تفاوت بین کارت ویزیت از جنس کاغذی و پی وی سی

کارت های ویزیت برای همه کسب کار ها مورد نیاز است و استفاده گسترده ای دارد. زمانی که تصمیم به چاپ کارت ویزیت میگیرید حتما برای شما سوال است که روی چه جنسی کارت های ویزیت خود را چاپ کنید. بیشترین چاپ کارت ویزیت روی کارت های پی وی سی و کاغذی است. از بسیاری جهات، کارت های پلاستیکی ویزیت و کارت های کاغذی متفاوت هستند. شباهت ها و تفاوت های بین فرآیندهای چاپ مورد استفاده برای هر کدام در زیر بررسی شده است.

کارت ویزیت کاغذی یا کارت ویزیت پی وی سی؟

ایا فرآیند چاپ کارت ویزیت برای کارت های کاغذی و پلاستیکی متفاوت است؟

چاپ با استفاده از رنگ های CMYK

وقتی از یک چاپگر رنگی رومیزی برای چاپ روی یک ورق کاغذ استفاده می کنید، فقط چهار رنگ وجود دارد: فیروزه ای (آبی)، سرخابی (صورتی/قرمز)، زرد و مشکی. فرآیند چاپ کارت های ویزیت پلاستیکی نیز تقریباً مشابه است. با استفاده از این چهار رنگ، می‌توانیم تقریباً هر تصویری را که برای ایجاد کارت‌های ویزیت لازم است، ایجاد کنیم.

رنگ های پنتون یا PMS

رنگ‌های PMS رنگ‌هایی هستند که خاص هستند و طراحان رنگ را برای تعیین رنگی که باید روی کارت چاپ شود، رنگ را بصورت دستی و مکانیکی تنظیم میکنند. برای مثال، اگر کارت‌هایی را برای شرکت کوکاکولا چاپ می‌کنید، رنگ قرمز خاصی دارند و اگر قرمز مناسب نباشد، کل کارت دارای نقص است زیرا با رنگ لوگوی سازمانی آنها مطابقت ندارد.

DPI

DPI مخفف «نقطه در اینچ» است. در واقعDPI تعداد قطرات رنگی است که می توان در یک فضای 1 اینچی رها کرد. 300DPI استاندارد صنعتی است.

گرافیک برداری

گرافیک های برداری از پیکسل یا نقطه ساخته نمی شوند و این امکان را فراهم می کند که تصویر یا گرافیک در اندازه های مختلف مقیاس شود و کیفیت تصویر را از دست ندهد. بنابراین گرافیک برداری را می توان با استانداردی بسیار بالاتر از چاپ دیجیتال چاپ کرد.

شفاف یا مات بودن چاپ

Opacity/Opaque به میزان شفافیت یک کارت اشاره دارد. برای چاپ روی کارت های شفاف ابتدا یک پوشش دوتایی از جوهر سفید که قبل از اینکه رنگی به آن اضافه کنیم روی کارت های پلاستیکی شفاف قرار می گیرد. این اجازه می دهد تا تصویر چاپ شده بالاترین شفافیت ممکن را داشته باشد، در حالی که همچنان روی یک سطح شفاف چاپ می شود.

حتما بخوانید: چگونه کارت های PVC خود را چاپ کنیم

روش های اساسی چاپ کارت ویزیت

سه روش اصلی چاپ کارت ویزیت :

  • چاپ لیتو / افست
  • چاپ دیجیتال / دای کات
  • چاپ روی صفحه / سیلک اسکرین

چاپ لیتو یا چاپ لیتوگرافی در مقابل چاپ کارت ویزیت افست

چاپ لیتو با بالاترین کیفیت فرآیند چاپ را انجام میدهد.. این چاپ روی کارت های پلاستیکی به چاپگرهایی نیاز دارد که از صفحات مسی استفاده کنند که غلتک های جوهر را می کشند و سپس روی کارت های پلاستیکی قرار می گیرند.

لیتوگرافی اغلب با چاپ افست استاندارد اشتباه گرفته می شود، کاری که چاپگرهای کاغذی انجام می دهند. چاپ افست کاغذ معمولاً با یک ورق پلاستیکی است که به طور مشابه جوهر روی آن اعمال می شود و سپس روی کارت های کاغذی اجرا می شود. این فرآیند چاپ کارت های کاغذی برتری را نسبت به چاپ دیجیتال ایجاد می کند، اما مانند یک سبک لیتوگرافی نیست. چاپ افست کارت ویزیت محبوب ترین روش چاپ کارت ویزیت از جنس کاغذ است.

چاپ لیتو اغلب گران ترین سبک چاپ موجود است، اما دارای بالاترین کیفیت چاپ نیز می باشد بر خلاف چاپ دیجیتال (که مشابه چاپگر جوهر افشان عمل می کند)،در یک دستگاه چاپ لیتو یک رنگ در یک زمان اعمال می شود. بنابراین، برای یک کارت تمام رنگی، باید هر چهار رنگ را در هر طرف چاپ کند.

