موبایل پوز یا کارتخوان موبایلی چیست؟

موبایل پوز یا POS Mobile

پایانه فروش همراه (POS Mobile) اجازه می دهد تا یک دستگاه تلفن همراه را به عنوان یک POS استفاده کرد. این وسیله امکان پرداخت را برای مردم از طریق کارت های عضو شتاب در درب منزل ، خرید های خیابانی ، پرداخت کرایه تاکسی به راحتی از طریق دستگاه های تلفن همراه امکان پذیر میسازد.

کارتخوان موبایلی

با فراگیر شدن تلفن های هوشمند و استفاده از اینترنت همراه از طرفی و گسترش روش های پرداخت الکترونیک نوین در کشورهای توسعه یافته و همچین در حال توسعه ، هر روز شرکت های فعال در زمینه بانکداری و پرداخت، محصولاتی مدرن بر بستر تلفن های همراه هوشمند را بر اساس نیاز مشتریان به جامعه معرفی میکنند که بر پایه خلاقیت و نوآوری طراحی شده است ، یکی از این محصولات که در دنیا به یکی از روش های پرداخت مرسوم تبدیل شده و درآینده نزدیک در ایران هم در صورت تامین امنیت پرداخت و مجوزهای الزام قانون گذاری شاهد فراگیر شدن آن خواهیم بود ، دستگاهی به نام موبایل پوز یا پایانه فروش موبایلی است که اجازه می دهد تا یک دستگاه تلفن همراه را به عنوان یک POS استفاده کرد. موبایل پوز ، امکان پرداخت را برای مردم از طریق کارت های عضو شتاب در درب منزل ، خرید های خیابانی ، پرداخت کرایه تاکسی ، به راحتی از طریق دستگاه های تلفن همراه امکان پذیر می سازد.

به گزارش مجله فوربز آمریکا Forbes فناوری پایانه های فروش سیار، با روند چشمگیری روبروست که پس از فراگیر شدن گوشی های هوشمند و اینترنت همراه، فناوری است که سریع ترین رشد در خرده فروشی Retail داشته است به طوری که نه تنها رشدی 033 %در سه سال آینده برای آن پیش بینی شده بلکه انتظار می رود پوز های موبابلی جای حدود 03 %از پایانه های ثابت را ظرف این مدت بگیرند.

از 0 سال قبل تا به امروز، فناوری POS Mobile با رشد کم سابقه ای مواجه شده، تا آنجا که آمار خرید دستگاه های پایانه های فروش ثابت در دنیا در سال 0302 با 02 % کاهش روبرو شد.

تاریخچه POS Mobile

شرکت هایی که در حوزه خدمات منازل لوله کشی، سیم کشی در آمریکا مشغول به ارائه خدمت هستند. همیشه با یک مشکل روبرو بودند و آن دریافت حق الزحمه و هزینه کالای مصرفی در پروژه بوده ، از آنجا که همه افراد دارای کارت اعتباری بوده و عملا پول نقد برای پرداخت نداشتند ، همیشه اینگونه شرکتها به دنبال راه جایگزینی بودند که بتوانند به راحتی هزینه خدمات خود را دریافت کنند که سرانجام در سال 033۲ شرکت Square برای آن راهحلی ارائه نمود. با توجه به استفاده روزافزون انواع گوشی هوشمند و تبلت ها ، این شرکت به دنبال ارائه راهکاری با استفاده از همین ظرفیت بود. این شرکت یک قطعه سخت افزای به نام square مکعب با رنگ سفید تصویر زیر را به همراه یک نرم افزار قابل نصب بروی گوشی های اپل را ارائه نمود و آن را POS Mobile یا Sale of Point  Mobile نامید.

موبایل پوز

این قطعه سخت افزاری از طریق ورودی صدا به گوشی همراه یا تبلت متصل میگردد.

این قطعه دارای یک شیار مانند هر دستگاه پوز بوده ، بدین صورت که کارت اعتباری خود را از شیار آن کشیده و در نرم افزار نصب شده میزان وجه مد نظر و پین کد خود را وارد می کنید.

در پایان طرح امضای دیجیتال خود را نیز بر روی گوشی یا تبلت وارد مینمایید، پرداخت صورت میگیرد. بدین گونه هر گوشی موبایل یا تبلتی تبدیل به یک سیستم پوز POS میگردد.

امضا دیجیتال

البته بعد از این شرکت ، شرکت هایی دیگری مانند POS Shopify و PayPal وارد این عرصه شدند.

هزینه های دریافتی بابت ارائه این سرویس بر اساس درصدی از تراکنش های ماهانه یا میزانی ثابت ماهانه میباشد.

