چاپ اسکرچ روی کارت شناسایی و کارت بانکی

چاپ اسکرچ چیست؟

یکی از بهترین راهکارها برای بالا بردن سطح امنیت کارت‌ های مختلف ، استفاده از چاپ اسکرچ است که زمینه‌های مختلفی برای کاربرد آن وجود دارد. قبلاً نمونه‌های زیادی از کاربرد این شیوه چاپ در کارت قرعه کشی ، کارت شارژ یا موارد مشابه آنها دیده‌ اید. در حقیقت این شیوه چاپ بیشتر به منظور پنهان نگه داشتن یک رمز یا یک کد خاص بر روی کارت است که امکان خراشیده کردن آن وجود دارد و می‌ تواند اطلاعات آن را حفظ کرد.

  یک روش چاپ مخصوص است که به جای استفاده از جوهر ، از یک ماده خاص به عنوان پوشش برای پوشاندن قسمت خاصی از سطح کارت استفاده می‌شود. این پوشش ماندگاری بالایی ندارد و با ناخن یا با هر ابزار دیگری کنده می‌شود. از طرف دیگر امکان عبور نور از آن صفر است و به همین دلیل مطالعه و خواندن اطلاعات زیر آن‌ها امکان پذیر نیست.

اصولا این چاپ برای بالا بردن سطح امنیت یک کارت یا حتی یک نامه استفاده می‌شود. به عنوان مثال اکثر بانک‌ها در زمان صدور کارت بانکی بر روی رمز عبور فرد از یک لایه اسکرچ استفاده می‌کنند که خواندن رمز کارت غیر ممکن می‌کند. همین وضعیت برای کارت قرعه کشی و کارت تخفیف و هم وجود دارد و اصولاً قسمتی از کارت پوشانده می‌شود که تنها مربوط به خود فرد است.

کاربردهای چاپ اسکرچ :

همانطور که گفته شد چاپ اسکرچ در کنار تکنولوژی‌های دیگری مانند چاپ یووی و چاپ میکرو قرار می‌گیرد که امنیت یک کارت را بالا می‌برد. به همین دلیل مصرف این شیوه چاپ مربوط به کارت‌ هایی مانند کارت فعال سازی نرم افزار خاص، چاپ کارت گارانتی، کارت شارژ تلفن‌های همراه، کارت تلفن، کارت اصالت کالا، کارت هدیه، کارت تخفیف و کارت اینترنت است.

حتی امروزه می‌بینیم که در کارت‌های بانکی یا حتی در برخی نامه‌ ها امکان استفاده از چاپ اسکرچ وجود دارد. در حقیقت اگر گرماژ کاغذ استفاده شده برای چاپ اجازه دهند، به راحتی می‌توان از این تکنولوژی برای پوشش دادن برخی اطلاعات خاص استفاده کرد.

نحوه انجام چاپ اسکرچ :

روش انجام چاپ اسکرچ تفاوت زیادی با چاپ معمولی یا کارت pvc ندارد. در این حالت به چاپگر یا پرینتر یک ماژول اضافه می‌شود که وظیفه آن پیاده سازی ماده مورد نظر برای چاپ است. در این دستگاهها خبری از استفاده از جوهر یا ریبون نیست. بنابراین اگر ما به فکر استفاده از چاپ اسکرچ بر روی کارت پی وی سی باشیم، ابتدا باید فرایند چاپ کارت را به صورت مجزا انجام دهیم و داده‌های مورد نظر را چاپ کنیم. سپس از ماژول اختصاصی استفاده کنیم و لایه اسکنر را بر روی قسمت مورد نظر به کار ببریم.

چاپ اسکرچ کارت شناسایی :

این شیوه یکی از کاربردهای روش چاپ اسکرچ در مورد کارت پی وی سی است. کارت‌های شناسایی به عنوان یک مدرک برای احراز هویت و بعضاً به عنوان کارت کنترل تردد هستند. حتی در برخی موارد امکان استفاده از این کارت‌ها به صورت ترکیبی مانند کارت بانکی ترکیبی با کارت شناسایی وجود دارد. در این حالت اگر شما بخواهید اطلاعات خاصی روی سطح کارت شناسایی کارکنان خود چاپ کنید و اصطلاحاً این رمز برای آنها اختصاصی باشد، خیلی راحت می‌توانید از چاپ اسکرچ برای پوشش دادن آن استفاده کنید.

چاپ اسکرچ کارت بانکی :

 در مطلب قبلی اشاره کردیم که امکان استفاده از کارت ترکیبی بانکی با کارت مایفر وجود دارد. مطمئناً بهره بردن از چنین قابلیتی نیاز به رعایت برخی نکات امنیتی است. به عنوان مثال اگر ما قصد استفاده از این شیوه ترکیبی برای انجام پرداخت‌های مالی و همچنین خدمات رسانی به کارکنان خود را داشته باشیم، ممکن است نیاز داشته باشیم که رمز خاصی یا عدد خاصی را از بقیه مخفی نگه داریم و به صورت اختصاصی به فرد واگذار کنیم. اینجاست که چاپ اسکرچ کارت پی وی سی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم سطح امنیت کارت را در سطح مطلوب حفظ کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up