ریبون پرینتر چیست؟ انواع ریبون کدام است؟

ریبون پرینتر کارت یک مواد مصرفی اصلی برای پرینتر های کارت است. این ریبون ها در واقع حکم جوهر را برای پرینتر کارت دارد. رنگ های کارت شما از ریبون ساخته می‌شوند. هدی پرینتر کارت می‌تواند ریبون های بسیاری را استفاده کند که هر ریبون برای چاپ یک رنگ خاص استفاده میشود. مثلا ریبون های رنگی, روی کارت به صورت رنگی چاپ می‌کنند و نوار های تک رنگ روی کارت یک رنگ را می‌توانند چاپ کنند. در ادامه ریبون را به صورت کامل به شما معرفی می‌کنیم.

ریبون چیست ؟

ریبون پرینتر، کارتریجی است که حاوی نوار نازکی از مواد متشکل از پانل ها است. Ribbon برای حمل جوهر چاپ تک رنگ یا رنگ های مختلف استفاده می شود و سپس مستقیماً روی سطح کارت اعمال می شود. برای حفظ کیفیت چاپ و همچنین افزایش طول عمر چاپگر کارت خود، ریبون چاپگر کارت اصل را خریداری کنید یا از ریبونی استفاده کنید که با چاپگر کارت شناسایی انتخابی شما سازگار است. دقت کنید که ریبون ها یک تعداد مشخصی چاپ انجام میدهند مثلا تا 3000 کارت چاپ میکنند و سپس باید ریبون جدید تهیه کنید.

انواع ریبون پرینتر

ریبون های چاپگر کارت به دو دسته تک رنگ یا تمام رنگی موجود هستند. اگر فقط در یک رنگ مانند مشکی چاپ می کنید، یک ریبون تک رنگ عالی است. اگر طرح شما دارای دو یا چند رنگ است، باید یک ریبون تمام رنگی را انتخاب کنید.

ریبون های تک رنگ

اگر طرح کارت شما دارای یک رنگ بدون سایه باشد، ریبون های تک رنگ ایده آل هستند. ریبون‌های تک رنگ مشکی هنگام اضافه کردن بارکد یا متن به پشت کارت مانند «اگر کارت یافت شد، لطفاً به آن را به صاحب ان برگردانید» محبوب هستند. در حالی که ریبون‌های تک رنگ رنگی بیشتر برای افزودن به کارت‌های از پیش چاپ شده استفاده می‌شوند.

لطفاً توجه داشته باشید که رنگ‌های ریبون تک رنگ بسته به مدل چاپگر و سازنده متفاوت است، اما برای کمک به ما رایج‌ترین رنگ‌های موجود را در زیر فهرست کرده‌ایم: سفید, مشکی, آبی, قرمز, سبز, طلایی متالیک, نقره ای متالیک و ریبون های تک رنگ BO & KO.

ریبون مشکی پرینتر اسمارت

ریبون های چند رنگ

برای کارت هایی که رنگی هستند مورد استفاده است. از سه رنگ اصلی قرمز و ابی و زرد تشکیل شده است. با استفاده از این سه رنگ میتوان هر رنگی را تولید کرد. برخی از این نوار ها دارای کاریی اضافی هستند. مثلا پوشش محافظ کارت, چاپ یووی, رنگ مشکی اضافی برای متن و بارکد و ….این ریبون ها برای انواع چاپ کارت پی وی سی مثل کارت هدیه, ویزیت, گارانتی,عضویت, شناسایی و بانکی مورد استفاده هستند.

نوار های چند رنگ نسبت به نوار های تک رنگ متوانند کارت بیشتری چاپ کنند. قیمت ریبون رنگی بیشتر از ریبون تک رنگ است. بنابراین در هنگام چاپ کارت باید دقت کنید که اگر میتوانید تک رنگ چاپ کنید, در هزینه ها صرفه جویی کنید و ریبون رنگی نخرید.

ریبون رنگی نیسکا

حتما بخوانید: انواع مواد مصرفی پرینتر چاپ کارت pvc

مدل های مختلف ریبون

بیایید با نگاهی به نوارهای استانداردی که توسط اکثر پرینتر های چاپ کارت (با تکنولوژی مستقیم) مورد استفاده است، شروع کنیم. آنها در اندازه های مختلف موجود هستند تا متناسب با انواع مدل های چاپگر از طیف وسیعی از تولید کنندگان باشند.

