کارت های بانکی

چاپ کارت های بانکی و اعتباری با استفاده از کارت خام پی وی سی انجام میگیرد که اصولا از جنس پلاستیکی به نام پلی وینیل کلراید است. این نوع کارت مقاوم بوده و از مقاومت زیادی دربرابر سایش و خم شدن برخوردار است و به خاطر اینکه کارت بانکی از نوع پلاستیک ( پی وی سی ) است در برابر نم و رطوبت و عرق کردن استحکام بالایی دارد.

چاپ این کارت ها به روش افست انجام می شود در این روش بر روی ورق های بزرگ pvc عملیات چاپ انجام می شود و در ادامه لایه شفاف overlay به جهت ماندگاری بیشتر چاپ روی کارت با حرارت بالا قرار میگیرد. نوع چاپ کارت بانکی، مغناطیسی است که بر روی کارت هایی که نوار مشکی پشت کارت دارند انجام می گیرد.

کارت بانکی به دلیل هوشمند بودن در همان بانک با انکدر مخصوص کارت مگنت اطلاعات در Track کارت ذخیره می شود و هر فرد اطلاعات مربوط به خود را دارد. این نوع کارت ها برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ در تمامی جهان گسترش پیدا کرد این کارت های پلاستیکی به منظور سرعت در کار استفاده شده است و مزیت کاهش استفاده از پول نقد را دارد و به همین دلیل توانسته جایگاه خوبی در عرصه بانکداری الکترونیک برای خودش دست و پا کنند. با این نوع کارت های پلاستیکی با کمک دستگاه های ATM یا دستگاه های POS می توان نقل و انتقال اعتبار بانکی انجام داد.

چاپ کارت بانکی چیست و چگونه انجام میشود؟

چاپ کارت بانکی مهر گستر بانک کشاورزی
چاپ کارت بانکی بانک کشاورزی
چاپ کارت بانکی کشاورز کارت بانک کشاورزی

کارت بانکی نوعی از کارت است در سیستم بانکی برای انجام عملیات بانکی مانند دریافت پول ، پرداخت پول، انتقال پول و … به صورت آسان قابل استفاده است. کارت بانکی با توجه به استحکام بالاو مقاومت زیاد ، عمر طولانی دارند و به زودی از بین نمیرود همچنین برروی این کارت ها اطلاعات مشتری ثبت شده است مثل نام مشتری ، شماره ۱۶رقمی که مختص شخص است ، شماره CVV2 و تاریخ انقضا کارت چاپ می شود.

چاپ کارت اعتباری در اندازه های ۸۵٫۶۰ در ۵۳٫۹۸ میلی متر برش داده میشود و در آخر کارت های بانکی به بانک ارسال می شود و اطلاعات متغییر بانکی بروی کارت چاپ میشود و بعد کارت را در دستگاه انکدر کارت مگنت قرار می دهند.

انواع کارت بانکی

۱٫ کارت نقدی

کارت نقدی یکی از انواع کارت های بانکی است. این توسط بانک یا اتحادیه اعتباری شما صادر می شود و به یکی از حساب های بانکی شما، معمولاً یک حساب جاری یا حساب بازار پول متصل است. اکثر کارت‌های نقدی دارای لوگوی Visa، Mastercard یا Discover هستند. هنگامی که از کارت نقدی استفاده می کنید، وجوه از حسابی که به آن متصل است برداشت می شود. فرض کنید در فروشگاه محلی خود هستید و ۱۰۰ دلار با کارت نقدی خریداری می کنید. فروشگاه به صورت الکترونیکی کارت شما را اجرا می کند و وجوه از حساب بانکی شما گرفته می شود و به حساب بانکی تاجر منتقل می شود. نکته خوب در مورد کارت نقدی این است که به شما اجازه نمی دهد بدهی کنید زیرا برای پرداخت از حساب خود پول می گیرید.

۲٫ کارت خودپرداز

نوع دیگر کارت بانکی، کارت خودپرداز است. مانند یک کارت نقدی، یک کارت ATM به حساب بانکی شما گره خورده است. تفاوت این است که کارت ATM فقط می تواند برای گرفتن پول نقد از ATM یا واریز به یک ATM استفاده شود. و برخلاف کارت نقدی، از کارت خودپرداز نمی توان برای خرید در فروشگاه یا آنلاین استفاده کرد. چیزی که این موضوع را کمی گیج کننده می کند این است که اکثر بانک ها کارت بانکی را ارائه می دهند که هم به عنوان کارت نقدی و هم به عنوان کارت خودپرداز عمل می کند. به عبارت دیگر، می‌توانید از آن برای خرید استفاده کنید و سپس با چرخاندن توسط دستگاه خودپرداز پول نقد دریافت کنید.