برای چاپ کارت ویزیت، اگر می خواهید چاپ رنگی PMS را داشته باشید، چاپ لیتو یک الزام است. بنابراین اگر برند و رنگ های شما بسیار مهم هستند، این بهترین راه برای اطمینان از بی نقص بودن رنگ ها است. چاپ‌های لیتو در نقطه در هر اینچ چاپ نمی‌شوند و می‌توانند کاملاً با یک تصویر برداری مطابقت داشته باشند، زیرا بسیار واضح هستند و هرگز پیکسلی ندارند.

چاپ کارت ویزیت Die Cut

کارت های دای کات رایج ترین روش برای چاپ کارت ویزیت پلاستیکی هستند اما برای چاپ کارت ویزیت کاغذی استاندارد بسیار کمتری دارند. برش قالب شامل چاپ کارت ها بر روی یک ورق بزرگ است، سپس با استفاده از قالب برای برش تک تک کارت ها روی یک دستگاه صنعتی انجام می شود. این سیستم به ما این امکان را می دهد که چاپ کارت ویزیت را در هر شکل یا اندازه ای که می خواهید آسان کنیم.

این روش چاپ برای کارت‌های پلاستیکی معمولاً از روش لیتوگرافی کم‌هزینه‌تر است، زیرا کار کمتری دارد. این به ما امکان می دهد کارت ها را بسیار سریعتر چاپ کنیم و کارت ها معمولاً لمینیت هستند. این باعث می شود که کارت های پلاستیکی بسیار بادوام تر شوند. این سبک در کارت هایی مانند کارت های هدیه، کارت های عضویت و کارت های وفاداری و … استفاده میشوند.

چاپ سیلک یا اسکرین برای چاپ کارت ویزیت

در اصل روشی برای استفاده از شابلون روی صفحه مشبک برای اعمال جوهر است. این روش چاپ، یکی دیگر از روش های رایج چاپ کارت های کاغذی است. این روش برای کارت های پلاستیکی محبوبیت کمتری دارد. در حالی که گاهی اوقات کارت‌های پلاستیکی را می‌بینید که روی صفحه چاپ می‌شوند، اما معمولاً نازک هستند، مانند کارت کاغذی. کارت هایی که به این روش چاپ می شوند معمولاً بسیار ارزان هستند.

بزرگترین ایراد غربالگری سیلک به عنوان روشی برای چاپ کارت ویزیت این است که هنگام چاپ روی پلاستیک، کارت ها بسیار مستعد خراش هستند. از آنجایی که جوهر کاغذی ندارد که در آن فرو برود، خیلی خوب نمی‌چسبد. از سوی دیگر، کارت‌های سیلک‌اسکرین برای کارت‌های کاغذی بسیار خوب به نظر می‌رسند و به شما امکان می‌دهند کارت‌های کاغذی را با کیفیت خول تولید کنید.

پلاستیک در مقابل کاغذ: به کدام نوع جنس کارت ویزیت نیاز دارید؟

کارت ویزیت پی وی سی چیست؟

این کارت ها از مواد پلاستیکی بادوام و سفت و سختی ساخته شده اند که بسیار محکم تر از کاغذ است. کارت ویزیت های پلاستیکی، برخلاف کارت ویزیت های کاغذی، دارای مزایایی نسبت به نمونه های سنتی خود هستند: ضد آب و ضد خش هستند. این ویژگی‌ها آن‌ها را برای کسانی که در ساخت‌وساز یا حرفه‌های دیگری کار می‌کنند که ممکن است به طور مرتب در معرض عناصری مانند آب یا خاک باشد، ایده‌آل می‌کند.

جنس کارت ویزیت پی وی سی
جنس کارت ویزیت پی وی سی

کارت ویزیت پلاستیکی راهی عالی برای اطمینان از متمایز شدن شرکت شما است. شما می توانید از میان مجموعه ای از رنگ ها و طرح ها، کارت مناسبی را برای خود ایجاد کنید. کارت‌های ویزیت معمولاً با یک هدف طراحی می‌شوند و آن اینکه شما را از رقبای خود متمایز کنند. اولین چیزی که کسی هنگام دریافت کارت ویزیت شما می بیند، طرح روی آن است، بنابراین مهم است که طراحی را انتخاب کنید که نشان دهد شما چه کسی هستید و چه کاری را به خوبی انجام می دهید.

حتما بخوانید: با کدام پرینتر کارت ویزیت چاپ کنیم؟

مزایای کارت ویزیت پلاستیکی

کارت های ویزیت از جنس پی وی سی بادوام هستند. برخلاف کارت‌های ویزیت کاغذی، کارت‌های پلاستیکی بسیار بادوام‌تر هستند و احتمال پارگی یا خرد شدن آنها در طول زمان کمتر است. این بدان معناست که آنها مدت‌ها بعد از اینکه آنها را تحویل دادید عالی به نظر می‌رسند، که می‌تواند تصویر حرفه‌ای‌تری به شرکت شما بدهد.