ریبون پرینتر YMCKO

YMCKO ریبون پرینتر چاپ کارت
YMCKO – Yellow (Y), Magenta (M), Cyan (C), Black (K), Overlay (O)

نوار YMCKO که احتمالاً محبوب ترین و همه کاره ترین ریبون پرینتر است. این نوار چهار رنگ سیاه ( Black یا K), فیروزه ای یا آبی(Cyan یا C), قرمز یا سرخ ابی (Magenta یا M) و زرد(Yellow یا Y) را ارائه می دهد. همچنین یک پوشش محافظ اضافی Overlay (O) اضافه شده در ریبون گنجانده شده است. رنگ مشکی در ریبون ها برای نوشتن متن و بارکد در روی کارت مورد استفاده است. ویژگی اصلی آن روکش شفافی است کارت های تمام شده شما را در برابر ساییدگی یا دستکاری محافظت می کند. این نوار یک انتخابی عالی برای کارت هایی است که امکان دستکاری آنها وجود ندارد یا حاوی اطلاعات ایمن هستند.

نوار چاپگر YMCKT 

YMCKT ریبون پرینتر
YMCKT – Yellow (Y), Magenta (M), Cyan (C), Black (K), Topcoat (T)

ریبون‌های YMCKT دقیقاً به همان روش YMCKO کار میکند با این تفاوت که در بالای آن Overlay (O) با یک پانل روکش Topcoat (T) جایگزین می‌شود.

ریبون پرینتر YMCKOK

YMCKOK ریبون پرینتر
YMCKOK – Yellow (Y), Magenta (M), Cyan (C), Black (K), Overlay (O), Black (K)

اگر به دنبال چاپ کارت های دو رو با رنگ در جلو و متن مشکی یا بارکد در پشت آن هستید، این ریبون برای این کار مناسب است. این نوار یک رنگ مشکی (K) اضافه دارد. لطفا توجه داشته باشید که با این نوع ریبون، یک روکش محافظ به جلوی کارت اضافه می شود، اما برعکس نیست.

در ادامه به بررسی ریبون های پرینتر چاپ کارت غیر مستقیم یا لمینیت چاپگرها میپردازیم. در این چاپگر ها ریبون انتقال حرارت از روی هد چاپ حرارتی عبور می‌کند و قسمت پوشش‌داده شده روی سطح برچسب، فشار وارد می کند. انرژی گرمایی تولید شده توسط هر نقطه باعث می شود که رنگدانه از فیلم حامل خارج شود و به سطح برچسب بچسبد. نقاط عنصری که هد چاپ را تشکیل می‌دهند به‌طور الکترونیکی توسط چاپگر گرم و سرد می‌شوند.

اگر با استفاده از چاپگر غیر مستقیم مانند Fargo HDP5000 یا IDP Smart 50L که یک چاپگر کارتی با لمینیت داخلی است، چاپ می کنید، لازم است که نوار درست را انتخاب کنید. ریبون های انتقال مجدد و لمینیت هرگز دارای پانل روکش نیستند زیرا این روکش محافظ با یک فیلم انتقال مجدد جداگانه در طول فرآیند لمینیت اضافه می شود. هنگام سفارش نوار ، لطفاً فیلم سازگار هم خریداری کنید. در این پرینتر ها فیلم و ریبون با هم فرایند چاپ را انجام میدهند, پس باید هر دو را همزمان خریداری کنید.             

ریبون YMC  

YMCKT ریبون پرینتر
YMC – Yellow (Y), Magenta (M) and Cyan (C)

این نوار را می توان برای چاپ کارت های تمام رنگی یک طرفه بدون متن یا تصویر سیاه استفاده کرد. از جایی که این پرینتر رنگ مشکی (K ) را ندارد, پس نمیتواند متن و تصویر سیاه را چاپ کند. این نوار دارای سه رنگ اصلی یعنی قرمز و ابی و زرد است.

ریبون پرینتر YMCK 

YMCK ریبون پرینتر چاپ کارت
YMCK – Yellow (Y), Magenta (M), Cyan (C), Black (K)

چهار رنگ مشکی, زرد, ابی و قرمز هستند که می توانند با هم ترکیب شوند تا بتوانید تمام رنگ های طیف مرئی را تولید کنید. با استفاده از این نوار, میتوانید تصاویر پر جنب و جوش, تمام رنگی و متن سیاه را روی کارت یک طرفه ایجاد کنید. این ریبون پرینتر چاپ کارت ایده آل برای چاپ کارت شناسایی عکس دار است.

نوار چاپگر YMCKK

YMCKK ریبون پرینتر
YMCKK – Yellow (Y), Magenta (M), Cyan (C), Black (K), Black (K)

اگر از چاپگر انتقال مجدد دو طرفه استفاده میکنید، این نوار به شما امکان می دهد تصاویر تمام رنگی و متن سیاه را به جلوی کارت و متن یا بارکد سیاه را در پشت اضافه کنید. پس این نوار برای چاپ هی دو طرفه که یک طرف مشکی و یک طرف رنگی است, مناسب است.