۳٫ کارت اعتباری

چاپ کارت بانکی اعتباری
چاپ کارت بانکی نقره ای موسسه اعتبار
چاپ کارت بانکی موسسه اعتبار

اغلب بانک ها نیز برای مشتریان واجد شرایط کارت اعتباری صادر می کنند. کارت اعتباری به عنوان یک خط اعتباری عمل می کند. به عنوان مثال، ممکن است برای یک کارت درخواست دهید و “محدودیت هزینه” ۵۰۰۰ دلار به شما پیشنهاد شود. این بدان معناست که بیشترین هزینه ای که می توانید بدون پرداخت هزینه بیش از حد هزینه کنید ۵۰۰۰ دلار است. کارت اعتباری به حساب بانکی شما متصل نیست و هنگام استفاده از کارت هیچ وجهی از حساب شما برداشت نمی شود. با این حال، شما باید پول را به طور کامل در پایان ماه بازپرداخت کنید یا پرداخت های ماهانه را روی کارت انجام دهید.

کسانی که بیشترین سود را می برند دارندگان کارتی هستند که از کارت اعتباری شخصی برای جمع آوری نوع خاصی از پاداش استفاده می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است مایل ها را برای سفر یا برگشت نقدی جمع آوری کنند تا به پرداخت موجودی خود کمک کنند. آنها هزینه ها را روی کارت می گذارند و تا پایان چرخه صورتحساب آنها را به طور کامل پرداخت می کنند. به این ترتیب بدون پرداخت سود از مزایای آن بهره مند می شوند.

در حالی که کارت های اعتباری در مواقع اضطراری عالی هستند و بازپرداخت به موقع کارت می تواند امتیاز اعتباری شما را افزایش دهد، استفاده از کارت اعتباری بدون خطر نیست. اگر پرداختی را از دست بدهید یا پرداخت را با تاخیر انجام دهید، امتیاز اعتباری شما ممکن است ضربه بخورد. همچنین باید به هر وجهی که از طریق کارت اعتباری به آن دسترسی داشته باشید، بهره پرداخت کنید، و این سود می تواند بسیار زیاد باشد.

۴٫ کارت نقدی پیش پرداخت

کارت نقدی پیش پرداخت معمولاً توسط بانک شما صادر نمی شود، بلکه یک موسسه مالی دیگر است. با این حال، این یک نوع کارت بانکی محسوب می شود. یک کارت نقدی پیش‌پرداخت به این صورت عمل می‌کند: قبل از اینکه بتوانید از آن استفاده کنید، وجوه را روی کارت بارگذاری می‌کنید. به عنوان مثال، اگر ۲۵۰ دلار روی کارت بارگذاری کنید، محدودیت هزینه ۲۵۰ دلاری دارید.

نقطه ضعف اصلی استفاده از کارت نقدی پیش پرداخت این است که احتمالاً برای استفاده از آن با هزینه هایی مواجه خواهید شد. و با این حال، مواقعی وجود دارد که یک کارت نقدی پیش پرداخت ممکن است منطقی باشد. به عنوان مثال، شخصی که در کنترل مخارج خود مشکل دارد، ممکن است یک کارت نقدی پیش پرداخت را بارگیری کند تا مخارج خود را تحت کنترل نگه دارد. یک کارت نقدی پیش پرداخت ممکن است زمانی که شخصی در سفر است و از حمل پول نقد عصبی است، منطقی باشد.

۵٫ کارت اعتباری پیش پرداخت

مانند یک کارت نقدی پیش‌پرداخت، قبل از استفاده از کارت اعتباری پیش‌پرداخت، وجوهی را بارگیری می‌کنید. مبلغی که بر روی کارت بارگیری می‌کنید محدودیت هزینه شما است. این کارت پیش‌پرداخت می‌تواند هزینه‌های بالایی را نیز به همراه داشته باشد که به بودجه شما وارد می‌شود. دلیل اصلی استفاده شخصی از کارت اعتباری پیش پرداخت این است که صادرکننده کارت گزارش ماهانه ای را به آژانس های گزارش اعتبار ارائه می دهد. فرض کنید شخصی اعتبار ضعیفی دارد و می خواهد امتیاز خود را ایجاد کند. با استفاده از کارت اعتباری پیش‌پرداخت شده، آنها می‌توانند اطمینان حاصل کنند که پرداخت‌های به‌موقع خود به آژانس‌های گزارش‌دهی اعتبار گزارش می‌شود و به ایجاد امتیاز اعتباری آنها کمک می‌کند. کارت پیش‌پرداخت نیز یکی از راه‌های تمرین کنترل کارت برای کسانی است که با هزینه‌های بیش از حد مشکل دارند.

