برای چاپ تک رنگ در پشت کارت استفاده می شود.

ریبون های YMCKI ,YMCIKH, YMCKIKI

YMCKI – زرد، سرخابی، فیروزه‌ای، تک رنگ، بازدارنده تک رنگ یا “K” پنل رزین مشکی است که برای چاپ تک رنگ در قسمت جلو یا پشت کارت استفاده می‌شود. بازدارنده یا پانل “I” اجازه می دهد تا کارت هایی با فویل های سطحی یا پانل های امضایی با جلوگیری از اعمال فیلم انتقال مجدد به آن مناطق مشخص شده در طول چاپ، روی آنها چاپ شوند.

YMCIKH – زرد، سرخابی، فیروزه‌ای، بازدارنده، تک رنگ، مهر و موم حرارتی. این ریبون پرینتر کارت روی کارت‌هایی چاپ می‌شود که باید قسمت‌های خاصی را چاپ نکنند و دارای سطوحی اند که چاپ کردن آنها دشوار است. پانل “I” یک پانل بازدارنده است که از چاپ نشدن نواحی مشخص کارت جلوگیری می کند. تک رنگ یا “K” پانل رزین مشکی است که برای چاپ تک رنگ مشکی در قسمت جلو یا پشت کارت استفاده می شود. پانل “H” به چسباندن فیلم HDP به سطوحی که از PVC ساخته نشده اند، مانند پلی کربنات یا پلاستیک ABS و در برخی موارد، کارت های مات کمک می کند.

YMCKIKI – زرد، سرخابی، فیروزه‌ای، تک رنگ، بازدارنده، تک رنگ، بازدارنده تک رنگ یا “K” پانل رزین مشکی است که برای چاپ تک رنگ در قسمت جلو یا پشت کارت استفاده می‌شود. بازدارنده یا پانل “I” اجازه می دهد تا کارت هایی با فویل های سطحی یا پانل های امضایی با جلوگیری از اعمال فیلم انتقال مجدد به آن مناطق مشخص شده در طول چاپ، روی آنها چاپ شوند. پانل‌های «K» و «I» اخیر برای چاپ کارت‌های دو طرفه استفاده می‌شوند که نیازی به چاپ بر روی قسمت‌هایی از سمت جلو و پشت کارت‌ها مانند تراشه‌های هوشمند تماسی یا هولوگرام‌های تعبیه‌شده در کارت‌ها ندارند.

ریبون های YMCKT, YMCKO, YMCKOK

YMCKT – زرد، سرخابی، فیروزه‌ای، تک رنگ، روکش تک رنگ یا “K” یک پانل رزین مشکی است، و پانل پوشش بالایی کارت را با حداقل محافظت در برابر استفاده روزمره و عناصر محیطی (مانند اشعه UV) ارائه می‌کند. YMCKO – زرد، سرخابی، فیروزه‌ای، تک رنگ، روکش تک رنگ یا “K” یک پانل رزین مشکی است و روکش شفاف یا “O” یک لایه نازک و محافظ است. YMCKOK – زرد، سرخابی، فیروزه ای، تک رنگ،پانل تک رنگ یا “K” یک پانل رزین مشکی است و روکش شفاف یا “O” یک لایه نازک و محافظ است. “K” دوم برای چاپ تک رنگ در پشت کارت استفاده می شود.

خرید انواع

ریبون

پرینتر چاپ کارت

ریبون از مواد مصرفی پرینتر کارت

اگر ریبون پرینتر در حین چاپ کارت خراب بشود باید چه کار کنیم؟

اگر از چاپگر کارت شناسایی پلاستیکی استفاده می کنید، با نوار یا فیلم چاپگر رنگی که داخل آن قرار می گیرد آشنا خواهید بود. حالا این صحنه را تصور کنید. شما در حال چاپ کارت با چاپگر کارت پی وی سی هستید. چاپگر کارت شناسایی شما راه‌اندازی شده است، و به خوبی کار می‌کند و کارت ها را به خوبی چاپ میکند. ناگهان صدای وحشتناکی به گوش می رسد و چاپگر رنگی محبوب شما متوقف می شود! پیغام خطای “نوار چاپگر شکسته” ظاهر می شود.