کارت های پلاستیکی ضد آب هستند، به این معنی که اگر خیس شوند خراب نمی شوند.

آنها نسبت به کارت های کاغذی کمتر خم می شوند یا تا می شوند و از نظر زیبایی شناختی بهتر هستند.

کارت‌های پلاستیکی را می‌توان با طرح‌ها و گرافیک‌های رنگارنگ چاپ کرد که توجه را جلب می‌کند و به تبلیغ برند شما کمک می‌کند.

آنها می توانند به عنوان ابزار بازاریابی برای تبلیغ کسب و کار یا خدمات شما استفاده شوند.

کارت ویزیت کاغذی چیست؟

کارت ویزیت کاغذی راه بسیار خوبی برای تبلیغ شرکت شما است و باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. کارت‌های ویزیت کاغذی اندازه‌ها، لبه‌ها، بافت‌ها و رنگ‌های بی‌پایانی را برای انتخاب شما ارائه می‌دهند. آنها ارزان هستند، توزیع آنها آسان است و می توان آنها را در همایش ها یا رویدادهای شبکه ای توزیع کرد. تنها نکته منفی این است که کارت ویزیت های کاغذی به دلیل جنس نازکشان مانند کارت های پلاستیکی دوام نمی آورند.

جنس کارت ویزیت کاغذی
جنس کارت ویزیت کاغذی

مزایای کارت ویزیت کاغذی

کارت ویزیت از جنس کاغذ را می توان در طیف وسیعی از اندازه ها، بافت ها و رنگ ها چاپ کرد. آنها را می توان روی کاغذهای ضخیم یا نازک در رنگ های زنده چاپ کرد.

حمل و نقل آنها آسان است. کارت ویزیت های کاغذی برای مشاهده آنها به تجهیزات یا نرم افزار خاصی نیاز ندارند. آنها را می توان به سادگی در یک کیف پول قرار گیرند.

آنها مقرون به صرفه هستند. چاپ کارت ویزیت بسیار ارزانتر از چاپ کارت ویزیت پلاستیکی است.

نوع کارت ویزیت شما بستگی به نیاز شما دارد. همانطور که در بالا اشاره کردیم، مزایای زیادی هم برای کارت های پلاستیکی و هم برای کارت های کاغذی وجود دارد. اگر به دنبال یک کارت ویزیت سازگار با محیط زیست با قیمت های مقرون به صرفه هستید که تأثیر ماندگاری بر روی کسانی که آن را دریافت می کنند به جای بگذارد، کاغذ برنده است. با این حال، اگر چیزی که برای شما اهمیت دارد، تصویر حرفه ای و دوام است، از کارت های ویزیت پلاستیکی استفاده کنید که تا مدت ها در آینده دوام خواهند داشت.

حتما بخوانید: بهترین مواد اولیه کارت شناسایی چیست؟

کدام انتخاب برای کارت ویزیت بهتر است؟

پیشنهاد ما به شما کارت های ویزیت از جنس پی وی سی است. چند دلیل وجود دارد که چرا می توانید کارت ویزیت پلاستیکی را به جای کارت های کاغذی سنتی انتخاب کنید:

دوام:

کارت ویزیت های پی وی سی دوام بیشتری نسبت به کارت های کاغذی دارند و می توانند در برابر سایش، آسیب آب و سایر عوامل مقاومت کنند. این بدان معناست که کارت ویزیت های پلاستیکی شما دوام بیشتری خواهند داشت و در طول زمان ماندگاری بیشتری دست مشتری شما دارد.

گزینه های طراحی منحصر به فرد:

 کارت ویزیت های پلاستیکی گزینه های طراحی منحصر به فردی را ارائه می دهند که ممکن است با کاغذ امکان پذیر نباشد، مانند پلاستیک شفاف یا مات، روکش فلزی، و حروف برجسته .

ملاحظات زیست محیطی:

در حالی که کارت ویزیت های پلاستیکی معمولاً سازگار با محیط زیست در نظر گرفته نمی شوند، برخی از انواع پلاستیک (مانند پلاستیک بازیافتی یا زیست تخریب پذیر) ممکن است گزینه پایدارتری نسبت به کاغذ باشد. علاوه بر این، کارت‌های پلاستیکی ممکن است راحت‌تر از کارت‌های کاغذی که حاوی پوشش‌ها یا تکمیل‌های ویژه هستند، بازیافت شوند.

به طور کلی، تصمیم برای انتخاب کارت ویزیت پلاستیکی به جای کاغذ به نیازها و ترجیحات خاص شما بستگی دارد. هنگام تصمیم گیری عواملی مانند دوام، گزینه های طراحی، تاثیرات محیطی و اهداف برندسازی را در نظر بگیرید.

ما در مانی کارت انواع کارت های پی وی سی را برای شما چاپ میکنیم. برای چاپ انواع کارت های ویزیت, کارت های پی وی سی شناسایی, بانکی, هدیه و … با ما به شماره 02188442854 تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up