مشخصات چاپ کارت بانکی PVC چیست؟

چاپ کارت بانکی بن غذا
چاپ کارت بانکی ایران بانو بانک کشاورزی
چاپ کارت بانکی بانک صادرات

اصولا کارت بانکی پی وی سی روی کارت مغناطیسی هایکو (Hico) با قطر ۷۶۰میکرون تولید میشود. عملیات چاپ کارت pvc با طرح ثابت است که اطلاعات متغییر در آن وجود ندارد. برای چاپ کارت بانکی پی وی سی نیاز به پرینتر های چاپ کارت رنگی دو رو دارید. کارت های خام پی وی سی درون مخزن ورودی کارت قرار میگیرند. بعد از وارد کردن طرح چاپ, عملیات چاپ آغاز میشود. در اخر کارت های چاپ شده در مخزن خروجی, اماده قرار گرفتن نوار مغناطیسی میشوند.

انواع پرینتر های چاپ کارت:

چاپ کارت بانکی PVC به دو صورت لمینیتی و سینگل صورت میگیرد. در روش لمینیتی این امکان را به مشتری می دهد که درهر ناحیه از کارت چاپ متغییر خود را چاپ کند. در تمامی کارت های بانکی از چاپ افست لمینیتی برای چاپ کارت ها استفاده می شود.شما میتوانید نمونه چاپ کارت ویزیت پی وی سی مانی کارت را در سایت مشاهده کنید.

ویژگی های کارت بانکی

اکنون اکثر کارت‌های بانکی دارای تراشه‌های EMV هستند که برای اهداف امنیتی نامیده می‌شوند، اگرچه بیشتر آنها همچنان دارای نوار مغناطیسی برای کشیدن انگشت هستند. تراشه های EMV نام رسمی تراشه مربع براق است که در کارت های اعتباری جدیدتر تعبیه شده است. این تراشه‌ها سطوح امنیتی بیشتری را برای جلوگیری از به خطر افتادن حساب‌ها ارائه می‌کنند که نتیجه چندین مورد کلاهبرداری گسترده از کارت‌های نقدی در طول سال‌هاست. اکنون بسیاری از فروشگاه‌ها فقط کارت‌های بانکی را با تراشه‌های تعبیه‌شده در داخل آن برای اهداف امنیتی می‌پذیرند.

کارت‌های بانکی ممکن است برای خریدهای تجارت الکترونیکی نیز مورد استفاده قرار گیرند که به دارنده کارت اجازه می‌دهد از وجوه حساب‌های مرتبط با کارت‌های خود برای تکمیل تراکنش‌های آنلاین استفاده کند. خریدهای انجام شده با کارت بانکی، حتی به صورت الکترونیکی، ممکن است توسط بانک صادرکننده در برابر کلاهبرداری محافظت شود.

در بسیاری از موارد، کارت‌های بانکی به حساب‌های چک متصل می‌شوند به طوری که هرگونه وجوهی که برای پوشش خرید صادر می‌شود از این حساب‌ها برداشت می‌شود. کارت‌های بانکی همچنین می‌توانند به دارندگان کارت اجازه دهند به انواع دیگر حساب‌ها، مانند حساب پس‌انداز، در صورت استفاده در دستگاه خودپرداز دسترسی داشته باشند. این می تواند برای اهدافی مانند بررسی موجودی حساب، واریز به این حساب ها یا انتقال بین حساب ها باشد.

نوار مغناطیسی کارت pvc بانکی چه کاربردی دارد؟

کارت مغناطیسی بانکی دارای یک نوار مغناطیسی برای ذخیره اطلاعات است که نوع این کارت ها تماسی است . اطلاعات روی نوار مغناطیسی به صورت کد گذاری است. دقت کنید که این نوار ها به علت محدودیت های که دارند, نمی توانند اطلاعات زیادی را شامل شوند. . پس این نوار مغناطیسی محل قرار گریری اطلاعات هر فرد است. این نوار باعت تمایز کارت هر فرد با فرد دیگر میشود.