چاپگر نشان را باز می کنید تا ببینید که ریبون شکسته است. شما دیگر ریبون چاپگر ندارید و نمی توانید به موقع کارت ها را چاپ کنید. آیا ریبون پرینتر کارت شما واقعا خراب است؟ خیر . ما راه حل آسانی برای شکسته شدن نوار چاپگر داریم تا بتوانید به چاپ کارت های خود بازگردید. فقط به چسب نیاز دارید! ریبون قطع شده چاپگر را از چاپگر کارت شناسایی خود بردارید و آن را روی یک سطح تمیز با ریبون قطع شده در ردیف قرار دهید و آماده چسباندن باشد. اطمینان حاصل کنید که غلطک‌های ریبون درست هستند تا زمانی که آن را دوباره داخل چاپگر قرار می‌دهید، ریبون در جای مناسبی قرار گیرد.

یک تکه چسب به عرض ریبون ببرید و ریبون جدا شده را دوباره به هم بچسبانید. مطمئن شوید که ریبون صاف و بدون چین و چروک باشد. ریبون چاپگر را روی غلتک جمع‌آوری (برای ریبون استفاده‌شده) بغلتانید و تا زمانی که قسمت چسب‌خورده دیگر دیده نشود به چرخش ادامه دهید. سپس نوار را دوباره داخل چاپگر قرار دهید، خطا را پاک کنید و چاپ را از سر بگیرید.

چرا ریبون پرینتر کارت من شکست؟ آیا می توانم از تکرار آن جلوگیری کنم؟

شایع‌ترین دلایلی که نوار چاپگر می‌شکند یا پاره می‌شود به شرح زیر است:

دقت کنید: همه موارد زیر برای زمانی است که مطمئن هستید که ریبون اصل تهیه کردید. اگر ریبون شما اصل نباشد ممکن است یه علت بد بودن جنس ریبون خراب بشود و راه حل های زیر به شما کمک نکنند. ما در مانی کارت ریبون های پرینتر را با ضمانت به شما عرضه میکنیم. همه ریبون های ما اصل هستند. در حال حاضر قیمت پرینتر های چاپ کارت بسیار بالا است. اگر از اصل بودن کلایی اطمینان ندارید, دستگاه خود را با استفاده از ان ها خراب نکنید.

1- هد چاپ یا غلتک های چاپگر ممکن است کثیف باشند.

کثیفی می تواند به سر چاپ یا کارت پلاستیکی بچسبد و باعث پارگی ریبون شود. برای جلوگیری از این امر، به طور مرتب چاپگر خود را با استفاده از کیت تمیزکننده مناسب چاپگر تمیز کنید. همیشه دستورالعمل‌های چرخه تمیز کردن چاپگر را دنبال کنید تا از ایجاد آسیب جلوگیری کنید. تمیز نکردن چاپگر کارت پلاستیکی شما می تواند ضمانت چاپگر را باطل کند، ما انواع کیت های تمیز کننده مارک های مختلف هایتی, فارگو, نیسکا, داسکام و … را موجود داریم. برای اطلاع از قیمت و موجودی با مشاوران فروش ما تماس بگیرید. چاپگرهای کارت شناسایی نسبت به سایر چاپگرها نسبت به گرد و غبار و زباله بسیار حساس تر هستند.

روغن ناشی از انگشتان شما یا ذرات ریز گرد و غبار می تواند منجر به بسیاری از مشکلات چاپگر شود. بنابراین، مهم است که چاپگر خود را با کیت های تمیزکننده چاپگر اصلی ارائه شده توسط تولید کنندگان چاپگر تمیز کنید. به عنوان مثال، چاپگرهای فارگو باید با کیت های تمیزکننده ارائه شده توسط تولید کنندگان فارگو تمیز شوند.

2- شدت هد چاپ ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.

در تنظیمات معمولی و تنظیمات برگزیده چاپگر شما، گزینه هایی برای افزایش یا کاهش شدت هد چاپگر شما وجود دارد. افزایش بیش از حد آن می تواند باعث داغی بیش از حد سر چاپ و چسبیدن آن به ریبون پرینتر کارت شود که می تواند باعث پارگی آن شود.