ریبون پرینتر YMCKI 

YMCKI ریبون پرینتر
YMCKI – Yellow (Y), Magenta (M), Cyan (C), Black (K), Inhibitor (I)

انتخاب این ریبون به شما امکان می دهد کارت های شناسایی یک طرفه تمام رنگی را فقط با متن یا تصاویر سیاه چاپ کنید. پانل بازدارنده Inhibitor (I) از چاپ طرح روی قسمت‌های خاصی از کارت‌ها مانند پانل امضا یا تراشه RFID جلوگیری می‌کند و از عملکرد صحیح آنها اطمینان می‌دهد.

ریبون پرینتر YMCFK

این ریبون از سه رنگ اصلی زرد (Y) ، قرمز یا اغوانی (M) ، فیروزه ای یا آبی (C) برای چاپ یک طیف کامل از رنگ ها با استفاده از درجات گوناگون حرارت تشکیل شده است. دارا بودن یک پنل (K) مشکی برای چاپ متن یا بارکد و یک پنل (F) یا همان فلورسنت که به کاربر امکان می دهد هر نوع متن یا تصویر Grayscale را فقط در نور ماوراء بنفش یا UV قابل مشاهده می باشد چاپ کند.

ریبون های نیم پانل (Half-Panel Ribbons)

ریبون های نیمه پانل در فرمت های YMCKO، YMCK، YMCKOK و YMCKK موجود هستند و برای ایجاد کارت های شناسایی عکس دار که در آن رنگ فقط باید روی نیمی از کارت چاپ شود، ایده آل هستند. می‌توانید یک تصویر یا لوگو را در یک طرف کارت اضافه کنید و متن سیاه و سفید را در سمت دیگر کارت چاپ کنید. با استفاده از نوار پنل نیمه، در هزینه مواد مصرفی در حال انجام صرفه جویی خواهید کرد، اما به قسمت چاپ روی هر کارت محدود می شود.

ریبون پانل امضا (Signature Panel Ribbons)

اگر طراحی کارت شما شامل بخشی است که کاربر ملزم به اضافه کردن امضا است، به این نوع ریبون نیاز خواهید داشت. ریبون شامل یک صفحه نیمه مات یا شفاف است که کارت را قابل نوشتن می کند. کارت های عضویت، تخفیف و وفاداری اغلب از اعضا می خواهند که کارت های خود را امضا کنند تا این نوع ریبون کار را برای شما کامل کند.

ریبون های پانل UV یا فلورسنت(UV or Fluorescent Panel Ribbons)

ریبون های پانل UV یا فلورسنت برای افزودن تصاویر یا متن به کارت های شناسایی استفاده می شود که فقط در زیر نور ماوراء بنفش (UV) قابل مشاهده هستند، اطمینان حاصل می شود که هرگونه تلاش شبیه سازی شده یا تکراری به راحتی قابل مشاهده است.هنگامی که انواع ریبون چاپگر کارت شناسایی را شناختید، می توانید ریبون چاپگر کارت شناسایی مناسب را برای چاپگر خود انتخاب کنید.

انواع ریبون لیبل پرینترها

  1. Wax Ribbon
  2. Wax Resin Ribbon
  3. Resin Ribbon
  4. ریبون سوپر رزین (Super Resin Ribbon)

ریبون های وکس (Wax Ribbon)

ریبون WAX معمولاً مقرون به صرفه ترین  ریبون شناخته می شود این نوار برای چاپ هایی که به دوام زیاد یا مقاومت در برابر دماهای بالا، مالش، لک یا خراش نیاز ندارند توصیه می شود. از این نوع نوار می توان برای مواردی استفاده کرد که خواندن آنها در طول زمان نیازی به دوام ندارد: اطلاعات حمل و نقل، مرجع مقالات، مطالب و … کیفیت ریبون WAX زمانی که در معرض گرما، آب، گرد و غبار یا هر نوع شرایط شدید دیگری قرار می گیرد، قابل خواندن نیست.

ریبون های وکس رزین (Wax Resin Ribbon)

مناسب جهت برچسب‌های کاغذی و متالایز با ماندگاری نسبتاً بالا و مقاوم در برابر سایش و رطوبت می باشند. موم‌ها و رزین‌ها با هم مخلوط می‌شوند تا نوارهایی تولید کنند که مقاومت بهتری نسبت به نوارهای مومی در برابر خراش و لکه و همچنین در برابر حلال و گرماداشته باشند. ریبون ‌های مومی/رزین را می‌توان بر روی طیف وسیعی از لیبل ها استفاده کرد.

ریبون های رزین (Resin Ribbon)

اين نوع ريبون ها كيفيت چاپ بالایي دارند و در برابر سایش و آب و الکل مقاوم هستند. ریبون رزین از ترکیب آلی مصنوعی یا رزین که جوهر را حمل می کند نامگذاری شده اند. این نوار ها برای بادوام ترین کاربردها، به عنوان مثال برای چاپ ظروف شیمیایی، اقلام دارویی، قطعات موتور و کاربردهای بیرونی مورد استفاده هستند.