نوارمغناطیسی از میلیون ها ذره آهنربایی ساخته شده است.  قرار دادن نوار کارت­ ها در نزدیکی اجسامی که خاصیت آهن­ربایی دارند یا بلند­گو، تلویزیون، ضبط­ صوت و موبایل باعث از بین رفتن اطلاعات ذخیره­ شده در نوار آن­ها می ­شود. اگر کارت مغناطیسی در میدان مغناطیسی قرار بگیرد, دچار خراشیدگی میشود. اگر کار شما خراشیده بشود, اطلاعات نوار پاک خواهد شد. مثل زمانی که میخواهید کارت بکشید اما دستگاه کارتخوان, کارت شما را قبول نمیکند.

تنوع چاپ کارت بانکی PVC

کارت های مغناطیسی در رنگ هایی از جمله کارت مغناطیسی خام سفید ، خام طلایی و نقره ای در دسترس هستند. چاپ کارت های بانکی را میتوان به دو نوع چاپ کرد :

 1. متالیک
 2. ساده

در چاپ ساده به جهت ماندگاری بالا و همچنین قابلیت شخصی سازی چاپ ، روکش و لمینیت ساده در پایان عملیات چاپ روی کارت ها قرار میگیرد .

در روش چاپ متالیک همانند چاپ ساده لمینیت می شود. با این تفاوت که در چاپ متالیک لمینیت نقره ای و طلایی است.

مزایایی کارت بانکی پی وی سی

 • سالیانه مبلغ های زیادی صرف چاپ اسکناس و وسایل مربوط به آن می شود که با استفاده از کارت های بانکی در هزینه های مربوط به وجه نقد صرفه جویی می شود. به طور معمول مشتریان با استفاده از همین کارت امکان استفاده از دیگر خدمات بانکداری الکترونیک مثل تلفن بانک،اینترنت بانک و خرید اینترنتی را خواهند داشت.
 • امنیت کارت ها توسط نوار مغناطیسی انجام میشود.
 • این کارت ها قابلیت صدور سریع را دارند.
 • مقاومت و انعطاف‌پذیری کارت ها بسیار بالاست. کارت های پی وی سی به اندازه ای بادوام هستند که برای مدت طولانی بدون فرسوده شدن دوام می آورند. دفعات شکستن کارت‌ها به طور قابل توجهی کمتر از کارت‌های پلاستیکی است.
 • طراحی راحت کارت ها با استفاده از نرم افزارهای طراحی کار pvc.
 • کارت PVC مگنت با نوارهای مگنت طلایی ، قرمز و مشکی قابل چاپ است.
 • چاپ کارت تک رنگ در رنگ های طلایی ، مشکی ، نقره ای و سفید قابل انجام است.
 • کارت های پی وی سی یک راه عالی برای ذخیره اطلاعات هستند. آنها در مشاغل، مدارس و برنامه های شخصی استفاده می شوند. کارت های پی وی سی را می توان برای هر مناسبت یا رویدادی سفارشی کرد. آنها در اندازه ها و رنگ های مختلف و متناسب با نیاز شما هستند.
 • کارت‌های پی وی سی همچنین می‌توانند حاوی یک ریزتراشه تعبیه‌شده باشند. تراشه اطلاعات مربوط به مشتری مانند نام و شماره حساب او را ذخیره می کند. همچنین با تأیید هویت کاربر در هنگام بررسی در هر تراکنش به جلوگیری از کلاهبرداری کمک می کند.

حتما بخوانید: چرا پی وی سی را برای چاپگرهای کارت شناسایی پیشنهاد می کنیم؟

قیمت چاپ کارت بانکی

چاپ کارت بانکی اعتباری
چاپ کارت بانکی بانک انصار
چاپ کارت بانکی موسسه کاسپین

نمونه چاپ کارت بانکی مانی کارت

چاپ کارت بانکی هزینه های مختلفی دارد و به دلیل اینکه در تیراژ بالایی چاپ میشود باید اینکار به صورت قرار دادی بین شعبه بانک عامل و ارائه دهنده خدمات چاپ کارت انجام شود. قیمت چاپ کارت به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارت‌اند از: تیزاژ چاپ, کیفیت چاپ, دستگاه چاپ کارت, چاپ کارت رنگی یا تک رنگ و …

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up