تفاوت اینگونه دستگاه ها با کارتخوان های سیار GPRS چیست؟

سوالی که در ذهن مخاطبان ایجاد میشود تفاوت موبایل پوز با کارتخوان های سیار است که به طور کلی می توان به خدمات جانبی از جمله ارائه آمارهای مختلف، قابلیت تحلیل داده ها به صورت آنلاین اشاره کرد. همچنین قابلیت انعطاف بسیار بالای موبایل پوز برای 4 توسعه نرم افزارهای ویژه بر بستر تلفن هوشمند یا تبلت، آن را به فناوری ایده آل برای بسیاری از مشاغل تبدیل می کند. علاوه بر آن موبایل پوز دارای مزایای بیشتری نسبت به کارتخوان های سیار است که از جمله مزایای آن موارد زیر است :

مزایای بالقوه استفاده از موبایل پوز

1)کاهش هزینه

بسیاری از پذیرندگان در حال حاضر خود دستگاه های تلفن همراه مناسب دارند بنابراین بانک می تواند از هزینه های اضافی مربوط به خرید ، استقرار و حفظ یک ترمینال POS ، اجتناب کنند.

2)حمل و نقل آسان تر

قابلیت حمل بهتر و راحت تر در استفاده از این سیستم از عوامل مهم برای پذیرنده سیار است که هیچ محل ثابت کسب و کاری ندارد.

3)سیستم عامل

سیستم عامل بکار گرفته شده امکان توسعه نرم افزار و انعطاف پذیری بیشتر با محیط های موجود را میدهد.

4)رابط کاربری

رابط کاربری بهتر – برای هر دو پذیرنده و مشتری

5)مسائل زیست محیطی

این دستگاه نه تنها از نظر زیست محیطی با ارائه رسید ایمیلی یا پیامکی مصرف کاغذ را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، بلکه همزمان امکان دسترسی پذیرندگان به مشتریانشان و تکمیل اطلاعات مدیریت ارتباط با مشتریان را آسان تر می نماید.

6)مدیریت حساب

جالب اینکه شما می توانید از طریق این سامانه، حساب کاربری خود را آنلاین و به طور کامل مدیریت کنید و ضمن مشاهده عملکرد خود، به چندین اپلیکیشن متعلق به سامانه وصل شده و از امکانات آنها بهره گیرید.

ویژگی مهم موبایل پوز

ویژگی مهم کارتخوان موبایلی ، آن است که باعث می شود نرم افزار آن نقش بسیار پررنگ تری در مقایسه با کارتخوان های ثابت فروشگاهی داشته باشد. در حقیقت پردازشگر اصلی عملیات پرداخت، تلفن هوشمند است و سخت افزار کارتخوان تنها برای قسمتی از فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد که تلفن هوشمند به تنهایی قادر به انجام آن نیست : نگهداری کلید ها، خواندن کارت مغناطیسی، ورود امن رمز و رمز گذاری اطلاعات ، با این حساب در دست داشتن دستگاه کارتخوان سیار بدون بسته نرم افزاری توسعه یافته آن ، اعمال ارزش افزوده ای محسوب نمی شود.

مشکلات و خطرات امنیتی موبایل پوز :

  • حتماً باید فرد دریافت کننده وجه، کارت بانکی داشته باشد.
  • برای اطمینان از انتقال وجه، باید حداقل حساب خود را به سیستم دریافت پیامک واریز وجه متصل نموده و موبایل خود را نیز همواره به همراه داشته باشد.
  • عدم دسترسی همگانی به گوشی های هوشمند یا تبلت
  • مشکلات مربوط به نرم افزار موبایل و عدم پذیرش موقتی
  • وجود آنتی ویروس به روزرسانی شده بر روی گوشی یا تبلت برای جلوگیری از سرقت اطلاعات حساب
  • توانایی کپی نمودن اطلاعات محرمانه کارت اعتباری، توسط فرد گیرنده به وسیله دستگاه های کاملا مشابه به نام Duplicator ، عدم وجود دوربین امنیتی اطراف دستگاه ATM برای رصد نمودن متخلفان

باید منتظر مشکلات عدیده امنیتی این سیستم نیز باشیم.

به گزارش عصربانک ، موبایل پوز در حال حاضر در دنیا یک ابزار شناخته شده و یکی از روش های پرداخت الکترونیکی مرسوم است که روز به روز در حال گسترش بین مردم است و امید است در آینده ای نزدیک با ایجاد قوانین الزامی در خصوص امنیت پرداخت در ایران نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up