ریبون سوپر رزین (Super Resin Ribbon)

ریبون‌های سوپر رزین تصاویری بادوام، ضد خش و پررنگ ارائه می‌دهند. روکش پشت ضد الکتریسیته ساکن با فرمول ویژه برای افزایش طول عمر چاپ. وضوح فوق العاده ، مناسب برای اسکن دقیق کوچکترین متن و بارکدهای دوبعدی به کار می رود .

حتما بخوانید: معرفی و مقایسه انواع پرینتر چاپ کارت

نحوه انتخاب ریبون مناسب پرینتر

هنگامی که انواع ریبون چاپگر کارت شناسایی را شناختید، می توانید ریبون چاپگر کارت شناسایی مناسب را برای چاپگر خود انتخاب کنید. ریبونی که باید استفاده کنید به نوع و ساخت چاپگر کارت شناسایی که استفاده می کنید و طرحی که می خواهید روی کارت های خود چاپ کنید بستگی دارد.

مرحله اول – شناسایی پرینتر مورد نیاز

دو نوع چاپگر کارت شناسایی وجود دارد. ابتدا باید بررسی کنید که کدام یک مال شماست.

  1. مستقیم
  2. غیر مستقیم

چاپگرهای کارت مستقیم (که به آنها چاپگرهای تصعید رنگ نیز گفته می شود) رایج ترین نوع چاپگر کارت شناسایی هستند. آنها طرح را مستقیماً روی کارت چاپ می کنند و یک حاشیه سفید کوچک در اطراف لبه کارت باقی می گذارند. آنها معمولاً سرعت چاپ سریع تری را ارائه می دهند و هزینه هر کارت کمتری نسبت به چاپگرهای غیر مستقیم دارند.

چاپگرهای کارت شناسایی غیر مستقیم به طور خاص برای ارائه کیفیت چاپ بالاتر طراحی شده اند و توانایی چاپ روی کارت هایی با سطوح ناهموار مانند کارت های RFID را دارند. چاپگرهای غیر مستقیم طرح را روی ریبون چاپ می کنند که سپس با گرما به کارت می چسبد.

مرحله دوم – تهیه ریبون همان مدل پرینتر

هنگامی که نوع چاپگر کارت شناسایی خود را شناختید، در مرحله بعد، باید به مدل و مدل چاپگر کارت شناسایی خود نگاه کنید. هر برندی برای هر مدل چاپگر، نوارهای چاپگر کارت مخصوص به خود را دارد و برای اینکه چاپگر شما به درستی کار کند، باید از آنها استفاده کنید. اگر سعی کنید از یک ریبون با مارک چاپگر دیگر یا یک ریبون غیر اصلی استفاده کنید، به درستی کار نمی کند یا در دستگاه شما قرار نمی گیرد. فراموش نکنید که هر ریبونی که خریداری می کنید یک ریبون اورجینال باشد.

شما باید از همان مارک پرینتر خود, ریبون را تهیه کنید. مثلا اگر پرینتر کارت شما فارگو است, ریبون فارگو را تهیه کنید. دقت کنید که در برخی موارد نوار پرینتر های دیگر هم با چاپگر شما سازگاری دارند اما کیفیت کارت ها را کمتر میکنند.

مرحله سوم – انتخاب مدل ریبون

هنگامی که نوع و ساخت چاپگر کارت شناسایی خود را مشخص کردید، باید تصمیم بگیرید که چه چیزی را می خواهید روی کارت های خود چاپ کنید. میتوانید با پاسخ به سوالات زیر به پاسخ خود برسید.

  • آیا می خواهید روی یک یا دو طرف کارت چاپ کنید؟
  • آیا می خواهید یک کارت شناسایی عکس دار با یک تصویر تمام رنگی و متن سیاه چاپ کنید؟
  • آیا به امنیت کارت بصری با استفاده از UV نیاز دارید؟
  • آیا می خواهید کارت ها را به صورت تک رنگ/تک رنگ چاپ کنید؟

پس از تصمیم گیری در مورد طرحی که می خواهید چاپ کنید، می توانید به سادگی ریبونی را با این قابلیت و مطابق با مدل و مدل شما انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه کدام نوار چاپگر کارت شناسایی با دستگاه شما سازگار است، «راهنمای خرید ریبون چاپگر کارت شناسایی» رایگان ما را دانلود کنید یا با ما تماس بگیرید. ما در مانی کارت انواع ریبون اورجینال برند های فارگو, نیسکا, هایتی, گلدیو, سوییفت پرو و … را ارئه میکنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up