حتما بخوانید: انواع مشکلات رایج پرینتر های چاپ کارت چیست؟

3- آیا بلوک های بزرگ رنگ ثابت در طرح کارت خود دارید؟

اگر ریبون شما اغلب می شکند، حتما بلوک های بزرگ رنگ ثابت در طرح کارت خود دارید. اگر این چنین است، سعی کنید شدت هد چاپ یا تنظیم تنظیم رزین را کاهش دهید. نواحی بزرگ چاپ بلوک نیز می تواند باعث شود که ریبون به سر چاپ بچسبد زیرا بیش از حد گرم می شود

اگر در حال چاپ کارت هایی با طراحی پیچیده با مناطق رنگ بلوک بزرگ هستید، آیا به خرید چاپگر کارت انتقال مجدد فکر کرده اید؟

چاپگرهای مستقیم به کارت (DTC) یا سابلیمیشن رنگی نمی توانند روی لبه کارت ها چاپ کنند یا رنگ های بلوک بزرگ را چاپ کنند. چاپگرهای انتقال مجدد نیز روکش صاف تر و شفاف تر می دهند. اگر فکر می کنید طرح شما ممکن است با چاپگر Direct-To-Card مناسب نباشد با ما با شماره 02188442854 تماس بگیرید. یک متخصص شما را از طریق گزینه های موجود راهنمایی می کند. ما سالها تجربه در زمینه چاپ کارت شناسایی داریم و همیشه سعی خواهیم کرد بهترین مشاوره مستقل را به شما ارائه دهیم.

4- چاپ روی لبه کارت شناسایی

در چاپگرهای کارت شناسایی دو نوع فناوری مستقیم به کارت و انتقال مجدد وجود دارد. مدل‌های چاپگر مستقیم به کارت نمی‌توانند نزدیک به لبه کارت‌های شناسایی چاپ کنند، اما مانند چاپگرهای انتقال مجدد، می‌توانند روی لبه کارت‌های شناسایی چاپ کنند. اگر سعی کنید این کار را با چاپگر کارت شناسایی مستقیم به کارت انجام دهید، ممکن است منجر به پارگی نوار چاپگر شود. درست است که هر چاپگر کارت شناسایی متفاوت است. بنابراین، همیشه باید قسمت بالای تنظیمات فرم چاپگر کارت شناسایی را بررسی کنید و قبل از چاپ کارت شناسایی خود، کارت تست تراز را چاپ کنید.

حتما بخوانید: لوازم همراه پرینتر چاپ کارت در هنگام خرید چیست؟

5- استفاده از شدت رنگ بسیار بالا

هنگامی که تنظیمات حرارتی بسیار زیاد است، احتمال پارگی ریبون پرینتر کارت وجود دارد. شما می توانید شدت رنگ چاپگر کارت شناسایی خود را مطابق با مدل چاپگری که استفاده می کنید تنظیم کنید. به عنوان مثال، تنظیمات رنگ برای چاپگرهای Fargo را می توان با رفتن به “جعبه ابزار” واقع در “تنظیمات پیشرفته” انجام داد. در جعبه ابزار، می توانید تغییراتی در شدت رنگ ایجاد کنید. اگر شدت رنگ خیلی زیاد باشد، یعنی رنگ خیلی تیره باشد، هد چاپ بسیار داغ می شود که می تواند منجر به پارگی ریبون چاپگر شود.

اگر تنظیمات گرما خیلی داغ باشد، احتمال دارد ریبون ها پاره شوند. شدت رنگ چاپگر شما را می توان با توجه به مدل چاپگر شما تنظیم کرد. به عنوان مثال، تنظیمات مربوط به چاپگرهای Magicard را می توان با رفتن به تنظیمات “Printing Preferences” و سپس به “Color Correction” انجام داد، جایی که می توانید آن را روی “Gamma One” یا “Gamma Two” تنظیم کنید. با چاپگرهای Fargo، می‌توانید به جعبه ابزار بروید و در قسمت «تنظیمات پیشرفته»، شدت رنگ را تنظیم کنید. برای اکثر چاپگرهای دیگر، می توانید به سادگی به تنظیمات “Printing Preferences” در نرم افزار ID card بروید تا تنظیمات رنگ را تنظیم کنید. اگر رنگ خیلی تیره باشد، هد چاپ خیلی داغ می شود که در نهایت ریبون را می شکند.

6- چاپگر شما قدیمی است و هرگز سنسورها را دوباره کالیبره نکرده اید.

تمام تجهیزات در معرض فرسودگی و پارگی هستند. حتی اگر تعداد کارت شما کم باشد، تعمیر و نگهداری اولیه مورد نیاز است. راهنماهای کاربر چاپگر دستورالعمل‌هایی را برای کالیبره کردن مجدد حسگر نواری ارائه می‌کنند. همچنین ایده خوبی است که مطمئن شوید آخرین سیستم عامل و درایور را نصب کرده اید. در نهایت، زمانی که زمان تعویض ریبون پرینتر کارت فرا رسید، تنظیمات ریبون و سنسور را مطابق با مشخصات سازنده در دفترچه راهنمای کاربر کالیبره کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up